English
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۲۰:۴۶
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

وزير ارتباطات: ارزديجيتال مفاهيم بانكداري و سبك زندگي را دگرگون خواهد كرد

پايگاه خبري فولاد ايران - آذري جهرمي: ارزهاي ديجيتال، مفاهيم بانكداري را متحول و اينترنت اشياء، سبك زندگي را تغيير مي دهد! بايد بخش خصوصي و نيروهاي جوان در لايه‌ي خدمات و محتواي شبكه‌ي ملي اطلاعات كار كنند.

به نقل از خبرگزاري سيتنا؛ آذري جهرمي در جمع دانشجويان و اساتيد دانشگاه شهيد بهشتي:

ارزهاي ديجيتال مفاهيم بانكداري و اينترنت اشياء سبك زندگي را تغيير مي دهد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، بلاك چين را يكي از تغييرات شگرف دانست كه در دنيا نيز مطرح است. وي خاطرنشان كرد:

اين تكنولوژي مفاهيم حكمراني را عوض مي كند و ارزهاي ديجيتال مفاهيم بانكداري و اينترنت اشياء نيز سبك زندگي را تغيير مي دهد.

مهندس آذري جهرمي در جشن انقلاب اسلامي دانشگاه شهيد بهشتي و در جمع دانشجويان و اساتيد اين دانشگاه با اشاره به اينكه در اين ايام بايد نگاهي هم به گذشته كشور داشته باشيم، گفت:

بايد سوال كنيم كه در گذشته ما چه جايگاهي در فناوري ها، صنعت هسته اي، دفاعي و نانو فناوري داشتيم و قطعا جايگاهي نداشتيم و ورود تكنولوژي ها نيز با هدف مصرف گرايي انجام مي شد.

آذري جهرمي با بيان اينكه امروز جوانان در تكنولوژي و فناوري حرف هايي در دنيا دارند، افزود:

شايد ما به لحاظ كار گروهي مشكل داشته باشيم، ولي تربيت يافتگان دانشگاهي ما درسطح نخبگان دنيا هستند و بايد ببينيم كه در آن زمان چه تعداد از جوانان كشور در اين سطح حضور داشتند و امروز وضعيت ما چگونه است .

وي با اشاره به اقتدار منطقه اي ايران نيز گفت:

مسائل منطقه اي بدون حضور ايران قابل حل نيست و كشورهاي ديگر مجبور به مذاكره درباره موضوعات منطقه اي و حقوق هسته اي ايران شدند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاكيد به اينكه ما در مسير حركت به قله هستيم، گفت:

اين حركت سخت است و خستگي، چالش و ريزش دارد اما بايد نگاه كنيم ببينيم كه كجا بوده ايم و به كجا بايد برويم و دهه فجر زمان مناسبي براي طرح اين موضوع است.

وي تصريح كرد:

متاسفانه ما مي بينيم سياه نمايي بسياري مي شود و هر اشتباه و خطايي بزرگ نمايي شده و به نظام و انقلاب و به دينداري نسبت داده مي شود.

آذري جهرمي با بيان اينكه در بزرگ نمايي و سياه نمايي ها دعواهاي سياسي نيز وجود دارد، گفت:

البته اين مسائل در فعاليت هاي سياسي و مردم سالاري طبيعي است اما گاهي از حدود خيرخواهي و نصيحت خارج شده و هدف تخريب مي شود.

وي تصريح كرد:

خصلت نظام و مسوولان بايد اين باشد كه اشتباه و انتقادات را بپذيرند و اصلاح كنند و نگران جايگاه خود نيز نباشند.

وي با بيان اينكه، اگر كسي با عدم موفقيت دولت خوشحال مي شود بداند كه اين عدم موفقيت نظام است، افزود:

در صورتي كه دولت از نظام جدا نيست و اگر دولت موفق باشد به اين معني است كه نظام موفق است و اگر دولت موفق نباشد نظام نيز موفق نيست.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در بخش ديگري از سخنان خود، يكي از دستاورد هاي بي نظير بشري را فضاي مجازي عنوان كرد و افزود:

شايد تا به امروز هيچ چيزي زندگي بشر را تا اين حد دستخوش تغييرات نكرده است و تا حدي كه تاكنون دستخوش تغييرات كرده است، چندين برابر تغييرات نيز پيش رو وجود دارد.

وي با تاكيد به اهميت فضاي مجازي، گفت:

فضاي مجازي فقط يك پيام رسان نيست و ابعاد و عمق آن از چيزي كه امروز مي بينيم فراتر است و تحليل اقتصادانان بزرگ دنيا اين است كه ما به زودي با انقلاب صنعتي چهارم مواجه هستيم.

وي با بيان اينكه در آينده با مفهوم جديدي به نام اقتصاد ديجيتال مواجه مي شويم، افزود:

در آينده با تغيير سبك حكمراني، زندگي و فرهنگ مواجه مي شويم به طوري كه جاري شدن تكنولوژي در زندگي بشر تغييرات شگرفي را به وجود مي آورد.

وي بلاك چين را يكي ديگر از تغييرات شگرفي دانست كه در دنيا نيز مطرح است و در ادامه خاطرنشان كرد:

اين تكنولوژي مفاهيم حكمراني را عوض مي كند و ارزهاي ديجيتال مفاهيم بانكداري و اينترنت اشياء نيز سبك زندگي را تغيير مي دهد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تمام زيرساخت هاي را در آينده وابسته به فضاي مجازي عنوان كرد و افزود:

يكي از راه هاي برخورد با اين تغييرات وادادگي است و منتظر باشيم كه تكنولوژي بيايد و از مزايا و فرصت هاي آن استفاده كنيم مانند سال هاي گذشته كه چنين كاري انجام شده است.

وي تاكيد كرد:

راه ديگر برخورد و مقابله با فضاي مجازي است و هر دو اين راه ها يك نتيجه دارد كه شكست است، اين در صورتي است كه ما در مقابل اين فضا چاره داريم و راه آن هم خلاقيت است.

وي با اشاره به اينكه خلاقيت در مغز و قلب جوان ايراني وجود دارد، گفت:

اما شرايط براي شكوفايي خلاقيت جوانان مهيا نيست و رشد خلاقيت ها نياز به زيست بوم دارد .

وي با تاكيد به اينكه دانش اين حوزه در نزد جوانان وجود دارد، افزود:

يك نگاه اين است كه دولت ها به سراغ توسعه اين خدمات بروند در صورتي كه در دنيا دولت ها بيشتر مقررات گذار هستند و و تصدي گري از دولت ها كنار رفته است و فقط در زيرساخت هاي حاكميتي حضور دارند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تصريح كرد:

در حال حاضر عنوان مي شود كه دولت ها به غير از مقررات گذاري در عرصه اقتصاد ديجيتال نقش توانمند سازي هم داشته باشند و بتوانند ظرفيت جوانان خود را توانمند كنند.

وي افزود:

كساني مي توانند جوانان را توانمند كنند كه از اين حوزه شناخت داشته باشند و آيا مسوولان ما در همه اركان از انقلاب چهارم صنعتي اطلاع دارند و مي دانند توسعه اقتصاد ديجيتال چيست؟

وي تاكيد كرد:

مطمئن باشيد كه انقلاب صنعتي چهارم حتما در دنيا رخ مي دهد و اقتصاد ديجيتال بخش عمده اي از اقتصاد دنيا مي شود و اگر امروز در اين حوزه فعال شويم در دنيا عقب نمي مانيم اما اگر منفعل باشيم حكم به اضمحلال آينده خود داديم.

وي با بيان اينكه شاخص خلاقيت در ايران دو برابر ميزان جهاني است، گفت:

اما شاخص ريسك پذيري يك و شاخص فرهنگي ۱۰ از ۱۰۰ است كه عدد پاييني را نشان مي دهد و مي توانيم با گفتمان سازي در اين حوزه متوليان را با اهميت موضوع آشنا كنيم و ديدگاه ها به هم نزديك شود.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به وجود شوراي عالي فضاي مجازي در اين حوزه، افزود:

در اين شورا بايد به يك وحدت نظر و مقررات گذاري در اين عرصه برسيم و در ادامه مسيرهاي حركتي و اصلاحي را آغاز كنيم.

وي با بيان اينكه اين مسيرها مطالبه گري مي خواهد، خطاب به دانشجويان و جوانان حاضر تاكيد كرد:

مطالبه زمان محقق مي شود كه مطالعه در اين حوزه وجود داشته باشد و من به عنوان نماينده نسل شما و به عنوان كسي كه احساس مسووليت سنگيني در اين حوزه دارد از شما مي خواهم دانش خود را در اين حوزه با مطالعه و گفتگو و تبادل نظر افزايش دهيد و از مديران ، قانون گذاران و دستگاه قضايي كشور مطالبه كنيد.

آذري جهرمي به راه اندازي شبكه ملي اطلاعات اشاره كرد و گفت:

شبكه ملي اطلاعات ۳ لايه دارد كه يكي از مهمترين آنها لايه خدمات است و خدمات در اين لايه توسط جوانان ايجاد مي شود و شما مي توانيد ببينيد كه برخورد با كسب و كارهاي نوپا جوانان در كشور به چه صورت است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينكه امكان سوء استفاده دشمن در اين فضا وجود دارد، افزود:

اينكه به اين دليل اين فضا را كنار بگذاريم درست نيست و بايد ميدان را از دست دشمن بگيريم و اين كار نيز با شعار و حرف انجام نمي شود و بايد در اين حوزه كار انجام شود.

منبع: سيتنا

۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۳۸
تعداد کلیک: ۷۶

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست