English
جمعه، ۲۳ آذر ۱۳۹۷, ۰۷:۱۰
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 44 سال 2017 ( شماره 401)

سنگ آهن

فولاد ایران: سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتی به چین هفته گذشته از حدود 61 دلار اول هفته به 59 دلار هر تن خشک سی اف آر کاهش یافت و همین امر تمایل به خرید را بالا برد. تا اواخر هفته متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس به 60.45 دلار هر تن خشک سی اف آر شمال چین بهبود یافت و به قیمت پایانی هفته قبل نزدیک شد.

با این که محدودیت های زیست محیطی در شمال چین به پایان رسیده تقاضای سنگ آهن چندان بهتر نشده چون کارخانه ها زمانی که تولیدشان در محدودیت و تحت کنترل بود به میزان کافی سنگ آهن خریده اند. برخی از تحلیلگران برآورد کرده اند که  قیمت سنگ آهن به میزان کافی افت داشته و برای سال آینده در حدود 55 تا 65 دلار هر تن خشک سی اف آر در ثبات خواهد بود.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 60 درصد با توجه به روند بازار چین نسبتا ثابت بوده حدود  39 دلار هر تن فوب شد. سنگ آهن هماتیت صادراتی ایران نیز حدود 35 دلار هر تن فوب ثبت شد.

 

قراضه

فولاد ایران: متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 در بازار ترکیه آخر هفته گذشته 310 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد در حالی که هفته 43 را در 304 دلار هر تن سی اف آر به پایان برده بود.

در آخرین معاملات بسته شده در ترکیه قیمت قراضه سنگین امریکا 309 دلار و قراضه خرد شده 314 دلار هر تن سی اف آر ترکیه بوده است. افزایش کرایه حمل و بالا رفتن هزینه جمع آوری قراضه قیمت این ماده اولیه را در ترکیه بالا برده است.

قراضه سنگین کلاس 2 صادراتی ژاپن در 270 دلار هر تن فوب در ثبات بود. در شرق آسیا قراضه وارداتی در 323 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که ثباتی نسبی داشت. قراضه خرد شده وارداتی در هند در 320 دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود.

 

بیلت

فولاد ایران:  در ترکیه با این که قیمت قراضه رشد داشت و بازار میلگرد وضعیت مطلوبی دارد افزایش قیمت در بازار بیلت وارداتی مورد قبول بازار قرار نگرفت. بیلت سی آی اس 10 دلار دیگر ارزان تر هم شد و به 490 تا 495 دلار هر تن سی اف آر ترکیه رسید. در 486 تا 489 دلار هر تن سی اف آر معاملاتی صورت گرفت. برخی معتقد بودند بیلت سی آی اس در ترکیه به زودی به 470 تا 475 دلار هر تن سی اف آر می رسد.

بیلت صادراتی سی آی اس در حدود 480 دلار هر تن فوب بود و اخیرا  10 تا 15 دلار از دست داده است.

آخرین قیمت بیلت در بازار نقدی چین کمی رشد داشته 556 دلار هر تن درب انبار شد. در حوزه خلیج فارس بیلت ایران 480 دلار هر تن سی اف آر دوبی  شنیده شده و محصول عمان 490 تا 495 دلار هر تن سی اف آر بود.

در جنوب شرق آسیا هم بیلت سی آی اس 500 تا 510 دلار هر تن سی اف آر بود. ظاهرا بیلت ایران در 460 تا 470 دلار هر تن فوب به کشورهای مختلف از جمله جنوب شرق آسیا فروخته شده است.

قیمت پیشنهادی بیلت صادراتی چین در حدود 505 تا 515 دلار هر تن فوب  و در سکوت بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش در هفته گذشته نزولی بود سایز 150 میلیمتر روز شنبه به طور متوسط 1880 تومان پیشنهاد میشد و سایز 125 میلیمتر 1850 تا 1870 تومان ولی روند تقاضا رو به نزول بود. شمش کیش در پایه 1750 تومان خریدار نداشت و معامله نشد. این روند تا آخر هفته ادامه یافت که سایز 150 میلیمتر به 1830 تومان و سایز 125 میلیمتر به 1780 تومان رسید. بازار فروش مقاطع در هفته گذشته ضعیف بود و شمش تقاضا نداشت ولی عرضه آهن اسفنجی محدود شده است به همین دلیل عرضه شمش هم کاهش خواهد یافت در هفته پیش رو به علت مسافرت عده زیادی از تجار و بنکداران به کربلا بازار با ضعف تقاضا روبرو خواهد بود این مساله اجازه نمیدهد قیمت شمش تغییر جدی کند و در نهایت به کاهش بیشتر تولید خواهد انجامید که در هفته های بعد دوباره بازار به روند طبیعی خود باز خواهد گشت.

 

مقاطع

فولاد ایران: میلگرد صادراتی چین 7 دلار بالا رفته 535 دلار هر تن فوب شده است. معاملات کمی نهایی شده و خریدارها منتظر کاهش قیمت هستند.

میلگرد ترکیه در امارات 520 تا 525 دلار هر تن سی اف آر شنیده شده ولی خریداری ندارد. اغلب خریداران به دنبال میلگرد داخلی هستند و محصول وارداتی طرفدار ندارد. 

قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای هم  حدود 9 دلار رشد داشته 546 دلار هر تن ثبت شد.

متوسط قیمت میلگرد در روسیه 519 تا 521 دلار هر تن سی پی تی مسکو بود. افت قیمت بیلت صادراتی سی آی اس تاثیری منفی بر بازار میلگرد داشته است. میلگرد صادراتی اوکراین و روسیه هم 510 تا 520 دلار هر تن فوب شده است.

متوسط قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه 520 تا 530 دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بوده است ولی افت ارزش لیر فعالان بازار را کمی نگران نمود. میلگرد صادراتی ترکیه با رشد قیمت قراضه تا 20 دلار رشد هم داشته به 530 دلار هر تن فوب رسید.

مقاطع در بازار ایران

بازار مقاطع در هفته گذشته با رکود همراه بود قیمت متوسط میله گرد 14 تا 25 روهینا در دزفول 22000 ریال و در اصفهان 22917 ریال بود در پایان هفته روهینا قیمت را ثابت اعلام میکرد ولی تخفیف تا 30 تومان هم داده میشد محصول ذوب آهن به 22780 ریال رسید در حالیکه تقاضای آن ضعیف بود، متوسط قیمت تیرآهن 14 تا 18 محصول ذوب آهن 27300 ریال بود که تا آخر هفته تغییری نداشت.

دیگر مقاطع در طول هفته با کاهش قیمت تا حد 50 تومان هر کیلو روبرو شدند علیرغم ضعف تقاضا فروشنده ها در مقابل کاهش قیمت مقاومت میکردند ولی بازار کشش نداشت از روز سه شنبه به بعد تخفیف ها افزایش یافت ولی تاثیر جدی روی تقاضا نداشت روندی که از چند ماه قبل شروع شده نه فقط تولیدکننده ها را به دو بخش الف و ب تقسیم کرده بلکه بازار را هم تغییر داده است بنکدارهای کوچک و واسطه ها به تدریج در حال حذف شدن هستند این امر ناشی از رکود است و مسایل بانکی ، مالیاتی هم در آن نقش دارند ادامه این روند عملاً به کوچک تر شدن بازار منتهی خواهد شد آنچنان که اندازه بازار امروز با دو سال قبل قابل مقایسه نیست. بازارهای کوچک بسیار حساس و آسیب پذیر هستند و در مقابل هر تغییری مثل نرخ ارز واکنش نشان میدهند تاجرها ، بنکدارها و واسطه ها سپرهای ضربه گیر بازار هستند با هر تغییری بخشی از نوسان بازار روی دوش آنها تقسیم خواهد شد ولی امروز هر تغییری در عرضه شمش یا مواد اولیه به سرعت بازار را تحت تاثیر قرار میدهد. ادامه این روند صنعت فولاد را تبدیل به صنعتی ضعیف خواهد کرد، در بخش تولید شاهد آن هستیم که تولیدکننده های بزرگ که دولتی یا خصولتی هستند به صادرات روی آورده اند. آمار صادرات نشان میدهد که صادرات 6 ماهه بیلت 37 درصد، اسلب 185 درصد فولاد میانی 86 درصد و آهن اسفنجی 415 درصد افزایش یافته همینطور صادرات میله گرد دو برابر شده ولی صادرات ورق گرم و سرد با کاهش 81 درصد و 95 درصدی روبرو بوده است. در واقع کارخانجات بخش خصوصی که از حمایت های بانکی و مالیاتی برخوردار نیستند در بازار ایران محصور شده اند و برای بقا می جنگند. شرایط امروز نمی تواند برای دوره طولانی ادامه داشته باشد، دولت برای صادرات محصولات فولادی مثل تیرآهن، میله گرد و انواع ورق باید نرخ ارز ترجیهی برقرار کند در غیراینصورت باید پذیرای معوقات سنگین بانکی در سال آینده بود.

 

ورق

فولاد ایران:  هفته گذشته ورق گرم در نقاط مختلف چین 6 تا 9 دلار بالا رفته به 600 تا 608 دلار هر تن درب کارخانه رسید. در بازار صادرات نیز ورق گرم چین 550 تا 565 دلار هر تن فوب شده است. تجار صادر کننده معتقدند ورق گرم صادراتی چین هنوز جا برای بهبود قیمت دارد ولی فعلا بازار ساکت است.

تقاضای ورق صادراتی سی آی اس دو هفته اخیر کم بوده و خریداران در انتظار افت قیمت بیشتر معامله نکردند. ورق گرم صادراتی سی آی اس 540 تا 545 دلار هر تن فوب شده است در حالی که هفته 43 را در 540 تا 555 دلار به پایان رسانده بود.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم در 541 یورو هر تن درب کارخانه در ثبات بود. در بازار امریکا نیز ورق گرم 620 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد که کمتر از یک دلار رشد قیمت داشت. ورق گرم وارداتی در امریکا 555 دلار هر  شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

ورق در بازار ایران

ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول اول هفته در انزلی 2985 تومان معامله میشد که تا آخر هفته تغییر نکرد ضعف تقاضا و عرضه ورق های اهواز و گیلان عامل ثبات قیمت بود.

ورق های گرم ضخامت 2.5 تا 15 میلیمتر با ثبات قیمت روبرو بود که ناشی از مدیریت بازار توسط مبارکه بود. بازار داخل با مصوبه شورای رقابت تاوان کاهش صادرات مبارکه را میدهد شورای رقابت در مصوبه خودش توجه به معافیت های مالیاتی صادرکنندگان سی آی اس اگر میکرد و همینطور حمایت های دیگری که از این تولیدکننده ها میشود آنوقت شرایط به گونه دیگری در میامد.

ورق های ضخامت 15 میلیمتر به بالا محصول کاویان و اکسین هر روز با کاهش قیمت روبرو میشد و این روند تا چهارشنبه ادامه یافت که محصول کاویان به قیمت اول هفته بازگشت ولی ضعف تقاضا همچنان حاکم بر بازار این کالاهاست. خبر قابل توجهی که در هفته گذشته آمد این بود که اکسین به دنبال معدن داری می خواهد برود در حالیکه این شرکت با مسایل مالی درگیر است مشخص نیست چرا دنبال معدن هستند اگر معادلات آقایان مهندسان با اصول اقتصاددانان مقایسه شود نتایج روشن تر خواهد بود، هر چند که اقتصاد ایران را مهندسان ساخته اند و اداره می کنند.

ورق سرد بازار آرامی داشت تقاضا بسیار ضعیف بود و خریدها در حد پایین هفته آینده این وضع تشدید خواهد شد .

ورق گالوانیزه با محدودیت عرضه بعضی سایزها روبرو بود که باعث شد میانگین قیمت از 37000 ریال به 37100 ریال بالا برود هر چند که افزایش قیمت بعضی سایزها در حد 500 ریال بوده است.


بیلت

 
ورق روغنی


ورق سیاه  

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری فولاد ایران  

۱۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۵:۲۶
تعداد کلیک: ۷۶۸

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.