English
دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۲۳:۳۱
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

چه عواملی واقعا نرخ ارز را در یک اقتصاد تعیین می‌کنند؟‎

پایگاه خبری فولاد ایران - ارز هم مثل هر کالا یا دارایی دیگر دارای یک قیمت نسبی است و یک قیمت اسمی. در اقتصاد آن چه قیمت تلقی می‌شود در واقع قیمت نسبی هر چیز است. قیمت برنج به نسبت قیمت گندم و قیمت گندم به نسبت قیمت گوشت و قیمت کفش به نسبت قیمت سایر کالاها و تمام کالاها و دارایی‌ها مثل املاک، طلا، و ارز را هم شامل می‌شود.

 

بنابراین قیمت نسبی دلار به این بر می‌گردد که مردم چگونه خیار، خربزه، نان، جوراب، سکه طلا، مستقلات ... را با دلار مقایسه می‌کنند و چه عواملی سبب می‌شود که مردم در یک روز قیمت نسبی بالاتری برای دلار تعیین کنند نسبت به روز قبل. 

 

قیمت نسبی را هم برای همه چیز عرضه و تقاضا تعیین می‌کند. در این جا است که ارز با یک کالای دیگر مثل اقلام خوراک متفاوت خواهد بود. از جمله عواملی که عرضه و تقاضای ارز را تعیین می‌کنند:

 

۱- تراز بازرگانی خارجی: اگر صادرات ما نسبت به واردات افزایش یابد عرضه ارز افزایش می‌یابد و قیمت ارز کاهش می‌یابد.

 

۲-تراز مبادله خارجی: اگر قیمت کالاهایی که صادر می‌کنیم نسبت به قیمت کالاهایی که وارد می‌کنیم افزایش یابد برای هر مقدار صادرات ارز بیشتری حاصل می‌شود و در نتیجه می‌تواند اثر کاهشی بر قیمت ارز داشته باشد.

 

۳- شرایط سیاسی: این که مردم اعتماد خود را به شرایط داخلی کشور از دست بدهند، و به دلیل تصور بحران داخلی، بحران بین‌المللی، نقض حقوق مالکیت و مهاجرت صاحبان ثروت و صاحبان سرمایه انسانی....

 

۴- کسری بودجه‌های دولت

 

۵- عامل اساسی دیگری که در تعیین قیمت ارز دخیل است و قیمت اسمی آن را تعیین می‌کند نرخ تورم داخلی در مقایسه نرخ تورم خارجی است.

 

محمد طبیبیان

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۰۸
تعداد کلیک: ۹۵

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.