English
شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۷, ۲۰:۱۵
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 52 سال 2017 ( شماره 409)

سنگ آهن

فولاد ایران: در هفته ای که گذشت قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین از بالاتر از 75 دلار به کمتر از 73 دلار هر تن خشک سی اف آر چین کاهش یافت. تمایل به خرید در بازار سنگ آهن وارداتی چین کم شد چرا که محموله های خریداری شده در تعطیلات سال نو چینی یا بعد از آن وارد این کشور می شوند از این رو فعلا خواستار ندارند. از طرفی در بنادر چین محموله های ارزان آماده تحویل طرفدار پیدا کرد که بر قیمت نیز اثر منفی گذاشت. از 16 فوریه 2018 بازارهای چین به دلیل تعطیلات سال نو چینی برای 7 روز تعطیل خواهند بود.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 60 درصد پنجشنبه گذشته تحت تاثیر بازارهای جهانی از  41.2 دلار هر تن فوب اول هفته به 40 دلار هر تن فوب رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص 60 درصد ایران نیز تنها 50 سنت افت داشته 37.2 دلار هر تن فوب بود.

 

قراضه

فولاد ایران بازار واردات قراضه در ترکیه تحت تاثیر سال نو میلادی در ثبات بود و قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 به طور میانگین 370 دلار هر تن سی اف آر بود. قراضه آ3 دریای سیاه نیز 360 دلار هر تن سی اف آر ترکیه ثبت شد. در ماه دسامبر قیمت قراضه وارداتی در ترکیه تا 10 درصد رشد داشته است که به دلیل رونق بازارهای فولاد و محدودیت عرضه قراضه بوده است. با این حال برخی انتظار دارند افت قیمت های اخیر بازار فولاد چین بر بازار قراضه ترکیه اثر منفی بگذارد.

قراضه صادراتی ژاپن نیز هفته گذشته 318 دلار هر تن فوب ثبت شد که ثبات داشت. در ویتنام قراضه سنگین امریکا در 390 دلار هر تن سی اف آر نیز معامله شده از این رو امریکایی ها دلیلی برای پایین آوردن قیمت در بازار شرق آسیا ندیدند. انتظار می رود در آینده نزدیک در شرق آسیا قیمت قراضه به بالای 400 دلار هر تن سی اف آر هم برسد.

 

بیلت

فولاد ایران: سرمای شدید و افت تقاضا قیمت بیلت را در چین هفته گذشته در بازار داخلی آن 27 دلار پایین آورده 560 دلار هر تن درب کارخانه نمود.

هفته گذشته بازار بیلت سی آی اس در سکوت بود که با توجه به تعطیلات سال نو منطقی است. هفته های آتی روند بازار روشن تر خواهد شد. فعالیت بازار تا اواسط ژانویه بهتر خواهد شد. آخرین قیمت پیشنهادی کارخانه ها 520 دلار هر تن فوب و  قیمت پیشنهادی تجار 515 دلار هر تن فوب بوده است.

بیلت در بازار داخلی امارات 550 دلار هر تن درب کارخانه تحویل ژانویه بود که 15 دلار هر تن نسبت به فروش های قبلی بالا رفت. بیلت عمان هم 540 دلار هر تن سی پی تی دوبی ثبت شد. چون بازار مقاطع کشورهای عرب حوزه خلیج فارس یک ماه اخیر صعودی بوده انتظار می رود بیلت هم رونق داشته باشد.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایرانروند قیمت شمش سینوسی بود. میانگین قیمت سایز 150 میلیمتر روز شنبه 20400 ریال و سایز 125 میلیمتر 20100 ریال بود روز یکشنبه پیشنهاد فروش شمش فولاد خوزستان در قیمت پایه 19800 ریال با تناژ 5 هزار تن بود که تا 15 هزار تن هم رسید با این معامله روند قیمت بازار اوج گرفت و روز دوشنبه قیمت میانگین سایز 150 میلیمتر به 21000 ریال و سایز 125 میلیمتر به 20800 ریال رسید. در حالیکه بازار مقاطع سردرگم و بی تقاضا مانده بود روند نزولی قیمت شمش از سه شنبه شروع شد و روز پنج شنبه سایز 150 میلیمتر به 2020 تومان رسید در حالیکه تقاضا نبود . با اتفاقاتی که افتاد فولاد خوزستان موفق شد موجودی خود را در حداقل قیمت 535 دلار به خارج و 1980 تومان نقدی در بازار داخل بفروشد. بازارهای خارجی عملاً تعطیل هستند ولی روز چهارشنبه قیمت شمش در خاوردور تا 40 دلار هم تنزل قیمت را تجربه کرد این مساله کاملاً طبیعی است و باید تقاضا را در دنیا در هفته آخر دی ماه دید. با افزایش قیمت شمش و محدودیت عرضه آهن اسفنجی ، پایه قیمت آهن اسفنجی تا 1050 تومان هم رسید در حالیکه دو هفته است تعزیرات به دنبال اجرای دستور وزارت صنعت معدن تجارت است تا قیمت اسفنجی 53 درصد شمش باشد ولی روند صعودی قیمت در دنیا و دولتی بودن واحدهای اسفنجی تیغ تعزیرات را کند کرده است. تقاضای مقاطع در بازار داخلی متمایل به صفر بود و همین امر سفارش شمش را برای هفته های آینده زیر سئوال می برد در حالیکه عرضه قراضه و آهن اسفنجی با محدودیت روبروست.

 

مقاطع

فولاد ایرانهفته گذشته فعالیت بازار میلگرد ترکیه کم شد ولی با توجه به رونق بازارهای قراضه و بیلت جو بازار مثبت است. میلگرد صادراتی  ترکیه 570 تا 580 دلار هر تن فوب بود و برخی به دنبال 585 دلار هر تن فوب نیز بودند. از اواسط ژانویه پس از تعطیلات سال نو تقاضا بهتر می شود. در بازار داخلی ترکیه میلگرد 575 تا 591 دلار هر تن درب انبار شنیده شد.

میلگرد یک ماه اخیر در بازار داخلی منطقه جی سی سی  60 تا 65 دلار هر تن رشد داشته است.

سرمای هوا و کاهش ساخت و ساز میلگرد را در چین 20 تا 25 دلار ارزان تر کرده به  633 تا 650 دلار هر تن با 17 درصد مالیات بر ارزش افزوده رساند.

در شمال اروپا میلگرد در  567 یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد در 560 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایرانروز شنبه میانگین قیمت 14 تا 25 میلیمتر در اصفهان 2390 تومان بود و دزفول 2270 تومان در حالیکه روز را همه کارخانه ها با افزایش قیمت شروع کرده بودند با عرضه های شمش در بورس کالا و افزایش قیمت آن این افزایش قیمت تا سه شنبه ادامه یافت ولی از سه شنبه به بعد روند نزولی قیمت شروع شد و میانگین قیمت اصفهان به 23900 ریال و دزفول 22900 ریال هر کیلو . آخر هفته متوسط قیمت تیراهن اصفهان 28230 ریال بود که نسبت به روز شنبه که 27530 ریال بود 700 ریال افزایش نشان میداد ولی بازار فعالی نداشت. انبارهای میله گرد از کالاهای ارزان قیمت انباشته است که خروجی ندارد فصل سرما و رکود تقاضا همراه با افزایش قیمت مواد اولیه تولید مقاطع را به حداقل رسانده است این وضعیت باعث افت بیشتر قیمت مقاطع و رسیدن حاشیه سود نوردکاران به کمترین حد می گردد شایعاتی مبنی بر محدودیت صادرات اسفنجی شنیده می شود در حالیکه روند افتتاح کارخانه های اسفنجی و افزایش تولید آن ادامه دارد نباید فراموش کرد که در فصل سرما عرضه قراضه محدود می شود و همین عامل اجازه کاهش بیشتر قیمت شمش را نمی دهد در نتیجه روند نزولی قیمت مقاطع نمی تواند بصورت جدی و برای بیشتر از دو هفته باشد مگر آنکه فولاد خوزستان نتواند شمش را در قیمت 530 دلار فوب بفروشد در هر حال نوسان قیمت مقاطع اجتناب ناپذیر است و باید تحمل کرد . تولیدکننده های مقاطع باید نگران 4 ماه آینده باشند که چین بطور فعال صادرات قراضه را شروع خواهد کرد و تقاضای شمش در این پایه قیمت نخواهد بود مگر آنکه محدودیت عرضه فروآلیاژها قیمت شمش را همچنان صعودی نگه دارد .

 

ورق

فولاد ایران: در هفته ای که گذشت ورق گرم سی آی اس 565 تا 585 دلار هر تن فوب دریای سیاه بود. بازارها در جو تعطیلات سال نو بودند.

ورق گرم چین 590 دلار هر تن فوب ثبت شد قیمت های صادراتی جدید احتمالا 5 تا 10 دلار دیگر ارزان خواهد شد.  

ورق گرم صادراتی هند نیز 575 دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

ورق گرم در بازار شمال اروپا هفته گذشته در 535 یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار داخلی امریکا نیز ورق گرم حدود 647 دلار هر شورت تن درب کارخانه بود که یک دلار رشد داشت.

ورق در بازار ایران

فولاد ایرانقیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول روز شنبه 2800 تومان بود ولی تا آخر هفته با 30 تومان کاهش روبرو شد علت این کاهش قیمت عرضه ورق های اهواز و گیلان بود ضمن آنکه تقاضای آنهم چندان فعال نبود. یک محموله 5 هزار تنی حمل فوری در قیمت 470 یورو سی اف آر انزلی پیشنهاد شد که فراتر از قیمت در بازار تهران است در حال حاضر قزاق ها در بازار نیستند تنها ام ام ک پیشنهاد دهنده است در حالیکه بازار هم عطشی به خرید ندارد.

ورق های گرم محصول مبارکه ضخامت 2.5 تا 15 میلیمتر با نوسان قیمت روبرو بود ولی میانگین قیمت تغییری نداشت ضخامت های 15 میلیمتر به بالا با عدم عرضه جدی از طرف کاویان روبرو بود ولی محصول اکسین با ثبات قیمت روبرو بود در حالیکه تقاضا بسیار پایین بود. در طول 10 سال گذشته بازار ورق گرم هیچگاه اینقدر راکد نبوده در حالیکه صادرات آنهم جدی نیست.

ورق سرد با بازار آرامی روبرو بود هیچ تغییر قیمت جدی در آن گزارش نشد در حالیکه انتظار عمومی افزایش روند قیمت است چون قیمت در خارج افزایش یافته است.

ورق گالوانیزه همچنان با بازار آرام و با ثباتی روبرو بود که انتظار میرود این روند ادامه یابد.

 
billet52


hrc52  

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری فولاد ایران  

 

۹ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۵۸
تعداد کلیک: ۷۰۳

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.