English
یکشنبه، ۱ مهر ۱۳۹۷, ۱۳:۳۹
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

سازمان مالیاتی از ذخایر بانک‌ها هم مالیات می‌گیرد

پایگاه خبری فولاد ایران - مدیرعامل بانک پارسیان یکی از مشکلات بانک‌ها در تدوین صورت‌های مالی را اخذ مالیات بابت ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول و اکچوئری بانک‌‌ها عنوان کرد و گفت: امیدواریم با توافق رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد مشکلاتی از این دست حل و فصل شود.

کوروش پرویزیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به توافق رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد برای فرمت صورت‌های مالی بانک‌ها و برگزاری مجامع سالیانه اظهارداشت: به دلیل برخی دستورات، مشکلاتی به وجود آمده و فرمت صورت‌های مالی متفاوت شده و این مساله کار را برای حسابرسان سخت کرده بود.

وی با بیان اینکه این مسائل موجب عدم تصویب صورت‌های مالی و برگزاری مجامع بانک‌ها شده بود، افزود: تجربیات متعدد کشورهای توسعه‌یافته برای تدوین صورت‌های مالی بانک‌ها نشان می‌دهد فرایند تدوین صورت‌های مالی به این شکل نیست.

مدیرعامل بانک پارسیان با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری مجامع بانک‌ها و تدوین صورت‌های مالی مناسب پس از توافق رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، اظهار داشت: بانک‌های حاضر در بازار سرمایه سهامداران خرد زیادی دارند که در صورت برگزاری مجامع، آنها می‌توانند برای سهام خود تصمیم‌گیری کنند و این افزایش حجم معاملات را در پی خواهد داشت.

پرویزیان در واکنش به این نکته که بانک‌ها به دلیل سخت‌گیری بانک مرکزی در گرفتن ذخایر، زیان‌ده شدن و کاهش سود در پی این اقدام، برگزاری مجامع را به تعویق انداختند، گفت: خیر، بحث سود و زیان در این خصوص مطرح نیست چرا که گرفتن ذخایر به جای خود اقدام درستی است.

وی افزود: هدف بانک مرکزی از ذخیره‌گیری بانک‌ها تقویت بنیه مالی و افزایش کفایت سرمایه بانک‌هاست اما وقتی بانک‌ها ذخیره می‌گیرند سازمان امور مالیاتی این ذخیره‌گیری را درآمد تلقی کرده و از آن مالیات می‌گیرد.

رئیس کانون بانک‌های خصوصی با اشاره به تضاد رفتاری سازمان مالیاتی و بانک مرکزی، گفت: بانک مرکزی از یک طرف بانک‌ها را ملزم به ذخیره‌گیری می‌کند اما سازمان امور مالیاتی این ذخایر را درآمد تلقی کرده و برای آن مالیات محاسبه می‌کند.

پرویزیان با اشاره دوباره به توافق وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی، تصریح کرد: امیدواریم این توافق شرایط را برای اجرای درست ابلاغیه بانک مرکزی برای گرفتن ذخایر به وجود آورده و این تناقض‌ها را حل و فصل کند.

منبع: فارس

۱۷ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۴۶
تعداد کلیک: ۱۳۴

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.