English
چهارشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۷, ۰۱:۵۹
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 48 سال 2017 ( شماره 405)

سنگ آهن

فولاد ایران: هفته گذشته فعالیت بازار واردات سنگ آهن در چین رونق داشت که ناشی از حاشیه سود مطلوب فولادسازی در این کشور بوده است. قیمت فولاد در چین صعودی بود به ویژه در بخش ساخت و ساز محدودیت عرضه و رشد تقاضا قیمت را بالاتر برده است. قیمت سنگ آهن وارداتی نوساناتی داشت و نهایتا آخر هفته به 68.80 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید در حالی که هفته قبل را در 68 دلار به پایان برده بود.

 کارشناسان معتقدند در کوتاه مدت تاثیر مثبت بازار فولاد بر قیمت سنگ آهن ادامه خواهد داشت. ولی برای درازمدت تحلیل گران معتقدند تا 3 ماه آینده قیمت این ماده اولیه به 60 دلار بر می گردد و طی یک سال آینده 50 دلار هم خواهد شد چرا که عرضه جهانی سنگ آهن صعودی است.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 60 درصد از 35 دلار به 36.5 دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی ایران نیز حدود 2 دلار رشد داشته 33 دلار هر تن فوب ثبت شد.

 

قراضه

فولاد ایران: هفته گذشته در بازار واردات ترکیه قیمت قراضه صعودی بود و قراضه سنگین خلوص 20-80  از 318 دلار هفته قبل به 330 دلار هر تن سی اف آر رسید. افزایش خرید ها برای رفع نیاز ژانویه  و از طرفی پیش بینی رشد قیمت قراضه در بازار داخلی امریکا قیمت های بازار ترکیه را بالا نگه داشته است. این روند صعودی در زمستان امری طبیعی است چون عرضه هم محدود می شود.

قیمت قراضه صادراتی سنگین کلاس 2 ژاپن  5 تا 10 دلار نسبت به هفته قبل بالا رفته 335 تا 337 دلار هر تن سی اف آر جنوب شرق آسیا شد. در بازار داخلی ژاپن نیز تقاضای فصلی ساخت و ساز بالاست و بازار قراضه هم رونق دارد.

 

بیلت

فولاد ایران: در هفته ای که گذشت رونق بازار قراضه و رشد تقاضای بیلت در بازارهای مختلف قیمت آن را بالا برد.  قیمت بیلت در چین صعودی بود و از  576 دلار اوایل هفته به 584 دلار هر تن درب انبار رسید. کاهش تولید در استان هبی عرضه را محدود کرده و همین امر قیمت ها را بالا برده است.

بیلت صادراتی سی آی اس از 467 تا 473 دلار آخر هفته قبل به 470 تا 475 دلار هر تن فوب هم رسید. برخی برای معاملات بعدی به دنبال فروش در 480 تا 485 دلار هن بودند.

در خاور دور بیلت سی آی اس  بازار فعالی داشت  و قیمت 5 تا 10 دلار رشد داشته 470 تا 485 دلار هر تن فوب معادل 490 تا 500 دلار هر تن سی اف آر شد. در ترکیه هم در 475 تا 485 دلار هر تن سی اف آر معامله شد.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: شمش هفته آرامی داشت. سایز 150 میلیمتر بطور متوسط در طول هفته 1885 تومان و سایز 125 میلیمتر 1855 تا 1860 تومان معامله میشد. قیمت ها تا پایان هفته با حدود 10 تومان کاهش روبرو شد. تعطیلات میان هفته همراه با رکود بازار تقاضا را به حداقل  رسانده بود در حالیکه همین تعطیلات باعث کاهش عرضه قراضه و افزایش قیمت آن شده است. با توجه به تعطیلات پیش رو این روند ادامه خواهد داشت در نتیجه تولید شمش و مقاطع به حداقل خواهد رسید. از نیمه دوم ماه آذر بازار با تغییر باید روبرو بشود چون زمزمه افزایش قیمت آهن اسفنجی هم شنیده میشود. این روند محققاً بازار مقاطع را تحت تاثیر قرار خواهد داد. فولاد خوزستان در هفته گذشته مجدداً عرضه داشت حفظ قیمت پایه 1800 تومان هر کیلو به معنای ثبات قیمت این کالاست در حالیکه فشارهای وارده برای کاهش قیمت آهن اسفنجی تابحال نتیجه نداده است. البته روند نزولی قیمت گندله در آینده روی قیمت آهن اسفنجی تاثیر خواهد گذاشت که دیر نیست مشروط بر آنکه روند صادرات اوج نگیرد. معمولاً در ماه دسامبر خریدارهای خارجی شروع به افزایش موجودی انبار می کنند تا در تعطیلات یا پس از آن با مشکل روبرو نشوند ، این سیاست می تواند به تعادل بازار ایران کمک کند.

 

مقاطع

فولاد ایران:  قیمت میلگرد صادراتی ترکیه هفته گذشته حدود 5 دلار رشد داشته 525 تا 535 دلار هر تن فوب شد البته خریدارها همچون یک هفته قبل در بیشتر از 510 دلار هر تن فوب حاضر به معامله نبودند. در بازار داخلی ترکیه نیز قیمت از 525 دلار دو هفته قبل به 547 تا 560 دلار هر تن درب انبار رسید.

میلگرد صادراتی چین حدود 530 دلار هر تن فوب بود. میلگرد صادراتی سی آی اس نیز در 510 دلار هر تن فوب در ثبات بود.

در شمال اروپا قیمت میلگرد حدود 557 یورو  هر تن درب کارخانه بود که تا 8 یورو رشد داشت. در بازار امریکا نیز میلگرد 560 دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت مقاطع هفته گذشته نزولی بود میانگین قیمت محصولات ذوب آهن سایز 14 تا 25 اول هفته 22800 ریال بود که تا آخر هفته به 22700 ریال رسید. روهینا هفته را با متوسط قیمت 21800 ریال شروع کرد ولی از روز شنبه تخفیف ها را بالا برد و تا آخر هفته با 300 ریال کاهش بست. تیرآهن نوسان پاندولی داشت متوسط روز شنبه برای سایز 14 تا 18 هر کیلو 27050 ریال بود روز یکشنبه به 27167 ریال رسید ولی تا روز چهارشنبه به قیمت شنبه برگشت. بازار مقاطع به تعطیلات خورده است و هیچ جنب و جوشی در ان نیست این روند برای هفته آینده هم قابل پیش بینی است زلزله کرمانشاه و به دنبال آن کرمان دل و دماغ کار کردن را گرفته است همین شرایط باعث شده تا رکود در کل چرخه تولید مقاطع دیده شود در نتیجه کاهش تولید شمش و جمع آوری قراضه حاصل آن است. در هفته های بعد بازار تاوان این سکوت را خواهد پرداخت بخصوص آنکه فصل آخر سال معمولاً دوره مصرف مانده اعتبارات عمرانی است که امسال تقریباً به صفر رسیده است. شاید در رهگذران امیدی به تحرک بازار باشد. گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور نقطه امیدوارکننده ای برای اکثر دست اندرکاران نداشت گو اینکه انتظار هم نمی رفت چرا که یک دوره را همه با ایشان تجربه کرده اند و قرار نیست در دوره دوم معجزه ای صورت پذیرد، این دولت هر آنچه را که به دست می آورد یارانه و سوبسید میدهد و برای مخارج جاری خود از تولید مالیات می گیرد، نتیجه این روند در کشورهای دیگر بخصوص امریکای لاتین دیده شده است.

 

ورق

فولاد ایران:  ورق گرم صادراتی چین هفته گذشته را در 560 تا 575 دلار هر تن فوب به پایان برد ولی فعالیت زیادی نداشت چون قیمت سایر رقبا رقابتی تر است. ولی در بازار داخلی این کشور قیمت ورق تا 6 دلار رشد داشته است.

ورق گرم صادراتی سی آی اس در 520 تا 530 دلار هر تن فوب ثبات داشت ولی خریدارها به دنبال تخفیف بیشتر بودند.

در بازار داخلی ترکیه ورق گرم 550 تا 560 دلار هر تن درب کارخانه بود و ثبات داشت. عرضه کننده ها سعی داشتند از دادن تخفیف های بزرگ اجتناب کنند. البته خریدارها اغلب به دنبال 545 دلار هر تن درب کارخانه هستند. ورق گرم صادراتی ترکیه 560 تا 565 دلار هر تن فوب است در حالی که هفته قبل 555 تا 558 دلار بود. در بازار واردات ورق در ترکیه نیز ورق گرم سی آی اس 535 تا 540 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.

در بازار شمال اروپا ورق گرم هفته گذشته را در 532 یورو هر تن درب کارخانه به پایان برد که حدود 2 یورو افت داشت. از طرفی در بازار داخلی امریکا ورق گرم تا 9 دلار بالا رفته 629 دلار هر شورت تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول در انزلی روز شنبه 2950 تومان بود ولی روند نزولی از همان روز شنبه شروع شد و تا آخر هفته به 2900 تومان رسید بعضی واسطه ها تا 2890 تومان هم صحبت میکردند در حالیکه روند خرید این کالا کمی کند شده ولی هنوز برای واردکننده مقرون به صرفه است، احتمال افزایش قیمت این کالا در خارج از ایران به علت پایان سال میلادی زیاد است ولی این رونق فصلی است میانگین قیمت ورق گرم ضخامت 2.5 تا 15 میلیمتر در طول هفته ثابت ماند و از 25370 ریال تکان نخورد با اینکه تقاضای ضخامت 3 میلیمتر به علت ساخت کانکس برای زلزله زده ها به شدت افزایش یافته ولی قیمت آنهم تغییر جدی نداشت. بازار آرام و بدون تقاضا بود، آنچنان که پیش بینی میشد روند نزولی ضخامت های 15 میلیمتر به بالا محصول اکسین و کاویان ادامه یافت. محصولات کاویان با 200 ریال کاهش قیمت از مبنای 23500 ریال روبرو شد ورق های اکسین روز شنبه به طور میانگین 24280 ریال عرضه میشد که تا اخر هفته 300 ریال افت کرد. دلیل کاهش قیمت بالا بودن عرضه و تعداد زیاد عرضه کننده هاست که در رقابت با یکدیگر روند نزولی را از هفته قبل از آذر شروع کرده بودند.

ورق سرد بازار بی رونقی داشت قیمت ها تا 30 تومان هر کیلو کاهش یافت قیمت فعلی برای واردات با قیمت های فروش در بازار تطابق ندارد بخصوص برای ضخامت های 60/0 میلیمتر و کمتر ولی کمبود تقاضا بازار را با رکود همراه کرده است این رکود در هفته پیش رو بیشتر خواهد شد.

ورق گالوانیزه تغییر محسوسی نداست، بازار این کالا مدتهاست بدون نوسان باقیمانده است عرضه آن با تقاضا تقریباً برابر است در حالیکه حجم تولید کاهش یافته و کمتر شده است.

 
billet48

 
HrC48

 
CRC48

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری فولاد ایران  

۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۵۰
تعداد کلیک: ۵۷۴

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.