English
شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷, ۱۵:۰۸
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

شکل گیری آینده نفت و گاز عراق

پایگاه خبری فولاد ایران - انرژی بخش جدایی ناپذیری از اقتصاد عراق بوده و برای سال های در پیش رو نیز خواهد بود. درآمدهای نفتی بخش عمده ای از بودجه ملی عراق و همچنین بودجه اقلیم کردستان عراق را تامین کرده و سرمایه مورد نیاز برای بازیابی و توسعه را فراهم می کند. عراق همچنین دارای منابع قابل توجهی گاز است که هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار داشته که می تواند منبع کلیدی انرژی برای تولید برق داخلی و اساسی برای صنایع ارزش افزوده و در نهایت منبعی برای درآمدهای تجاری و صادراتی باشد.

با وجود چالش های جدی که عراق طی سال های اخیر با آن مواجه بوده که از جمله آن می توان به مبارزه با گروه تروریستی داعش و شرایط نامساعد بازارهای نفت از سال ۲۰۱۴ اشاره کرده اما این کشور توانسته پیشرفت قابل توجهی در ایجاد انگیزه در سرمایه گذاری در بخش انرژی  و افزایش تولید نفت و صادرات داشته باشد.

البته چالش های سیاسی و اقتصادی در عراق همچنان وسیع و گسترده است که از جمله می توان به رویدادهای اواخر سال ۲۰۱۷ که در پی برگزاری همه پرسی استقلال در ماه سپتامبر توسط اقلیم کردستان عراق روی داد اشاره کرد.

پس از این رویدادها، بغداد کنترل میدان های نفتی کرکوک را که از سال ۲۰ تحت کنترل اقلیم کردستان قرار داشت در دست گرفت. با وجود پیشرفت های وسیع در افزایش تولید نفت از زمان سقوط صدام حسین اما همچنان چالش هایی در مسیر رسیدن به پتانسیل تولید عراق باقی مانده است.

برای ادامه سرمایه گذاری در منابع نفت عراق و افزایش استفاده از منابع گاز چشمگیر این کشور، چالش های متعددی وجود دارد که باید بر آنها فائق آمد.

در زمینه نفتی باید به موارد زیر چه توسط دولت عراق در بغداد و چه توسط اربیل رسیدگی کرد:

۱. بهبود شرایط مالی برای شرکت ها، فراهم کردن شرایط سرمایه گذاری با ثبات و فراتر از همه تضمین اطمینان تجاری و پرداخت.

۲. کاهش عدم اطمینان و رساندن تولید به حداکثر میزان از طریق مدیریت درآمد و فراهم کردن توافقنامه های تجاری کارآمد و طولانی مدت.

 ۳. فرموله کردن و تقویت چارچوب توسعه زیرساخت ها که با خواسته های عراق تطابق دارد.

منبع: اقتصاد ایرانی

۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۰
تعداد کلیک: ۱۲۵

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.