English
چهارشنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۷, ۰۰:۴۰
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

احتمال اندک بروز رکود اقتصادی تا سال 2021

پایگاه خبری فولاد ایران - بخش سرمایه گذاری یک بانک امریکایی اظهارات تسکین دهنده ای برای سرمایه گذاران نگران از بحران قریب الوقوع اقتصادی ارائه داده است. به گزارش فولاد ایران، این بخش با بررسی روند منحنی بازده طی امسال پیش بینی بهبود در روند چرخه اقتصادی را ارائه کرده است. کاهش شیب منحنی بازده (وقتی نرخ بهره کوتاه مدت نزدیک به نرخ بهره بلند مدت است) برخی جرقه های احتمال بروز رکود اقتصادی را در گوشه و کنار مطرح کرده بود. در یک اقتصاد نرمال، اوراق قرضه کوتاه مدت خطرات کمتری دارند، به زبان ساده تر شما پیش بینی بهتری در مورد فردا می توانید داشته باشید تا در مورد ماه آینده.

پیش از رکود قبل، شکاف بین ایندو نرخ کاهش یافته بود و به همین دلیل با کاهش شکاف ریسک بین اوراق قرضه کوتاه مدت و بلند مدت برخی سرمایه گذاران خود را آماده شریط بحران می کنند. اما طبق گفته این بانک امریکایی ما هنوز وارد این مرحله نشده ایم، علی رغم کاهش منحنی بازده با توجه به سیاستهای نرخ بهره احتمال بروز روند معکوس طی امسال وجود ندارد. این بانک گفت روند این منحنی زمانی معکوس خواهد شد که اوراق قرضه کوتاه مدت خطرات بیشتری نسبت به اوراق قرضه بلند مدت داشته باشد اما سرمایه گذاران بر این باورند که عملکرد اقتصاد در حال حاضر بسیار بدتر از عملکرد آن در آینده است، بنابراین ما در میان یک رکود اقتصادی قرار داریم.    

متوسط زمان بین معکوس شدن منحنی بازده و رکود اقتصادی 27 ماه است که به این ترتیب احتمال بروز رکود در اوایل سال 2021 خواهد بود، هرچند اینها نظریاتی هستند که بروز آن در اقتصاد واقعی چند ماه طول خواهد کشید. البته تاریخ در این مورد بهترین راهنماست. از طرفی بسته های حمایتی بانک مرکزی و اعتقاد به تورم رو به افزایش باعث افزایش بازده اوراق قرضه شده است. معمولا نرخ بالای بهره به بازار سهام آسیب می زند چراکه هزینه های بیشتری برای شرکتها رقم می زند و فرصت کمتری به ایشان جهت سرمایه گذاری و سود سهام می دهد. با این وجود، سرمایه گذاران به بازار سهام اعتماد بیشتری دارند تا بازار اوراق قرضه.

منبع: CNBC

ترجمه: ف. اسکندرخو

موضوعات مرتبط: فولاد - قراضه - سنگ آهن - قیمت آهن آلات - تحلیل اخبار - اخبار اقتصادی

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳
تعداد کلیک: ۱۳۸

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.