English
شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۷, ۲۰:۰۹
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

پنج نکته نفتی سال 2018

پایگاه خبری فولاد ایران - قیمت نفت سال 2017 را با 15 درصد افزایش کلی به پایان رساند و در حال حاضر بازار نفت پایدارتر از آنچه در سالهای اخیر بوده، به نظر می رسد. اما سال 2018 چگونه خواهد بود؟

به گزارش فولاد ایران، اکثر تحلیلگران نظر به ادامه روند فعلی یعنی کاهش ذخایر، افزایش تولید شل، افزایش تدریجی قیمت نفت و نهایتا پایان کارتل نفتی اوپک دارند. اما عدم اطمینان به آینده همچنان باقی است. در زیر به پنج نکته که می بایست در مورد نفت به آن توجه کرد می پردازیم:

1-افزایش تولید نفت شل

شکی در افزایش تولید نفت شل امریکا وجود ندارد اما آنچه مورد تردید است میزان این افزایش تولید است. پیش بینی های روند این افزایش تولید در مقایسه با سال 2017 در نوسان است. در ابتدای امسال رسانه هایی مثل سازمان اطلاعات انرژی امریکا و آژانس بین المللی انرژی افزایش صعودی شدیدی را برای تولید نفت شل امریکا پیش بینی کردند و میانگین تولید آن را 10 میلیون بشکه در روز تخمین زدند.

همانطور که در سال گذشته شاهد بودیم، پرچم های قرمز متعددی در مورد زیر سوال بردن سلامت صنعت شل برافراشته شد. هزینه عملیات های حفاری مجددا رو به افزایش گذاشت، برخی شرکتهای شل با مشکلات عملیاتی مواجه شدند و فعالیتهای حفاری با افت قیمت نفت به زیر 50 دلار در هر بشکه، متوقف شد. دکل های نفتی کاهش یافت و سرمایه گذاران خواستار محدودیت و کاهش سرعت حفاری شدند. این مشکلات نشان داد که شل نیز در وضعیت خوبی قرار ندارد.

با این حال اطلاعات اخیر نشان دهنده بازگشت شل به تولید است و آمار تولید بالای آن در ماه دسامبر شاهد این امر است. آژانس بین المللی انرژی و اوپک پیش بینی کرده اند شل 870 هزار بشکه در روز به ظرفیت تولید خود در سال 2018 اضافه کرده حجم تولید خود را به یک میلیون بشکه در روز برساند. این می تواند تهدیدی برای رشد تقاضای نفت باشد. اما با تمام اینها میزان واقعی رشد تقاضا بستگی به سرعت بازگشت تعادل بین عرضه و تقاضا در سال جدید خواهد داشت. 

2-توافق اوپک

تولید اوپک در ماه نوامبر چهارمین کاهش پیاپی ماهانه خود را پشت سر گذاشت و 130 هزار بشکه در روز در مقایسه با ماه پیش از آن کاهش تولید داشت. این امر رتبه این گروه را در سطح تولید را تا 115 درصد پایین آورد که پایین ترین رتبه در تولید اوپک است. اما توانایی اوپک در اجرای تعهداتش نشانه مثبتی در سال 2018 است و این سازمان می تواند همچنان کارتل نفتی خود حفظ کند. اخیرا تولید نفت ونزوئلا کاهش شدیدی داشت ضمن اینکه عراق و ایالات متحده عربی نیز کاهش تولید داشتند.

سوال اساسی توانایی دوام اعضای اوپک در حفظ توافق نامه کاهش تولید خود طی سال 2018 است. بازار نفت به سرعت به تعادل می رسد و این امر می تواند چالشی برای اعضای اوپک در نقض پیمان خود و وسوسه در برابر قیمت بالای نفت باشد. روسیه نشان داده که احتمال نقض پیمان اوپک توسط وی در صورت بازگشت سطح موجودی نفت به میزان متوسط وجود دارد. صورت دیگر قضیه نیز امکان دارد، کاهش بیشتر قیمتها می تواند اعضای اوپک را وادار به اعمال محدودیت بیشتر در تولید نماید. اینها همه گمانه زنی است و درحال حاضر توافق اوپک کارآمد به نظر می رسد.

3-استراتژی خروج اوپک از توافق نفتی

اوپک توانسته توانایی خود در ثبات بازار نفت را با اعمال محدودیت در تولید و همکاری همه جانبه بخصوص بین عربستان و روسیه به اثبات برساند. اما این سازمان مسئله بررسی خروج از این توافق را به جلسه بعدی سازمان موکول کرده و در جلسه ماه ژوئن 2018، بخصوص اگر مسئله مازاد موجودی مرتفع شده باشد، این موضوع تحت بررسی قرار خواهد گرفت. لغو توافق نفتی اوپک می تواند خطرات متعددی در پی داشته باشد، حتی فکر بازگشت به تولید کامل هم برای تجار نفتی وحشتناک است و به همین دلیل است که مقامات اوپک صحبت در این مورد را به بعد موکول می کنند، اما آنها نمی توانند در اجلاس اواسط 2018 اظهارنظر نکنند. این احتمال وجود دارد که اوپک تدبیر محتاطانه ای بیندیشد و تصمیم به رفع تدریجی محدودیت های تولید بگیرد، اما باید صبر کرد و دید.

4-سطح موجودی

استراتژی اوپک تا حد زیادی به روند موجودی نفت در بازارهای جهانی وابسته خواهد بود. سهام تجاری سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در ماه اکتبر بیش از چهل میلیون بشکه کاهش داشت و مجموع سهام آن را به 2.940 میلیون بشکه رساند که پایین ترین سطح سهام نفتی این سازمان طی بیش از دو سال اخیر است. در حال حاضر مازاد سهام حدود 100 میلیون بشکه بیشتر از متوسط سهام پنج سال است که این مازاد دو سوم کمتر از آغاز سال 2017 است. احتمال دارد این سهام مازاد در زمانی از سال 2018 به طور کامل رفع شود و این یعنی فشار بر اوپک در رفع قانون محدودیت تولید.

با این حال، آژانس بین المللی انرژی در گزارش بازار نفت ماه دسامبر خود اعلام کرد که انتظار دارد موجودی نفت در سال 2018 به دنبال افزایش شدید تولید نفت شل مجددا شروع به افزایش کند. این سازمان پیش بینی می کند طی نیمه اول امسال سطح موجودی نفت به 200 هزار بشکه در روز برسد. اگر این پیش بینی صحیح باشد، جبران مازاد عرضه امری دست نیافتنی خواهد بود.

5-وقفه های غیرمنتظره

تمام این پیش بینی ها و پیش گویی ها در صورتی پیش نخواهد آمد که سطح عرضه پایین بیاید. تنها چند روز پیش، خط لوله فورتیز ترک خورد و بسته شد و مسئولان این خط لوله مجبور به حمل و نقل دریایی نفت شدند. این امکان وجود دارد که خط لوله ای با ظرفیت 450 هزار بشکه روزانه طی هفته ها بسته شود که منجر به بسته شدن میدان های نفتی دریای شمال بشود. این حادثه دقیقا همان رویدادی است که می تواند شگفتی در بازار نفت بوجود آورد و موجب افزایش شدید و ناگهانی قیمت نفت بشود حتی اگر اوضاع در سایر نقاط دنیا خوب به نظر برسد. نکات بالقوه زیادی از این دست وجود دارد که می تواند موجب قطع عرضه نفت در سال 2018 بشود. واضح ترین مثال ونزوئلا است که دچار کاهش شدید و سریع تولید نفت شده است. تولید نفت ونزوئلا در ماه نوامبر گذشته 41 هزار بشکه در روز کاهش داشت درحالیکه طی ماه اکتبر نیز شاهد افت تولید 26 هزار بشکه در روز بود. تولید نفت این منطقه در پایین ترین سطح 30 سال اخیر است و احتمال افت بیشتر آن نیز وجود دارد.

احتمال توقف های دیگر تولید نفت از طرف سایر کشورهای ناپایدار مثل نیجریه و لیبی نیز وجود دارد. کشمکش بین ایران و امریکا نیز دلیل جامع دیگری است که می تواند پیامدهای جدی برای بازار نفت در پی داشته باشد. بنابراین موارد بالقوه ای غیر قابل پیش بینی در این بین بسیار است، ترک خوردن خط لوله فورتیز، نشت خط لوله کیستون امریکا از چند هفته پیش و آتش سوزی عظیم آلبرتا در سال 2016 چند نمونه از این موارد غیرقابل پیش بینی است که می تواند پیش بینی دقیق در مورد نفت را دچار چالش نماید.

منبع: rt.com   

ترجمه: ف. اسکندرخو

موضوعات مرتبط: فولاد - قراضه - سنگ آهن - قیمت آهن آلات - تحلیل اخبار - اخبار اقتصادی

۲۰ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۰۲
تعداد کلیک: ۱۲۱

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.