English
شنبه، ۲ تیر ۱۳۹۷, ۱۱:۱۴
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 06 سال 2017 ( شماره 366)

سنگ آهن

ایفنا: سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین هفته گذشته از حدود 81 دلار به 84 دلار هر تن خشک سی اف آر شمال چین افزایش یافت. چینی ها پس از تعطیلات سال نو، هفته گذشته فعالیت خوبی داشتند و کارخانه ها به فکر تکمیل موجودی سنگ آهن انبارهای خود بودند. برای مدتی بازار سنگ آهن تحت حمایت افزایش خرید چینی ها خواهد بود. در هر حال سنگ آهن و فولاد در چین هر دو با مازاد عرضه روبرو هستند  و قیمت ها ثبات نخواهد داشت.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران کنسانتره سنگ آهن 65 درصد آخرین بار چهارشنبه گذشته در 75.2 دلار هر تن فوب بندر عباس ثبت شد که نسبت به شنبه در ثبات ماند. سنگ آهن مگنتیت نیز روز چهارشنبه از 22.7 دلار شنبه به 19.7 دلار هر تن فوب بندر عباس کاهش یافت.

 

قراضه

ایفنا:  هفته گذشته در ترکیه قیمت قراضه وارداتی بهبودهایی را تجربه نمود. متوسط قیمت قراضه سنگین کلاس 1 و2 خلوص 20-80 تا 14 دلار رشد داشته 254 دلار هر تن سی اف آر شد. قراضه امریکا در چین270 دلار هر تن سی اف آر و در اندونزی و تایلند در 278 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. قراضه سنگین اروپا در 251 دلار هر تن سی اف آر نیز معامله شد.

البته چون بازار مقاطع ترکیه علی رغم رشد خرید ها وضعیت خیلی مطلوبی ندارد نمی توان در مورد میزان بهبود بازار قراضه در آینده نزدیک پیش بینی دقیق داشت.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده  285 تا 295 دلار هر لانگ تن بود. معاملات فوریه در مواردی 10 تا 25 دلار افت داشته است.

در خاور دور قراضه آ3 روسیه 249 تا 253 دلار هر تن سی اف آر کره و قراضه سنگین کلاس 2 ژاپن 217 دلار هر تن فوب معامله شد که افت داشت.

 قراضه وارداتی در تایوان 237 دلار هر تن سی اف آر و در هند 235 دلار هر تن سی اف آر بود.

 

بیلت

ایفنا:  در هفته ای که گذشت بیلت صادراتی سی آی اس 360 تا 365 دلار هر تن فوب ثبت شد که ثبات نسبی داشت.  بیلت وارداتی در ترکیه 385 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که 10 دلار رشد داشت ولی بازار فعالیتی ندارد و عرضه کننده ها نیز عقب نشسته اند. برخی از خریداران در ترکیه در 370 تا 375 دلار درخواست می دادند.

در بازار داخلی ترکیه بیلت 390 تا 400 دلار هر تن درب کارخانه بود.  بیلت صادراتی ترکیه نیز از 365 تا 375 دلار به 385 تا 390 دلار هر تن فوب بهبود یافت.

بیلت صادراتی چین 420 تا 430 دلار هر تن فوب بود که 10 تا 20 دلار نسبت به قبل از تعطیلات فوریه چین بالا رفته است.  قیمت بیلت در بازار نقدی چین 9 دلار بالا رفت.

بیلت در بازار ایران

ایفنا:  بیلت در هفته گذشته تحت تاثیر جوسازی های بازار قرار گرفت. روز شنبه بیلت سایز 150 میلیمتر 1200 تا 1210 تومان هر کیلو و سایز 125 میلیمتر 1180 تا 1190 تومان بود. با نشستی که در انجمن تولیدکنندگان فولاد صورت گرفت و با برنامه ریزی های آنها از روز یکشنبه فروشندگان بیلت دست از ارائه قیمت کشیدند تا بتوانند بازار را بهتر رصد کنند چرا که قیمت مقاطع با جوسازی صورت گرفته تا کیلویی 100 تومان بالاتر اعلام شد. این روند در روز دوشنبه هم ادامه داشت اما از روز سه شنبه کارخانجات بیلت شروع به پیشنهاد کردند سایز 150 میلیمتر 1270 و سایز 125 میلیمتر 1260 تومان پیشنهاد شد در حالیکه خریدارهای نگران از بازار عقب نشسته بودند. همین امر باعث شد روند نزولی قیمت تا آخر هفته ادامه یابد.

روز پنج شنبه بیلت سایز 150 میلیمتر به 1230 تا 1250 تومان و سایز 125 میلیمتر به 1220 تا 1230 تومان رسید. در هفته گذشته حواله های سنگین تهاتر شده از طرف بدهکارها که اکثراً دولتی هستند در دست شرکت های ساختمانی می چرخید و همه آنها در بازار عرضه کننده بودند. این کالاها از اردیبهشت ماه سال آینده به بازار سرازیر خواهند شد ولی انعکاس آن در بازار فعلی خوشایند نیست پیشنهاد این کالاها نقدینگی را در پایان سال از بازار جمع می کند و امیدواری برای سال آینده باقی نمی گذارد. سال های قبل بازیگران اصلی صحنه فولاد در پایان سال کالا می خریدند به امید آنکه در فصل اول سال آینده آنها را با سود عرضه کنند اما با حجم عرضه فعلی و تقاضای خفه شده موجود امیدی به بهبود قیمت برای سال آینده نیست به همین علت سرمایه گذارها یا بنکداران بزرگ با نگاه به شرایط موجود ترجیح می دهند سیاست حفظ نقدینگی را دنبال کنند.

 

مقاطع

ایفنا: میلگرد در بازار صادرات ترکیه طبق پیش بینی ها بالا رفت  که علت آن رشد قیمت قراضه بود. میلگرد صادراتی ترکیه 400 تا 405 دلار هر تن فوب شد در حالی که هفته قبل 380 تا 395 دلار بود. در بازار داخلی ترکیه نیز قیمت فعلی میلگرد 406 دلار هر تن درب کارخانه بود که رشد داشت.

فعالیتی در بازار مقاطع صادراتی سی آی اس مشاهده نشد و میلگرد 390 تا 410 دلار هر تن فوب ثبت شد. البته با توجه به بهبود جو بازارهای جهانی عرضه کننده های سی آی اس نیز به فکر افزایش قیمت و جبران ضررهای اخیر هستند.

میلگرد صادراتی چین 425 تا 428 دلار هر تن فوب ثبت شد و هنوز فعالیت بازار صادرات میلگرد چین بهتر نشده است.

در بازار داخلی شمال اروپا میلگرد 485 یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا نیز 595 دلار هر تن درب کارخانه و بدون حرکت بود.

مقاطع در بازار ایران

ایفنا:  بازار مقاطع روز شنبه در شرایط بسیار وخیمی بود قیمت محصولات ذوب آهن بعضاً تا 1530 تومان هر کیلو متقاضی داشت در حالیکه میانگین قیمت میله گرد 14 تا 25 در اصفهان 1570 تومان پیشنهاد میشد. تیرآهن 14 تا 18 ذوب آهن در اصفهان 1830 تومان بود و خریداری هم نداشت اما با بازار سازی هایی که صورت گرفت از روز یکشنبه قیمت ها شروع به نوسان کرد و تا روز سه شنبه بطور متوسط قیمت ها هر کیلو 20 تومان افزایش یافت ولی از روز چهارشنبه به بعد سیر نزولی قیمت شروع شد. میانگین قیمت میله گرد در اصفهان به 1600 تومان رسید به این ترتیب بدون آنکه عملاً تقاضایی در بازار باشد با یک جنجالی که از قبل تجربه شده بود قیمت ها تا سقف 50 تومان هر کیلو افزایش یافت. گفته می شود این جو سازی ها برای هفته های آینده تکرار خواهد شد بنکدارهایی که با تجربه و باهوش هستند در شرایطی که قیمت بالا می رود فروش خواهند کرد و در شرایطی که قیمت پایین می آید خرید. به این ترتیب نتیجه این روند این خواهد بود زمانی که بازار متلاطم می شود موجودی انبارها به بازار عرضه می گردد و در زمانیکه قیمت پایین می آید بنکدارها با خریدهای خودشان از سقوط بازار جلوگیری می کنند. نهایتاً که بازار به ثبات خواهد رسید ولی اینکه بازار چه درسی بیاموزد و این درس را چطور پس بدهد صحنه امتحان سال آینده خواهد بود. البته اگر سال آینده شرایط اقتصادی مثل امروز باشد. آنچه مسلم است کف قیمت شمش زیر 1150 تومان ( با مالیات ارزش افزوده ) نیست چرا که قیمت قراضه و یا آهن اسفنجی اجازه کاهش بیشتر را نمی دهد ولی در شرایط فعلی که تقاضا بسیار پایین آمده مساله بازار فاکتور قیمت نیست، بلکه مساله نقدینگی است. بسیاری از کارخانه ها که مشکل مالی دارند نظم بازار را بهم  می ریزند رفع مشکل این کارخانه ها در نشست ها نیست، بیماری این کارخانه ها هر روز می تواند همه را تحت تاثیر قرار دهد. در نهایت تولیدکنندگانی که ساختار مالی درست دارند ضربه می خورند و آنها هم به جمع مشکل دارها خواهند پیوست. مسلماً همه این مسایل را دولت میداند اما دولت در شرایط فعلی مشکلات بزرگتری دارد که در صورت حل شدن آنها مساله فولاد هم حل خواهد شد.

 

ورق

ایفنا: پس از تعطیلات چین قیمت ورق گرم صادراتی آن تغییری نکرده 500 تا 510 دلار هر تن فوب بود که مشابه اواخر ژانویه می باشد. عرضه کننده ها بازار داخلی را ترجیح می دهند چون قیمت بهتری دارد و تقاضا خوب است.

ورق گرم سی آی اس 470 تا 480 دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد که 10 دلار هر تن نسبت به دو هفته قبل پایین آمد. ورق گرم وارداتی در اروپا 510 تا 525 یورو هر تن سی آی اف بود.

 در ترکیه بازار ورق نزولی بود و 10 دلار نسبت به ژانویه افت داشته است. ورق گرم صادراتی 500 تا 505 دلار هر تن فوب و قیمت بازار داخلی 505 تا 515 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم 694 دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در شمال اروپا ورق گرم 600 یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد که 15 یورو هر تن رشد داشت.

ورق در بازار ایران

ایفنا:  ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر در انزلی روز شنبه هر کیلو 2160 تومان پیشنهاد میشد. روز دوشنبه تا 2180 تومان هم بالا رفت ولی از روز سه شنبه به بعد دوباره قیمت برگشت تا روز پنج شنبه که 2160 تومان پیشنهاد شد . بسیاری از دست اندرکاران سردرگم مانده اند که با توجه به افزایش قیمت ارز نسبت به ماه مرداد و افزایش قیمت کالا نسبت به ماه شهریور چطور در ایران قیمت کاهش داشته است. قیمت تمام شده این کالا حداقل سه ماه است که بالای 2400 تومان پس از ترخیص می ایستد چگونه است که در طول این ماهها قیمت فروش این کالا زیر قیمت تمام شده است . عده ای استدلال می کنند که این کالا از طریق یوزانس 180 روزه وارد می شود این استدلال در مورد کالاهای وارداتی از سی آی اس صدق نمی کند چون خریدارها از سی آی اس بصورت نقدی است. برای محصولات کره ای و چینی می شود اعتبار 180 روزه باز کرد ولی قیمت آنها حداقل 30 دلار هر تن گرانتر از محصولات سی آی اس است. تنها دلیلی که باقی می ماند این است که کالاهای موجود بر اساس ارز مبادله ای با نرخ 3230 تومان وارد شده باشد. در این صورت مسئله دیگر تجارت و قوانین اقتصادی حاکم بر بازار نیست بلکه مقوله یک مساله سیاسی است .

ورق های گرم ضخامت 2 تا 6 میلیمتر به علت محدودیت عرضه با افزایش قیمت روبرو شد و بطور متوسط 30 تومان هر کیلو بالا رفت این در حالی است که بعضی از ضخامت ها با کمبود عرضه روبروست در هفته های قبل ضخامت 12 میلیمتر با این مشکل روبرو بود ولی هفته گذشته ضخامت 6 و 10 میلیمتر نیز با کمبود عرضه مواجه گردید .

ورق های ضخامت 15 میلیمتر به بالا تقریباً در طول هفته گذشته ثابت بودند ولی عرضه آنها به شدت محدود است همین امر باعث شد تا روز سه شنبه بعدازظهر بعضی از فروشنده ها دست از اعلام قیمت بردارند علیرغم آنکه از روز چهارشنبه به بعد بعضی از فروشنده ها قیمت را بین 10 تا 30 تومان بالاتر اعلام می کردند ولی خریدار نبود. ادامه این روند می تواند در پایان سال ایجاد تنش کند. اکثر دست اندرکاران، اکسین را مقصر این شرایط می دانند استدلال آنها این است که کارخانه اکسین حجم زیادی کالا به بازار بدهکار است و آنها را تحویل نداده بخشی از طلبکاران از اکسین مجموعه های دولتی و یا شرکت های بسته به بانک ها هستند. اگر تقاضا برای بازار فولاد به همین شکل پیش برود تنگنای عرضه ورق های 15 میلیمتر به بالا در سال آینده بیشتر محسوس خواهد شد چون امکان افزایش عرضه به سادگی نمی باشد کارخانجات فولاد در ماه بهمن و اسفند باید بیشترین میزان صادرات را داشته باشند تا به هدف های دولت برسند بنابراین اسلب برای بازار داخلی نخواهد بود تنها نقطه امیدواری اسلب هایی است که در بازار داخل دارد تهاتر می شود و تحویل آنها اردیبهشت سال آینده است. بنابراین محدودیت عرضه ورق گرم همچنان ادامه خواهد داشت. آنهایی که در سال گذشته به یکباره حقوق و عوارض گمرکی ورق را بالا بردند حدس نمی زدند که قیمت فولاد در جهان بالا برود همین طور مسئله نرخ ارز. امروز همه می دانند بر اساس نرخ حواله موجود قیمت کالاهای وارداتی تحویل بنادر ایران باید به 400 دلار برسد در غیر اینصورت واردات توجیه پذیر نیست. ممکن است در خارج از ایران با کاهش قیمت سنگ اهن قیمت ورق گرم هم پایین بیاید ولی رسیدن به این قیمت به معنای تغییرات وسیعی در بازار فولاد در سطح بین المللی و ورشکستگی عده زیادی از تجار می باشد.

ورق سرد در طول هفته با بازار باثباتی روبرو بود اما در آخر هفته قیمت ها برای محصولات وارداتی بطور متوسط 10 تومان هر کیلو بالا رفت این در حالی بود که محصولات مبارکه با ثبات قیمت روبرو بود علت این امر عرضه این کالا از طرف مبارکه بود بخصوص برای ضخامت های یک میلیمتر به بالا در حالیکه عرضه بعضی کالاهای دیگر با محدودیت روبرو بود. اکثر واردکننده ها از بازار این کالا عقب کشیده اند ادامه این شرایط می تواند حجم خریدها از خارج از کشور را برای سال آینده تشویق کند.

ورق گالوانیزه همچنان با بازار راکد روبروست عرضه بسیار محدود است ولی تقاضا هم به شدت ضعیف است. با توجه به افزایش قیمت روی، تولید این کالا به صرفه نیست ضمن آنکه محدودیت تقاضا هم تولیدکننده ها را دلگرم نمی کند.   

 

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۱۲
تعداد کلیک: ۳۲۶

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.