English
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۲۰:۴۶
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

گزارش هفتگي بازار هاي فولاد – گزارش هفته 05 سال 2018 ( شماره 414)

سنگ آهن

فولاد ايران:  در هفته اي كه گذشت متوسط قيمت سنگ آهن خلوص 62 درصد وارداتي به چين پس از كمي نوسان تا 2 دلار ديگر ارزان شده به 72.5 دلار هر تن سي اف آر رسيد كه البته با توجه به نزديكي تعطيلات در چين و تكميل انبار كارخانه ها در هفته هاي قبل اين سكوت تقاضا دور از انتظار نبود.

ولي در كل فعالان بازار نسبت به چشم انداز بازار سنگ آهن در سال 2018 چندان خوش بين نيستند و برخي ميانگين قيمت سال 2018 را 63 تا 65 دلار هر تن سي اف آر برآورد نموده اند در حالي كه براي سال 2017  حدود 71 دلار بود.

در بازار سنگ آهن صادراتي ايران، آخرين قيمت سنگ آهن مگنتيت خلوص 60 درصد از 42.6 دلار به 43.1 دلار هر تن فوب رسيد. سنگ آهن هماتيت صادراتي خلوص 60 درصد ايران نيز  در 37.5 دلار هر تن فوب  در ثبات بود.

 

قراضه

فولاد ايران هفته گذشته قميت قراضه وارداتي سنگين كلاس 1و 2 خلوص 20-80 در تركيه از 355 تا 360 دلار هفته قبل به 348 دلار هر تن سي اف آر رسيد. محموله اي از قراضه مخلوط اروپا در 345 دلار هر تن سي اف آر نهايي شد.

 خريدارها باز هم به دنبال تخفيف بيشتر بودند و بازار خيلي فعال نبود.  بعيد نيست كه بازار قراضه افت قيمت هاي بيشتري را تجربه نمايد.

قيمت درخواستي كره براي خريد قراضه سنگين كلاس 2 ژاپن هم با توجه به روند نزولي بازارهاي جهاني با 9 دلار افت به 327 دلار هر تن فوب رسيد.

 

بيلت

فولاد ايران:  افت بازار هاي قراضه و ركود بازار مقاطع بر بيلت سي آي اس نيز اثر منفي داشت و هفته گذشته قيمت پيشنهادي از 510 دلار به 490 دلار هر تن فوب افت داشت. قيمت هاي درخواستي خريداران نيز 480 تا 485 دلار هر تن فوب بود.

در خاور دور نيز بيلت روسيه در 545 دلار هر تن سي اف آر جنوب شرق آسيا شنيده شد كه معادل 530 دلار هر تن فوب است. با توجه به افزايش حضور بيلت چين در اين بازار،  بيلت سي آي اس طرفداري ندارد. در بازار داخلي تركيه نيز بيلت 530 تا 535 دلار هر تن درب كارخانه و در ثبات بود. بيلت وارداتي در تركيه در 510 تا  515 دلار هر تن سي اف آر شنيده شد و معاملاتي در 508 تا 510 دلار هر تن سي اف آر نهايي گرديد.

بيلت در بازار ايران

فولاد ايرانقيمت شمش روند صعودي داشت سايز 150 ميليمتر روز شنبه 1990 تومان ميانگين قيمت داشت و متوسط قيمت سايز 125 ميليمتر 1950 تومان ولي در آخر هفته متوسط قيمت سايز 150 ميليمتر به 2020 و سايز 125 ميليمتر به 1990 تومان رسيد. شمش خراسان در تناژ محدود در قيمت پايه 1910 تومان معامله شد كه با ماليات ارزش افزوده قيمت آن به 2081 تومان ميرسد شمش خزر 2080 تومان اول هفته قيمت داشت ولي تا آخر هفته به 2100 تومان رسيد . چند علت براي افزايش قيمت شمش وجود دارد

اول محدوديت شديد عرضه قراضه و آهن اسفنجي

دوم مشكلات ناشي از حمل و نقل و بسته بودن راهها كه جابجائي مواد اوليه را مشكل كرده است 

سوم كاهش توليد شمش به دليل قطع برق صنايع در بسياري از شهرها

با برطرف شدن مشكل سرما، توليد شمش افزايش مي يابد و به دنبال آن تقاضاي قراضه و آهن اسفنجي، با قيمت هاي فعلي حاشيه سود توليد شمش از آهن قراضه محدود است ولي توليد با استفاده از آهن اسفنجي هنوز مقرون به صرفه است. آهن اسفنجي در قيمت 1040 تا 1060 تومان پايه در تناژهاي محدود هفته پيش عرضه ميشد در حاليكه صادرات آن در قيمت 295 دلار فوب بندرعباس با تناژهاي محدود بود. بازار شمش در خارج از ايران با افت قيمت روبرو شده و شنيده شده فولاد خوزستان شمش را زير قيمت 500 دلار فوب فروخته است، اين در حالي است كه شمش هاي مشابه فولاد خوزستان در قيمت 485 تا 490 دلار حمل ماه مارس عرضه مي شود در حاليكه خريدارها اصرار به تخفيف دارند . هفته گذشته بحث صادرات بريكت هم بود و خريدارها نظر به قيمت 320 دلار سي اف آر بنادر جنوب اروپا را دارند  اين قيمت حداقل 10 دلار كمتر از قيمت مورد نظر فروشنده است، عده اي از تجار فولاد صادرات شمش را شروع كرده اند اين مساله به روند صادرات و رقابت در خريد از كارخانه هاي داخلي كمك مي كند در حاليكه باعث رقابت در بازار خارج ميشود. اين تنش ها كاملاً طبيعي است و زائيده رقابت است نتيجه آن جهاني شدن بيشتر محصولات فولادي ايران است . روند كنوني صادرات مواد خام و نيمه ساخته تقاضاي سرمايه گذاري در بخش اكتشاف سنگ آهن ، تامين آب، برق و راه را تشديد مي كند كه به معناي افزايش بودجه عمراني است اگر دولت توانائي ان را داشته باشد.

 

مقاطع

فولاد ايران: ميلگرد صادراتي چين علي رغم كمبود تقاضا در ثبات بود چرا كه ارزش يوان بالا رفت و اجازه نداد قيمت ها كاهش يابد. صادر كننده ها ميلگرد را در 540 تا 555 دلار هر تن فوب پيشنهاد مي دادند. خريدارهاي ميلگرد در بازار جنوب شرق آسيا به دليل بالا بودن موجودي انبارهايشان تمايلي به خريد نشان ندادند.

ميلگرد صادراتي تركيه 550 تا 560 دلار هر تن فوب بود كه نسبت به دو هفته قبل 10 تا 20 دلار افت داشت.

در هفته اي كه گذشت در بازار اروپا ميلگرد 2.5 يورو افت داشته به 562.5 يورو هر تن درب كارخانه رسيد. در بازار داخلي امريكا نيز ميلگرد حدود 608 دلار هر شورت تن و در ثبات بود.

مقاطع در بازار ايران

فولاد ايرانقيمت مقاطع روند صعودي داشت ولي بازار آرام بود ميانگين قيمت ميله گرد ذوب آهن سايز 14 تا 25 ميليمتر روز شنبه 25217 ريال بود كه تا آخر هفته به 25150 ريال رسيد. عرضه محصولات ذوب آهن محدود شده و در ماه هاي آينده اين محدوديت خود را بيشتر نشان خواهد داد علت آن تلاش ذوب آهن اصفهان براي صدور توليدات خود مي باشد. قيمت ميله گرد روز شنبه و يكشنبه تقريباً ثابت بود متوسط قيمت ميله گرد همه كارخانه ها در تهران 22800 ريال و در مبادي حمل 22000 تا 24000 ريال بود روز سه شنبه قيمت ها تا 10 تومان كاهش يافت ولي از چهارشنبه به بعد قيمت بالا رفت و ميانگين ها تا 200 ريال افزايشي شد علت اين امر شروع خريد و فروش ها با باز شدن راه ها و كمبود شمش بود در هفته آينده محدوديت عرضه شمش همراه با افزايش تقاضاي مقاطع بيشتر جلوه خواهد كرد و همين امر باعث افزايش قيمت ها خواهد شد. تيراهن هم مثل ميله گرد دو روز اول هفته را كاهشي شروع كرد و از ميانگين قيمت 28150 ريال براي سايزهاي 14-16و 18 ذوب اهن در روز شنبه به 27830 ريال رسيد كه از دوشنبه به بعد قيمت صعودي شد و به 27983 ريال روز چهارشنبه رسيد.

شرايط بازار مقاطع گوياي آن است كه بازار بسيار حساس و لحظه اي شده است، هر عاملي مي تواند اين بازار را به سرعت و به شدت تحت تاثير قرار دهد بارش برف، تنش هاي سياسي، تغيير نرخ ارز و يا هر پيامد بيروني بازار را تحت تاثيرقرار مي دهد اين شكنندگي بسيار خطرناك است. ما در ماه هاي پاياني سال هستيم، تزريق پول از طرف دولت به شدت محدود شده  و پروژه هاي عمراني عملاً متوقف شده اند، در اين شرايط كوچك هاي بازار الك مي شوند آنها كه بدهكار هستند از دور خارج ميگردند. كارخانجات فولاد بيش از هميشه نيازمند شبكه بانكي خواهند شد كه خودش در كارش وامانده است اين شرايط اگر با يك تكان در بازار خارجي و يا يك تنش در بازار داخلي روبرو بشود چنانچه شرايط بيش از يك هفته طول بكشد مي تواند عواقب سنگيني به دنبال داشته باشد. سياست ركود بيش از اين جوابگو نيست. دولت مي تواند در كنار اوراق قرضه سيستم خريد با اعتبار اسنادي را كه سالهاست بسته است فعال كند به اين ترتيب ضمن باز شدن بازار اطمينان هم به معاملات برميگردد . روش هاي زيادي براي فعال كردن بازار و سود آوري بانك ها وجود دارد ولي ظاهراً دولت اين روش ها را قابل اعتماد نمي داند.  

 

ورق

فولاد ايران ورق گرم صادراتي چين هفته گذشته به دليل كاهش عرضه و افزايش ارزش يوان در 585 تا 595 دلار هر تن فوب در ثبات بود. در بازار داخلي قيمت تا 2 دلار افت داشت.

ورق گرم در بازار داخلي اروپا 556 يورو هر تن درب كارخانه بود كه تا 5 يورو رشد داشت. در بازار امريكا نيز ورق گرم از  695 دلار به 717 دلار هر شورت تن درب كارخانه رسيد.

ورق گرم در تركيه 625 تا 635 دلار هر تن درب كارخانه شنيده شد و خريدارها به دنبال 615 دلار هر تن درب كارخانه بودند.

ورق گرم صادراتي تركيه نيز 645 تا 650 دلار هر تن فوب بود. ورق گرم صادراتي سي آي اس نيز 590 دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

ورق در بازار ايران

فولاد ايرانقيمت ورق گرم ضخامت 2 ميليمتر رول روز شنبه در انزلي 27700 ريال بود و تا آخر هفته به 27500 ريال رسيد واردات اين كالا با نرخ 560 يورو هر تن سي اف آر بنادر ايران به هيچ وجه مقرون به صرفه نيست به همين دليل حجم واردات دي ماه با نزديك 18 هزار تن كاهش نسبت به آذر ماه به 66200 تن رسيد. رقيب ايراني با قيمت حدود 200 تومان ارزانتر بازار را از دست واردات گرفته است. ورق هاي گرم ضخامت 3 تا 15 ميليمتر محصول مباركه بطور متوسط از 26270 ريال به 26227 ريال كاهش يافت انتظار ميرفت با بالا رفتن قيمت فروش مباركه در بورس ، قيمت بازار هم بالا برود كه اين چنين نشد مباركه كه توان صادراتي اش به شدت محدود شده مجبور است براي بالا بردن سود قيمت را در بازار داخلي بالا ببرد. از انجا كه عرضه هاي مباركه بيشتر فروش به سرويس سنترهاي خودش مي باشد برايش بسيار ساده است كه با قيمت بازي كند، استدلال اينكه نگاه و رقابت با بازار خارجي است به دلايل زيادي مردود است مهم تر از همه اينكه فولاد مباركه كارخانه مادر است و بايد فروش هايش به نوعي همراه با سوبسيد به كارخانه هاي پائين دستي باشد كه مباركه درست برعكس عمل مي كند.

ورق هاي گرم محصول كاويان و اكسين با افزايش قيمت روبرو بود محصول كاويان تقريباً در حال ناياب شدن است ميانگين قيمت روز شنبه 23750 ريال بود ولي تا آخر هفته به 24950 ريال رسيد اكسين هم با مشكل عرضه روبروست به همين علت قيمت محصولات اكسين از 25500 به 25880 ريال رسيد ظاهراً تيم هائي قوي در فكر كمك به كارخانه اكسين هستند ولي اين كارخانه نياز به صادرات دارد مي توان گروههائي از خارج را تشويق به سرمايه گذاري براي عرضه اسلب و صادرات ورق نمود ولي اطمينان خاطر نيست عده اي كه اسلب هاي صادراتي را خريداري كرده اند و در آن كارخانه تبديل به ورق نموده اند در حال حاضر با مشكل روبرو هستند .

ورق سرد بازار آرامي را پشت سر گذاشت به علت سرما و ركود تقاضاي اين كالا محدود شد . ميانگين قيمت سايز 0.40 تا 2.5 ميليمتر روز شنبه 32368 ريال بود ولي آخر هفته به 32105 ريال رسيد به نظر نمي رسد بهبودي براي بازار اين كالا باشد. واردات كه ماه آبان به 50327 تن رسيده بود به 35168 تن در دي ماه رسيده و احتمالاً در ماه جاري محدودتر خواهد بود. عرضه هاي محصولات مباركه از طرف بعضي كارخانه ها به بازار براي ضخامت هاي 0.70 تا 1.5 ميليمتر همچنان ادامه دارد و همين امر روي بازار اين كالا تاثير مي گذارد .

ورق گالوانيزه با ثبات همراه بود و بازار آن همچنان با تساوي عرضه و تقاضا روبروست كه طبعاً شكنندگي آن بالاست ولي به علت افزايش قيمت روي روند قيمتي اين كالا صعودي خواهد بود.

 

بازار ايران: م. چيت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پايگاه خبري فولاد ايران
۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۲۱
تعداد کلیک: ۶۲۵

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست