English
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۲۰:۴۹
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

دوست و دشمنمان را بشناسيم

پايگاه خبري فولاد ايران -  يك سال و چند ماه قبل، درست پيش از روي كار آمدن دونالد ترامپ شركت‌هاي بزرگ اروپايي مثل زيمنس،آلستوم، فولكس‌واگن، شل و... مشغول برنامه‌ريزي براي ورود به بازار ايران بودند؛ آن هم نه‌فقط براي اينكه محصولات خود را به ما بفروشند، بلكه براي اينكه در ايران سرمايه‌گذاري كنند.برجام به اندازه‌اي جو را نسبت به ايران عوض كرد كه بسياري از ايران به عنوان «آخرين فرصت بزرگ در اقتصاد جهان» ياد مي‌كردند.در اروپا صحبت از اين بود كه بعد از جا افتادن برجام كشورهاي اروپايي سالانه 38 تا 50 ميليارد يورو در ايران سرمايه‌گذاري كنند.اگر ضريب اشتغال نسبت به سرمايه‌گذاري را در نظر بگيريد، 50 ميليارد يورو سرمايه‌گذاري به معناي ايجاد اشتغال براي 500 هزار كارگر صنعتي است.هرچند ما نتوانستيم از فرصت‌هايمان بهره‌برداري كنيم.

 

حالا با شرايط جديد شايد به نظر ‌رسد توسعه روابط اقتصادي و بانكي تنها از مسير نگاه به شرق ممكن خواهد بود و در توسعه پروژه‌هاي صنعتي هم بايد با چين و هند كار كرد.زماني كه ايران آلترناتيوهاي ديگري هم داشت، چيني‌ها همراهي بيشتري مي‌كردند، اما حالا كه مي‌بينند دست ايران تا حدودي بسته شده، بدقولي را شروع كرده‌اند. در همين حال، ديگر نمي‌توان از كره جنوبي انتظار داشت كه فعاليت گسترده‌اي در پروژه‌هاي صنعتي ايران داشته باشد. كره جنوبي حتي قبل از رسميت يافتن برنامه آمريكا براي خروج از برجام، كاهش خريد نفت از ايران را آغاز كرده است

 

اما در مورد روسيه مي‌خواهم يك هشدار بدهم.تكيه كردن به روسيه در حوزه سياست خارجي و حتي در پروژه‌هاي نفت و گاز بسيار اشتباه است.واقعيت اين است كه روس‌ها در ارتباط با ايران به دنبال منافع خود هستند و به دو دليل رفتن زير خيمه روس‌ها كار درستي نيست. اولين دليل تجربه گذشته ما با روسيه است. راه دوري نمي‌روم؛ همين پنج سال پيش هنگامي كه ايران هر روز در معرض تهديد بود و بيشترين نياز را به موشك‌هاي اس-300 داشت، روس‌ها از تحويل اين موشك‌ها به ما خودداري كردند و تنها وقتي تهديدات برطرف شده بود، آن را به ما دادند تا در انبارهايمان خاك بخورد.

 

دليل دوم يكي از توافقاتي كه در سفر نوامبر 2017 آقاي پوتين به ايران اعلام شد، ورود شركت‌هاي انرژي روس به پروژه‌هاي ايران بود كه از همان ابتدا با چند نقطه تاريك همراه شد. اولاً براي انجام اين پروژه‌ها مناقصه‌اي برگزار نشد. ثانياً ابتدا اعلام شد كه سقف سرمايه‌گذاري روس‌ها در پروژه‌هاي ايران 25 ميليارد دلار است، اما مديرعامل بزرگ‌ترين شركت نفتي روسيه كه از مشاوران آقاي پوتين است و در سفر تهران نيز همراه او بود، وقتي به مسكو بازگشت، در مصاحبه‌اي گفت: «ما در پنج سال آينده حداكثر دو ميليارد دلار سرمايه به ايران خواهيم برد و بقيه منابع را از محل فروش محصول نفت و گاز حاصل از ميادين ايران تامين مي‌كنيم.» يعني با پول خودمان در ميدان‌هاي نفتي ما سرمايه‌گذاري مي‌كنند، اما سهمي بيش از 50 درصد از منافع آن مي‌برند.

 

فراموش نكنيم يكي از استوارترين ابزارهاي تامين امنيت ملي ايران كه مي‌توانست ما را به اروپا پيوند بزند، افزايش سهم ايران از بازار گاز اروپا بود. اروپا سالهاست كه از رفتار روسيه در تامين گاز ناراضي است.ما مي‌توانستيم با استفاده از اين خصيصه وارد بازار گاز اروپا شويم و مهم‌ترين ابزارهاي امنيت اقتصادي اتحاديه اروپا يعني شركت‌هاي نفت و گاز را در كنار خود نگه داريم. علاوه بر اين، چنين قراردادهايي مي‌توانست به ما يورو بازپرداخت كند. يورويي كه تحت تحريم نيست و آمريكا هم نمي‌تواند آن را تحريم كند. ولي ما به جاي اين كار، پروژه‌ها را به روس‌نفت، گازپروم داديم و بازار گاز اروپا را تقديم روسيه كرديم

 

ما ايرانيان دچار فراموشي تاريخي و خوش‌خيالي هستيم. اين دو خصيصه سياسي ماست. اينكه فرانسوي‌ها هم صرفاً به خاطر يكسري قرارداد نه‌چندان بزرگ تجاري پاي ما خواهند ايستاد، درست نيست. آنها به دنبال منافع خود هستند و هرگاه منافع‌شان اقتضا كند، به ايران پشت خواهند كرد.

 

به نظر من اتحاديه اروپا در برابر آمريكا بسيار استوارتر از دولت‌هاي منفرد اروپايي مي‌ايستد. در گزارش «عكس‌العمل استراتژيك اتحاديه اروپا در برابر خروج آمريكا» تاكيد شده كه نكته مهم براي اتحاديه اروپا اين است كه آمريكايي‌ها، سعودي‌ها، اسرائيلي‌ها و روس‌ها، ارزش ايران براي امنيت اتحاديه اروپا را مدنظر قرار نمي‌دهند. سياست‌هاي مشترك آنها با هدف عميق‌تر شدن مشكلات اقتصاد ايران پيگيري مي‌شود، به معناي ضعيف‌تر شدن توليد و اشتغال است و هزينه آن به مردم ايران تحميل ميشود.

 

پروژه ترامپ عليه ايران با همراهي رياض و تل‌آويو و تاييد غيرمستقيم مسكو كه به دنبال تنگ كردن جاي ايران در سوريه و كل منطقه است انجام مي‌شود.دوست و دشمنمان را بشناسيم.

مهرداد عمادي

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۰۰
تعداد کلیک: ۶۳

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست