English
دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۲۰:۵۰
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

تصميمات سطحي در نشست شانگهاي

پايگاه خبري فولاد ايران - در نشست رهبران سازمان همكاري هاي شانگهاي اگرچه موضوعات متنوعي مورد بحث قرار خواهد گرفت اما انتظار نمي رود تصميم عميقي گرفته شود

همزمان با آغاز اجلاس سالانه سازمان همكاري شانگهاي (SCO) در روز جاري در بندر كينگدائو در چين انتظار مي رود رهبران بلوك هشت عضو درباره مسائل جهاني بزرگ، از جمله تنش در شبه جزيره كره، معامله هسته اي ايران و سياست هاي تجاري ايالات متحده گفتگو كنند.

طبق گفته هاي دولت چين، پكن به دنبال بررسي راهكارها درباره يك سري مسائل مهم بين المللي، به ويژه طرح «يك كمربند يك جاده» و همكاري بيشتر براي مبارزه با تروريسم، افراط گرايي و جدايي طلبي است و قاچاق مواد مخدر و جرايم اينترنتي را نيز در دستور كار خود دارد.

سازمان SCO در سال 2001 با شش كشور عضو چين، روسيه، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيكستان و ازبكستان تاسيس شد و با پذيرش هند و پاكستان در سال گذشته افزايش يافت. اين بلوك همچنين داراي چهار كشور ناظر - افغانستان، بلاروس، ايران و مغولستان است.

لازم به ذكر است گردهمايي كينگدائو با نشست G7 در كانادا كه در آن گروهي از هفت اقتصاد پيشرفته حضور دارند همزمان است.

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از SCMP پايگاه خبري آمريكايي كه به بررسي مسايل چين مي پردازد برخي مسائل مهم كه در اين نشست مطرح شده را مورد بررسي قرار داده است كه در اين گزارش مي خوانيد:

محور ايران

نشست گروه جي 8 اولين نشست خارجي رييس جمهور روحاني بعد از خروج ترامپ از برجام محسوب مي شود. برجام كه معاهده بين المللي بين ايران، چين، روسيه، آمريكا و 3 كشور اروپايي انگليس، فرانسه و آلمان است در سال 2015 به امضاي همه اعضا رسيد و بر اساس آن تحريم هاي هسته اي و قطعنامه هاي سازمان ملل ابطال شدند با اين حال همزمان با روي كار آمدن ترامپ تهديدهاي آمريكا به خروج از اين توافق آغاز شد و در نهايت در ماه مي امسال آمريكا از برجام خارج شد. با اين حال آنچه مورد انتظار است حمايت روسيه و چين از برجام در نشست امروز خواهد بود.

آرتيوم لوكين، متخصص امور بين الملل دانشگاه فدرال خاور دور در ولاديوستوك، گفت: اعلاميه نهايي اجلاس سران "احتمالا اشاره مي كند كه توافق هسته اي با ايران بايد همچنان مورد توجه همه طرف هاي ذينفع قرار گيرد.

لوكين گفت، با اين وجود بعيد است كه SCO فشار ديپلماتيك مستقيم و واضحي را بر ايالات متحده تحميل كند. به گفته وي اين كنفرانس فرصتي را براي چين و روسيه فراهم مي كند تا تعهد خود را نسبت به معاهده هسته اي ايران از سر گرفته و آن را بار ديگر تأييد كنند.

ديدار پوتين و شي جينگ پين

پكن و مسكو اختلافات خود را كنار گذاشته اند و به هم پيوسته اند، زيرا هر كشوري در روابط خود با واشنگتن با آشفتگي مواجه است. لوكين معتقد است اشتياق روسيه براي نشست سال جاري در واكنش به پذيرش SCO از هند و پاكستان به عنوان اعضاي كامل است.

به گفته وي چين در مورد گسترش تعداد اعضا، خصوصا در مورد هند، بسيار مشتاق است. با اين حال  نگراني هايي وجود دارد كهاين سازمان با اعضاي بيشتر اما كم توان به كار خود ادامه دهد. روسيه به دنبال آن است كه ورود هند و پاكستان مي تواند اين سازمان را تقويت كند. به گفته لوكين براي مسكو، سازمان همكاري شانگهاي بايد به عنوان يكي از حاميان عمده در برابر هژموني غرب به رهبري ايالات متحده باشد.

هند، پاكستان و چين

اين دومين بار در دو ماه گذشته است كه نارندرا مودي، نخست وزير هند از چين بازديد كرده كه منعكس كننده تلاش هاي هر دو كشور براي بهبود روابط است. پكن همچنان به دنبال حمايت از دهلي نو در زمينه كمربندهاي گسترده و طرح هاي زيرساختيحمل و نقل است.

يك كارشناس روابط بين الملل در اين رابطه معتقد است روابط هند و پاكستان بسيار پيچيده است و اين موضوع مي تواند روي روابط سه طرف هند، پاكستان و چين نيز اثرگذار باشد. به گفته وي نخست وزير هند اگرچه تمايل زيادي به ادامه روابط با چين دارد اما قادر نيست هيچ نقشي در رقابت هاي سرسختانه پكن و واشنگتن داشته باشد. به همين دليل پيش بيني كارشناسان آن است كه هند در نشست كنوني ضد تروريسم سخن گفته و در رابطه با انرژي، امنيت جهاني و همكاري هاي توسعه اي متمركز شود.

منبع: اگزيم نيوز

۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۴۵
تعداد کلیک: ۵۷

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست