English
چهارشنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۷, ۱۱:۲۳
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 40 سال 2017 ( شماره 397)

سنگ آهن

فولاد ایران:  هفته گذشته بازار سنگ آهن چین روند روشنی نداشت چون در جو تعطیلات بود. قیمت در ابتدا افت نمود ولی مجددا کمی بالا رفت. سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا آخر هفته در چین 1.05 دلار بالا رفته 62.55 دلار هر تن خشک سی اف آر شد. ظاهرا برخی کارخانه های کوچک چینی که مدتی بود خرید نکرده بودند وارد بازار شدند تا قبل از بازگشت فعالان به بازار پس از تعطیلات هفته اول اکتبر موجودی ها را بالا ببرند. ولی این روند صعودی را نمی توان مداوم خواند باید دید روزهای آتی با فعال شدن کامل بازار چین قیمت ها به چه سمتی می رود. شاید پس از تعطیلات خرید ها در چین بالا برود چون موجودی کارخانه ها در یک هفته تعطیلی بازار کاهش می یابد. از این رو برخی امیدوارند این افزایش خرید از بازار حمایت کند البته از طرف دیگر سیاست دولت چین برای مقابله با آلودگی هوا و پایین آوردن تولید فولاد نیز مطرح است که تاثیر منفی بر قیمت سنگ آهن خواهد داشت.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 60 درصد از حدود 44 دلار به 41.55 دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی ایران نیز حدود 38 دلار هر تن فوب ثبت شد.

 

قراضه

فولاد ایران: آخر هفته گذشته پس از نهایی شدن چند معامله قیمت قراضه وارداتی سنگین 20-80 در ترکیه پس از مدتی روند نزولی تا 6 دلار بالا رفته 303 دلار هر تن سی اف آر شد. برخی از قیمت های پیشنهادی 313 تا 320 دلار هر تن سی اف آر نیز صحبت می کردند و از این رو انتظار می رود قیمت بالاتر برود. تمایل به خرید ترک ها موجب شده بازار سریع تر از انتظارات روند نزولی اخیر را جبران کند.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده در 316 دلار هر لانگ تن در ثبات بود.

در بازار داخلی ژاپن کارخانه توکیو استیل قیمت خرید قراضه را تا 4 دلار پایین آورده به 285 تا 289 دلار هر تن رساند. در تایوان قراضه کانتینری وارداتی با  9 دلار افت 275 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

 

بیلت

فولاد ایران: در بازار چین بیلت آخر هفته 1.5 دلار رشد داشته 541 دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد در حالی که هفته آخر سپتامبر حدود 522 دلار هم شنیده شده بود. انتظار می رود با فعال شدن بازار پس از تعطیلات این هفته در چین قیمت بالاتر هم برود.

بیلت صادراتی سی آی اس یک هفته اخیر نزولی بوده  که به دلیل رکود بازار قراضه بوده است. آخرین قیمت بیلت صادراتی سی آی اس 490 دلار هر تن فوب بوده است.  خریداران منتظر افت قیمت های بیشتر بودند از این رو دست از معامله برداشتند.

بیلت سی آی اس در ترکیه 510 تا 520 دلار هر تن سی اف آر و در مصر نیز در 520 تا 530 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در جنوب شرق آسیا بازار واردات بیلت فعالیتی نداشت و با افت قیمت 5 دلاری 530 تا 535 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت شمش در هفته گذشته نزولی بود سایز 150 میلیمتر روز دوشنبه به طور متوسط 1760 تومان و سایز 125 میلیمتر در قیمت 1730 تومان پیشنهاد میشد ولی به علت توقف بازار قیمت ها روند نزولی به خود گرفت و تا چهارشنبه سایز 150 میلیمتر به 1730 و سایز 125 میلیمتر به 1710 تومان رسید بعضی کارخانه ها موجودی خود را زیر 1700 تومان هم معامله کردند ولی از پنج شنبه به بعد قیمت تا هر کیلو 20 تومان هم بالا رفت . علت کاهش قیمت در روزهای دوشنبه و سه شنبه رقابت در فروش بود ولی با کاهش موجودی، فروشنده ها روی قیمت ایستادگی کردند. تعطیلی بازار و رکود ناشی از مراسم سوگواری آقا اباعبدا... الحسین علت اصلی سقوط قیمت بود . فشارهایی که در هفته قبل برای تعریف فاصله قیمت شمش فولاد خوزستان با میانگین قیمت میله گرد بعضی کارخانه ها میشد جدی تر شد. این مساله بی شباهت به مصوبه شورای رقابت در مورد مبارکه نیست چون ساختار فولاد ایران به طوری پراکنده است که قابل فرموله شدن نیست، ضمن آنکه مشکل اصلی در نبود تقاضای داخلی است که باید برای آن راه حلی اندیشید. تنها این رکود نقاط ضعف را برجسته تر می کند.

با ادامه رکود و افزایش کسری بودجه نرخ ارز افزایش می یابد در اینصورت قیمت شمش فولاد خوزستان نه تنها در همین پایه 2150 تومان بلکه بالاتر هم ممکن است برود چون صادر میشود در حالیکه بعلت رکود قیمت محصول ممکن است کاهش یابد و فاصله این دو اصلاً قابل تعریف نباشد، در این حالت کدام راه حل چاره اندیشی شده ؟ از طرف دیگر ما به شدت محدودیت گندله داریم که در ماههای آینده این محدودیت برجسته تر خواهد شد. همین الان عده ای به دنبال واردات گندله هستند، اینها همه روی آینده بازار اثر می گذارد. بستن یک رابطه و انتظار اجرائی شدن آن با توجه به تحولات آینده بسیار بعید است. اساساً باید نرخ ها را آزاد گذاشت. تعریف رابطه قیمت آهن اسفنجی و گندله و کنسانتره با شمش فولاد خوزستان و گره زدن همه آنها در غالب رابطه میانگین قیمت فروش میله گرد در بازار داخل با محصول فولاد خوزستان کاریست اشتباه، چرا که ما اینطور فرض می کنیم که همه چیز در بازار داخل اتفاق می افتد در حالیکه به علت مازاد تولید، فولاد باید صادر شود در دنیای رقابتی امروز این رابطه ها فرموله شده نیست همه چیز بر اساس رقابت صورت می گیرد. در بازار داخلی هم میله گرد و شمش همین رفتار را دارند ، به جای ایجاد رابطه جدید بین قیمت شمش و میله گرد باید در فکر گسستن رابطه تعریف شده قبلی بین قیمت شمش فولاد خوزستان با آهن اسفنجی و دیگر محصولات بالا دستی بود زیرا با راه اندازی کارخانجات تولید آهن اسفنجی و رسیدن به ظرفیت 35 میلیون تن تولید آهن اسفنجی، دیگر این رابطه قابل دوام نیست. نباید فراموش کرد که با افزایش نرخ ارز انگیزه فولاد خوزستان برای صادرات افزایش می یابد همین امر نقش این شرکت را در بازار داخلی کمرنگ تر می کند آنچنان که در 5 ماه گذشته شمش فولاد خوزستان در بازار داخلی بسیار کمتر معامله شده تا سال قبل.

 

مقاطع

فولاد ایران: میلگرد صادراتی در ترکیه علی رغم مقاومت کارخانه ها هفته گذشته با تخفیفهایی روبرو بود.  آخرین قیمت پیشنهادی صادراتی 530 دلار هر تن فوب بوده ولی برخی از تجار اظهار داشتند کارخانه ها در 515 تا 520 دلار هر تن فوب نیز پیشنهاد می دهند. روند نزولی بازار قراضه میلگرد را ارزان کرده بود ولی چون قراضه اواخر هفته بهبودهایی داشت روزهای آتی شاید بازار میلگرد ترکیه هم بالا برود.

میلگرد صادراتی چین به دلیل تعطیلات در ثبات بود و 540 تا 565 دلار هر تن فوب شنیده شد. در بازار سی آی اس قیمت میلگرد صادراتی 545 تا 555 دلار هر تن فوب و در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا آخرین قیمت میلگرد هفته گذشته 640 دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز آخرین قیمت میلگرد 540 تا 545 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد که حدود 2 درصد افت قیمت داشته است.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت مقاطع روز سه شنبه رو به کاهش بود و تا چهارشنبه به ثبات رسید متوسط قیمت سایز 14 تا 25 میلیمتر روهینا در دزفول دوشنبه 2150 تومان بود که چهارشنبه به 2140 تومان رسید برای ذوب آهن اصفهان هم میانگین قیمت 2290 تومان بود که به 2280 تومان کاهش یافت متوسط قیمت اول هفته تیرآهن 2730 تومان بود که آخر هفته به 2726 تومان افزایش یافت. بسیاری از دست اندرکاران امیدوارند در هفته آینده بهبودی در تقاضا ایجاد شود چرا که تقاضای پنهان هفته قبل به این هفته منتقل خواهد شد. ولی چشم انداز تقاضا برای سال جاری و آینده چندان تفاوتی نمی کند و راه اندازی کارخانه های جدید تا پایان سال فضای رقابت را تنگ تر خواهد کرد. در این میان کارخانجاتی که بخش ذوب دارند فعال تر می مانند و آنها که متکی به نورد می باشند در خطر هستند. در آینده نزدیک ما مشکل کمبود الکترود را لمس خواهیم کرد و این امر به مشکلات تولید شمش و میله گرد لطمه جدی وارد خواهد کرد مگر آنکه دولت به طور جدی راه حلی برای آن بیاید.

 

ورق

فولاد ایران:  قبل از تعطیلات چین قیمت ورق گرم صادراتی آن تا 20 دلار افت داشته 570 تا 580 دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی هم قیمت تا 16 دلار افت داشت. بازار منتظر اتمام تعطیلات و روشن شدن روند قیمت هاست. در جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی با 3 درصد افت 560 تا 570 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

ورق گرم صادراتی سی آی اس 560 تا 565 دلار هر تن فوب و در ثبات بود. در بازار واردات ترکیه ورق گرم 600 تا 625 دلار هر تن سی اف آر بود که کمتر از یک درصد افت داشت.

در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم کمی افت داشته 610 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. متوسط قیمت ورق گرم در شمال اروپا 520 تا 540 یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در جنوب اروپا نیز متوسط قیمت 510 تا 540 یورو هر تن درب کارخانه می باشد. پیش بینی شده در سه ماهه پایانی سال 2017 قیمت ورق گرم در بازار اروپا نسبتا در ثبات بماند.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول عرض یک متر در طول هفته ثابت بود و در قیمت 2730 تومان در انزلی معامله میشد. در پایان هفته به علت بالا رفتن قیمت ارز تا 10 تومان بالاتر هم صحبت شد ولی دیگر بازار به تعطیلی می رفت.

ورق های 2.5 تا 15 میلیمتر محصول مبارکه تقریباً در قیمت 2480 تومان ثابت بود. معاملات در حد پایین بود  و بازار فعال نبود.

ورق گرم محصول اکسین با افزایش محدودی روبرو بود که بیشتر متاثر از بالا رفتن قیمت ضخامت 20 میلیمتر بود. به نظر می رسد بعد از دو ماه روند نزولی این کالا می خواهد تحرکی داشته باشد اگر بازار اجازه بدهد. ورق های کاویان با ثبات بود و در میانگین قیمت 2335 تومان ایستاد هر چند که سایزهای 10 ، 12 ، 15 و 20 میلیمتر با محدودیت عرضه بعضی عرض ها روبرو بود.

ورق سرد با کاهش قیمت 30 تومانی برای میانگین ضخامت 0.40 تا 2.5 میلیمتر روبرو بود علت این امر سکوت بازار به علت تعطیلات بود البته جدیداً بعضی تریدرهای بین المللی این کالا را در قیمت 515 یورو سی اف آر بنادر ایران پیشنهاد می دهند. مقداری ورق سرد در بنادر قزاقستان و آستاراخان موجود است و همین امر اجازه نوسان قیمت را به بازار داخلی نمی دهد چرا که روند واردات همچنان ادامه خواهد یافت در حالیکه در ماههای قبل این موجودی وجود نداشت.

قیمت ورق گالوانیزه تغییری نداشت و بطور میانگین 3617 تومان ثابت ماند احتمالاً این روند ادامه یابد.

 
بیلت40


ورق سیاه40  روغنی40
 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری فولاد ایران  

۱۵ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۵۲
تعداد کلیک: ۶۶۷

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.