English
چهارشنبه، ۳۰ آبان ۱۳۹۷, ۰۱:۳۱
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

پیش بینی تغییرات پول و شبه پول در آینده نزدیک

پایگاه خبری فولاد ایران - نسبت شبه پول به پول بطور ناپایداری بالاست، رویه چاپ پول در بانک مرکزی ادامه داره، و قیمت ارز در سطحی پایین‌تر از قیمت واقعیش مدیریت می‌شه. اگه در شش ماه آینده سیاست‌گذاری پولی رو تغییر ندیم، شاید تدبیر ضد تورمی دولت ۱۱ام پایدار نمونه. یک احتمال [بدبینانه] پیش‌ اومدن مجموعه اتفاقات زیره:

 

رویه چاپ پول در دولت ۱۲ام ادامه پیدا می‌کنه، لذا به احتمال زیاد پایه پولی در انتهای دولت ۱۲ام به مراتب بیش از پایه پولی در آغاز دولت ۱۱ام خواهد شد.

 

علاوه بر اون، بخاطر کاهش سود اضافه برداشت از بانک مرکزی در آغاز دولت ۱۲ام، از ۳۶٪ به ۱۶٪، بانکها متمایل می‌شن به افزایش استقراض از بانک مرکزی. افزایش استقراض یعنی تسریع بیش از پیش چاپ پول.

 

 در پی تجدید قراردادهای سپرده‌ها در هفته اول شهریور ۹۶، قراردادهای ۶ ماهه در اسفند و قراردادهای ۱۲ماهه در شهریور ۹۷ منقضی می‌شن. با منقضی شدن این قراردادها، احتمالا بخش زیادی از پولها از سپرده‌های مدت‌دار خارج بشن.

 

 با سرعت گیری مهاجرت پول از حسابهای مدت‌دار نیاز بانک‌ها به اضافه برداشت بیشتر می‌شه. تسریع اضافه برداشت، روند چاپ پول تازه رو تسریع می‌کنه. در این حال، ممکنه مردم به دنبال محلی برای فرار از تورم، به سراغ ارز برن.

 

تخمین زده می‌شه امروز (آذر ۹۶) فنر ارزی یک جهش قابل توجه تو خودش جمع کرده. اما در نیمه دوم ۹۷، با شکل‌گیری تورم، احتمالا قیمت واقعی ارز باز هم بالاتر خواهد بود.

 

سیاست افزایش نسبت شبه پول به پول، یک سد تورمی‌ه. با خروج منابع از سپرده‌های مدت‌دار، نسبت شبه پول به پول از سطح ناپایدار بالای ۷ سقوط میکنه. یعنی سد تورمی ترک می‌خوره.

 

اگر سد تورمی بشکنه، اثر پنج سال چاپ پول یکجا بروز می‌کنه. ترکیب جهش ارزی، افزایش سرعت چاپ پول، و خروج پول از سپرده‌های مدت‌دار، سیل تورمی به راه می‌اندازه.

 

سابقا، در واکنش به هجوم تقاضای مردم، و برای ایجاد اطمینان تو بازار، واکنش بانک مرکزی فروش زیر قیمت ذخایر ارز و طلا بوده. اما حاصل این اقدام، کاهش سطح ذخایر ارزی و طلا به حدیه که باعث می‌شه دولت کنترل فنر ارز رو از دست بده. در این صورت، احتمال جهش ارزی جدی‌تر می‌شه.

 

در چنین شرایط بحرانی، تنها مفر بانک‌مرکزی  افزایش مجدد سود سپرده‌های مدت‌داره.

 

 

تورم نسبتا پایین دولت ۱۱ام ناشی از خشک کردن سرچشمه تورم نبود، بلکه بخاطر سدی بود که روی رودخونه نقدینگی زده بودن. اما پشت این سد داره پر میشه، و اگر اواسط سال ۹۷ سد بشکنه، سیلش اقتصاد رو غرق می‌کنه.

 

به جای دست دست کردن، باید در شش ماه آینده پشت سد رو آروم و با دقت خالی کرد، و بعد به سراغ سرچشمه تورم رفت.

وقایع اقتصادیه - پویا ناظران

۱۳ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۵۸
تعداد کلیک: ۲۱۷

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.