News

آیا بازار خودرو دوباره دچار جهش قیمتی می‌شود؟

پایگاه خبری فولاد ایران - مهم‌ترین چالش صنعت خودرو در ایران در سال ۹۸، بحران تامین است. صنایع خودرویی هم در تامین داخلی دچار مشکل خواهد بود و هم تامین خارجی.

 

🚘 تامین داخلی خودروسازان در سایه بحران تورم بخش تولید و تورم عمومی با مشکل قیمت تمام‌شده و نقدینگی مواجه است. در عین حال، بسیاری از سازندگان قطعه در کشور، مواد اولیه و قطعات نیم‌ساخته را وارد و نسبت به مونتاژ آنها اقدام می‌کنند. این رویه متداول تولیدی در کنار محدودیت‌های فعلی در خرید خارجی سبب می‌شود بسیاری از قطعه‌سازان از ایفای تعهدات خود ناتوان شوند. همچنین نیاز به نقدینگی در تولید به شدت افزایش یافته است.

 

🚘 تامین از منابع خارجی هم با چالش‌های اساسی روبه‌رو است. شرکای خارجی و قطعه‌سازان بزرگ از ترس تحریم‌های احتمالی آمریکا از فعالیت مستقیم دست برداشته‌اند. شنیده‌ها حاکی از تلاش یکی از برندهای سازنده خودروهای تجاری اروپایی برای دریافت مجوز اوفک است ولی تا عملیاتی شدن و حل مشکلات آتی بانکی، به نظر راه درازی وجود دارد.

 

🚘 بحران بعدی صنعت خودرو در سال آتی، بحران تقاضاست. کاهش شدید عرضه در سال ۹۷ سبب افزایش شدید قیمت خودرو شده است. این افزایش دو تا سه برابری در قیمت خودروهای اقتصادی داخلی متناسب با قدرت خرید عمده مشتریان نیست و بسیاری از کسانی که خودرو را به قیمت‌های گزاف خریداری می‌کنند تا بتوانند در سال آتی با کاهش بیشتر عرضه و فروش به مصرف‌کننده نهایی سود کنند، احتمالاً با زیان مواجه می‌شوند.

 

🚘 به نظر نمی‌رسد دولت برای سال ۹۸ هم موضوع واردات خودرو را آزاد کند. هرچند آزادسازی واردات این خودروها هم منجر به رونق بازار نخواهد شد. در بسیاری از محصولات، نرخ فروش آنها از بهای تمام‌شده واردات کمتر است که خود نشان می‌دهد حتی قدرت خرید مشتریان توانمند هم به شدت آسیب دیده است. از این‌رو به نظر نمی‌رسد بازار خودروهای وارداتی امسال رونق خاصی داشته باشد.

اقتصادنیوز

Apr 7, 2019 10:53
Number of visit : 63

Comments

Sender name is required
Email is required
Characters left: 500
Comment is required

Address

Tehran- Karimkhan Boulevard- South Khordadin St.- Shahid Vafaei Vermsabadi-Alley-2

1584813451

021-83750

021-83750