English
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۲۰:۴۷
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

۳ دليلي كه ترامپ مي‌خواهد برجام نابود شود

پايگاه خبري فولاد ايران - مايكل سينگ، مديرعامل انستيتو مطالعاتي واشنگتن و مديرعامل پيشين امور خاورميانه در شوراي امنيت ملي ايالات‌متحده، مقاله‌اي را براي «فارين پاليسي» تدوين كرده كه ديدگاه‌هاي موافقان و مخالفان توافق هسته‌اي را مورد بررسي قرار مي‌دهد. در بخشي از اين مقاله مي‌خوانيم: «ديدگاه‌ها و مواضع تهديدآميز دونالد ترامپ درخصوص عقب‌نشيني و ترك برجام از سوي ايالات‌متحده، باعث شده اين روزها حتي موافقان برجام نيز ديدگاهي متزلزل پيدا كنند

با اين وجود به اعتقاد سينگ، وجود خطر براي توافق هسته‌اي موضوعي جديد نيست و بذر احتمال نابودي آن طي سال‌هاي ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و در طول مذاكرات كاشته شد. يعني درست زماني كه اروپا و آمريكا بحث‌هاي متعددي درخصوص مفاد اين معاهده داشتند. منتقدان ترامپ معتقدند او هر لحظه مترصد فرصتي است تا معاهده را برهم بزند. اما تناقض اصلي وقتي آشكار مي‌شود كه توجه كنيم ترامپ از يك‌سو مي‌تواند بر‌هم‌زننده و از سوي ديگر تثبيت‌كننده اين توافق باشد.

زماني كه دولت باراك اوباما توافق هسته‌اي را كه به‌عنوان طرح جامع اقدامات مشترك، يا «JCPOA» شناخته مي‌شود براي بررسي در تابستان ۲۰۱۵ به كنگره فرستاد، تمامي اعضاي جمهوري‌خواه كنگره، با همراهي شماري از دموكرات‌ها عليه تصويب آن راي دادند. بنابراين تعداد زيادي از جمهوري‌خواهان درخصوص مواضع ضد‌ايراني ترامپ هيچ ترديدي ندارند. افزون بر اينها حتي اگر هر كانديداي جمهوري‌خواه ديگري نيز به جاي ترامپ بود براي مخالفت با توافق هسته‌اي هيچ ترديدي از خود نشان نمي‌داد. چنين توافقي نه تنها نيازمند يك توافق بين‌المللي است، بلكه حمايت از يك ائتلاف داخلي را در كشورهايي كه به توافق راي مي‌دهند، مي‌طلبد. فقدان چنين ائتلافي در ايالات‌متحده را مي‌توان به مثابه نشانه‌اي روشن از مشكلات پيش‌رو تلقي كرد. در حقيقت، نكته تعجب‌آور اين است كه رئيس‌جمهور ايالات‌متحده تاكنون قرارداد را لغو نكرده است. فارغ از اختلافات درون حزبي بين دموكرات‌ها و جمهوري‌خواهان، لغو قرارداد هسته‌اي يكي از وسوسه‌آميزترين اقداماتي است كه رئيس‌جمهوري ايالات‌متحده توان آن را دارد.  درحالي‌كه جزئيات فني و مفصلي در ۱۵۹ صفحه توافق‌نامه وجود دارد، اما نقص‌هاي پرشماري نيز ازسوي منتقدان در متن توافق‌نامه رصد شده است. در واقع از ديد منتقدان سه مشكل اصلي توافق‌نامه را تهديد مي‌كند:

نخست اينكه برنامه جامع اقدام مشترك، ايران را براي ادامه يا افزايش قابليت‌هاي سلاح‌هاي موشكي و هسته‌اي خود محدود نمي‌كند؛ در نتيجه حتي اين اجازه را به ايران مي‌دهد تا تحقيق و توسعه را براي بهبود سانتريفيوژها و آزمايش سيستم‌هاي هسته‌اي ادامه دهد. دوم اينكه توافق هسته‌اي، كمك مي‌كند تا تحريم‌هايي كه بر گستره وسيعي از فعاليت‌هاي ايران سايه افكنده لغو شده و در نتيجه ايران با محدوديت‌هاي آزاردهنده گذشته خود خداحافظي كند. سومين نكته نيز اين است كه توافق نمي‌تواند ايران را تا ابد محدود كند و نهايتا بين بازه زماني ۶ تا ۱۳ سال آينده ايران مي‌تواند فعاليت‌هاي خود را از سرگيرد. شايد براساس همين موارد است كه بين موافقان و مخالفان توافق هسته‌اي ايران اجماع نظر وجود ندارد. نبود يك توافق سياسي دوجانبه در اين باره بدان معني است كه حتي اگر ترامپ تهديدهاي خود را عملي نكند، اين معامله مي‌تواند از سوي كنگره تحت‌فشار شديد قرار گرفته و حتي تا مرز سقوط روابط ايران و آمريكا پيش‌روي كند. ايالات‌متحده نيز براي عملي كردن تهديدهاي خود، مسيري هموار در پيش ندارد و ممكن است با متحدانش دچار مشكل شود.

بخشي از مشكل منتقدان توافق، به اين باز‌مي‌گردد كه مقامات ايراني اصرار دارند، سايت‌هاي نظامي براي ورود بازرسان آژانس مجاز نيستند. اما اگر ايران تمايل دارد توافقي مستمر داشته باشد، بايد انعطاف بيشتري نشان دهد؛ موافقان ترامپ مدعي هستند كه كنگره براي جلوگيري از مشكلات احتمالي با ايران بايد قوانيني را تدوين و اطلاعات مورد نياز درخصوص ايران را طبقه‌بندي كند. اكنون بازرسي آژانس و ترديد درخصوص فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران تبديل به اهرمي شده كه از سوي دولت ترامپ مورد استفاده قرار مي‌گيرد. بريتانيا، اتحاديه اروپا، فرانسه، آلمان و ايالات‌متحده، اكثريت كميسيون مشترك هشت عضو آژانس را تشكيل مي‌دهند كه تبصره‌هاي مهم مربوط به موافقت‌نامه هسته‌اي را تصويب مي‌كنند و هرگونه موضع مشترك آنان درخصوص آينده ايران در تصميم‌گيري در مورد اجراي توافق‌نامه تعيين‌كننده است.

منبع: دنياي اقتصاد

۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۳۷
تعداد کلیک: ۱۰۰

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست