English
شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷, ۱۵:۳۹
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

سیاست روسها در برابر ایران از زبان سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل

پایگاه خبری فولاد ایران - کتاب «فرستاده سفر من در جهانی متلاطم، از کابل به کاخ سفید» یک روایت داستانی از زلمی خلیل زاد، سفیر سابق آمریکا در افغانستان، عراق و سازمان ملل است که خوانش آن درک بهتری برای خواننده از تحولات #خاورمیانه ایجاد می کند. البته ما فقط به داده‌هایی دسترسی داریم که دیگر محرمانه نیستند و خلیل زاد می توانسته از آنها برای توضیح پدیده ها بهره گیرد. با این وجود همین داده‌های یکجانبه هم تصویر بهتر و شفاف‌تری ارایه می کند.

 

🔹برای نمونه در صفحه 435 که به تحریم‌های وضع شده بر علیه ایران اشاره می کند، سیاست روس ها در برابر ایران را اینگونه شرح می دهد: « #مسکو واقعا از چشم‌انداز #هسته_ای #ایران احساس خطر می‌کرد؛ اما نمی‌خواست روابط بین ایران و غرب عادی‌سازی شود. این باعث می شد که ایران از روسیه رو برگرداند. بنابراین حالت ایده آل برای روسیه این بود: خصومت بین ایران و غرب، بدون جنگ و همراه با محدودیت هایی علیه سلاح های هسته ایران

 

🔹همچنین در صفحه 442 در پی دخالت نظامی روسیه و تشدید بحران گرجستان در سال 2008 می نویسد: «یک ماه بعد، #رایس و #لاوروف در یکی از جلسات مجمع عمومی سازمان ملل، برای اولین بار بعد از بحران گرجستان با یکدیگر دیدار کردند. آنها توافق کردند برای قطعنامه جدیدی علیه ایران فشار بیاورند تا نشان دهند اختلافات بر سر گرجستان، بر همکاری ایالات متحده و روسیه در مورد برنامه هسته ای ایران تاثیری نمی گذارد. در مجاب کردن دیگران برای قطعنامه در شورای امنیت، هم پیمانی بهتر از رییس جمهوری ایران، محمود احمدی نژاد، نداشتم. به خاطر سخنرانی افراطی او در مجمع عمومی، حتی اندونزی هم در قطعنامه 1835 حمایت کرد

 

🔹قانون سیاست بین الملل، دولت ها را بازیگران عاقلی تصور می کند که تنها برای #منافع_ملی تلاش می کنند. نباید از روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی انتظاری جز این داشت. #بیگانه_هراسی و محاسبات اشتباه، آنچنان ما را به سمت شرق سوق داده که خود را به یک کارت ارزشمند برای بازی روسها و #چینی‌ها تبدیل کرده‌ایم. تا دیر نشده باید سیاست خارجی کشور را بر اساس منافع ملی اصلاح کرد و با تقویت منابع داخلی با جهان خارج گفت و گو کرد. تکرار می کنم با اصلاح اساسی سیاست خارجی و تقویت منابع داخلی.

 

٭ خلیل زاده، زلمی (2017)، «فرستاده، سفر من در جهان متلاطم، از کابل  به کاخ سفید»، ترجمه: مصطفی احمدی، تهران: انتشارات کتاب کوله پشتی، 1395.

حسین اصغری ثانی

۱۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰
تعداد کلیک: ۱۱۰

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.