English
سه شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۷, ۰۸:۱۸
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

ركود در انتظار بازار مسكن

پايگاه خبري فولاد ايران - نايب رييس اول اتحاديه مشاوران املاك گفت: خروجي رشد بازارهاي مسكن، طلا و ارز پس از جهش مقطعي قيمت، به ركود بخش مسكن منجر مي‌شود.

حسام عقبايي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اختلاف حدود ۱۰۰ درصدي رشد قيمت مسكن نسبت به سكه و ارز گفت: به اعتقاد من اين اختلاف با همين تناسب تا پنج شش ماه آينده پيش مي‌رود. رشد بازارهاي موازي وقتي زياد مي‌شود قيمت مسكن هم بالا مي‌رود. البته رشد اخير قيمت مسكن از بازارهاي رقيب كمتر است اما به طور مثال اگر سكه به رشد ۲۰۰ درصد برسد بايد توقع داشته باشيم كه رشد مسكن هم حدود ۸۰ درصد شود ولي خروجي آن ركود مسكن خواهد بود.

وي افزود: پيش‌بيني من اين است كه معاملات مسكن شهر تهران در مرداد ماه يا نزديك به تيرماه يا كمتر خواهد بود. تا نيمه مردادماه معاملات نسبت به تيرماه فرق چنداني نكرده و اگر پايين نيامده باشد، بيشتر هم نشده است.

نايب رييس اتحاديه صنف مشاوران املاك درباره طرح قيمت‌گذاري مسكن گفت: صدور بخشنامه و آيين‌نامه حركت تعزيراتي يا راهكارهايي مثل قرارداد اجاره دو ساله و تعيين اجاره بها به نظر من هيچ تاثيري ندارد و نمي‌تواند در افزايش قيمت‌ها بازدارنده باشد. مشكل اصلي بخش مسكن نبود توازن بين عرضه و تقاضا است. وقتي توازن وجود ندارد بقيه طرح‌ها ممكن است در كوتاه‌مدت اثر بسيار محدود و كوتاهي داشته باشد ولي در ميان‌مدت و درازمد اثري نخواهد داشت.

عقبايي ادامه داد: دولت و مجلس بايد نگاهشان طولاني مدت باشد و نيازهاي كشور را با افزايش توليد تامين كنند. وقتي در بعضي مناطق به ازاي هر يك خانه چندين متقاضي وجود دارد دولت مي‌خواهد چه طرحي بدهد كه جلوي افزايش قيمت را بگيرد؟ بنابراين طرح‌هايي مثل قيمت‌گذاري بيشتر جنبه رواني دارد و راهكار اصلي نيست. ما بايد از گفتاردرماني خارج شويم و به سمت اقدامات عملي در حوزه مسكن برويم. اين‌كه موج خبري ايجاد كنيم و آخرش هم هيچ خروجي نداشته باشد مشكل مسكن حل نمي‌شود.

وي با بيان اين‌كه شش سال است شعار مسكن اجتماعي مي‌دهيم و بعد افزايش قيمت را به گردن اين و آن مي‌اندازيم، گفت: طي شش هفت سال گذشته توليد ساختمان حدود ۵۰ درصد كاهش يافته است. راهكار اصلي اين است كه دولت قيمت زمين را مديريت كند و به اصلاح سياست‌هاي پولي و بانكي كه داراي نقص و ايرادات خطرناك و مهلك است بپردازد. در كنار اين موضوعات به جدا كردن اقتصاد از دولت در ابعاد مختلف و در حوزه مسكن بپردازد و توجه ويژه به انبوه‌سازان و سازندگان داشته باشد. وزارت راه و شهرسازي به عنوان نماينده اصلي دولت در حوزه مسكن، بايد كارهايش را عملياتي كند و البته از طرح‌هاي شتابزده پرهيز داشته باشد.

نايب رييس اتحاديه مشاوران املاك تاكيد كرد: هر اقتصادي نياز به برنامه كوتاه مدت، ميان مدت و درازمدت دارد. ما بايد در عين حال كه به بحران‌هاي فعلي توجه مي‌كنيم، نيم‌نگاهي هم به آينده بيندازيم كه متاسفانه در مسكن اين نگاه وجود ندارد.

منبع: ايسنا

۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۸
تعداد کلیک: ۹۳

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست