English
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۲۰:۴۹
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

خروجي انرژي هسته ­اي براي ايران خوب است يا بد؟

پايگاه خبري فولاد ايران - طي سال­هاي گذشته درباره انرژي هسته­اي و هزينه زا بودن آن براي كشور نظرات بسياري مطرح شده است. يك گروه فكري مشخص معتقد است اين مقوله براي كشور در حوزه بين­الملل مولد تحريم­ها بوده است و بر اين اساس بهتر بود از ابتدا سراغ انرژي هسته­اي نرفت. اين بحث سال گذشته با اين خبر شدت بيشتري گرفت: «نيروگاه اتمي امارات 8 برابر نيروگاه اتمي بوشهر است با تكنولوژي نوين و 10 ساله تحويل داده مي­شود؛ نيروگاه اتمي بوشهر 41 سال زمان برد و بالغ بر 17 ميليارد دلار هزينه البته هزينه­هاي تحريم و...حساب نشده است».

اما پاسخي ساده و كوتاه براي آنكه بدانيم انرژي هسته­اي تا چه اندازه در حوزه امنيت ملي مهم است، بهتر است نگاهي به توضيحات يكي از كارشناسان ارشد حوزه سياستگذاري انرژي بياندازيم:

 

🔺در ادبيات راهبردي، موضوعي تحت عنوان «تكنوپليتيك» يا اعم از آن «تكنو استراتژيك» وجود دارد، بدين معني كه برخي از فناوري­ها امنيت زايي بيشتري در ابعاد كلان امنيت ملي ايجاد مي­كنند  و نمي­توان با محاسبه صرف هزينه اقتصادي به آن نگاه كرد.

تكنوپليتيك هسته­اي مزيت­هايي را ايجاد مي­كند كه در اين مقايسه ساده فوق الذكر بيان نشده است:

 

1-هر كشور به نسبت بهره مندي از ابعاد مختلف چرخه هسته­اي، به سادگي در معرض تهديد بيروني قرار نمي­گيرد. حتي اگر سطح كمينه اين بهره مندي هستهاي كه بسيار نازل است، يعني يك نيروگاه هستهاي بدون هيچگونه دانش فني در مورد غني سازي را هم در نظر بگيريم، امكان تهاجم نظامي به آن منطقه را به دليل نشت جهاني و تشعشعات مواد راديواكتيو از بين مي­برد تا چه رسد به بهره­مندي ايران از حوزه­هاي مختلف چرخه هسته­اي نظير غني سازي البته منهاي بحث بازفرآوري.

-

2- تفاوت فناوري­هاي مختلف از بحث امنيتي آنقدر وضوح دارد كه براي برخي از فناوري­ها رژيم حقوقي ايجاد كردهاند اما برخي ديگر اساساً فاقد چنين رژيمي هستند مثل رژيم حقوقي NPT  و CTBT در زمينه هسته­اي. اما برخي از فناوري­هاي ديگر به رغم حائز اهميت بودن در زمينه اقتصادي ولي در بعد امنيت چندان اهميتي ندارند. مثلاً بهره مندي يك كشور از نسل سوم نيروگاه هاي بادي مي­تواند از نظر اقتصادي حائز اهميت باشد اما در بعد سخت امنيت ملي (ابعاد سخت منظور امنيت نظامي مرتبط با موضوع بقا و حاكميت) ايجاد مزيت نمي­كند.

 

3- در مورد نيروگاه­هاي هسته­اي ايران و امارات چندان به ظاهر توجه نفرماييد. هرچند كه ساخت نيروگاه هسته­اي ايران به درازا كشيد و امارات در بازه زماني كمتر به آن رسيد اما موارد مهمي در قرارداد هسته­اي بوشهر وجود دارد كه اساساً امارات تا دهه آينده نيز از آن بي بهره است نظير مشاركت در طراحي راكتور، انتقال فناوري، جاي گذاري و خروج ميله­هاي سوخت، آشنايي با نحوه ساخت غلاف­هاي سوخت. از مهمترين اثرات همين نيروگاه بوشهر، افزايش توان مهندسي ايراني در اقدام به راكتور هاي 360 مگاواتي است كه قرار است با فناوري ملي در دارخوين احداث شود. فقط در بحث شتاب دهنده­ها و سيكلوترن، فاصله ما با اين كشورهاي عربي زمين تا آسمان است.

 

4- آيا تا حالا از خود سوال نپرسيده­ايد كه چرا امارات و كشورهاي ديگر عربي و حتي تركيه (در پروژه منطقه حكاري) به دنبال مشاركت با شركت­هاي شرقي در زمينه توسعه هسته­اي هستند؟ چون كشورهاي غربي و حتي كشور كره كه در امارات اقدام به ساخت نيروگاه با لايسنس غربي كرد، شرط و شروط هاي قانوني بسيار گسترده­اي  را بر اين كشورها تحميل مي­كنند كه  خلاصه آن اين است كه كشور ميزبان فقط  «استفاده هسته اي» نمايند. استفاده هسته­اي با حق  هسته­اي كه ايران به دنبال آن بود و هست بسيار متفاوت است.

 

5- تكنوپلتيك در هر دوره اي فناوري خاصي را حائز اهميت مي­داند، مثلا در دهه 50 ميلادي بحث فناوري صنعت نفت داراي بعد امنيتي  بود و حتي با كودتا هم اجازه تسلط بر صنعت نفت نمي­دادند كه حال اينگونه نيست. در عصر حاضر، فناوري هسته­اي - هم شكافت و هم جوشي-، نانو، فناوري شناختي و فناوري اطلاعات داراي چندان اهميت امنيتي هستند كه اگر كشوري براي كسب آن متحمل هزينه­هاي هنگفت اقتصادي نيز شود، در چارچوبه كلان امنيت ملي داراي معنا مي­باشد

ميز نفت

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۱۳
تعداد کلیک: ۷۵

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست