English
سه شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۷, ۰۸:۱۸
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

تهران هنوز پيشنهاد مذاكره واشنگتن را رد نكرده

پايگاه خبري فولاد ايران - نيروهاي راديكال در ايران كه دولت در سايه را در اختيار دارند منتظر فرصتي هستند تا با به حاشيه راندن دولت حسن روحاني ، در اختيار آن ها قرار بگيرد. براي نمونه مي توان به واكنش نيروهاي راديكال ايران به مذاكره ظريف و قدم زني وي با جان كري در رودخانه رون در ژنو اشاره كرد كه از سوي آن ها گناه نابخشودني بود.

 

شوراي آتلانتيك در تحليلي نوشت: سياست خارجي دونالد ترامپ به جاي اين كه در راستاي تامين منافع ملي باشد به نظر مي رسد مبتني بر رضايت شخصي وي است. وي به دليل نابودي ميراث باراك اوباما از توافق هسته اي با ايران خارج شد و سالها تلاش ديپلماتيك بين طرفين را بي اثر كرد. وي با همراهي دولتش درصدد است خود را به عنوان يك قهرمان نمايان سازد كه مي تواند دولت ايران را وادار به تسليم اراده خود كند. ترامپ مي گويد ايران يا بايد مذاكره جديدي را انجام دهد يا اين كه با « عواقب شديدي» روبرو خواهد شد.

به گزارش «انتخاب»، در اين تحليل آمده است: پيشنهاد ديدار بدون پيش شرط ترامپ با رهبران ايران يك هفته قبل از تهديد اين كشور به نابودي مانند ضربه تازيانه اي بود كه همه را غافلگير كرد. ترامپ در طي مبارزات انتخاباتي وعده داد كه يك سياست خارجي « غيرقابل پيش بيني» اتخاذ كند. هنوز مشخص نيست كه آيا وي در مورد دكترين « مرد ديوانه» نيكسون – كسينجر در دهه 1970 آگاهي دارد يا خير. به احتمال زياد، اظهارات وي در مقابل ايران بيشتر رجز خواني است و درصدد است تا از اين طريق توجهات جهاني را به خود جلب كند. در حالي كه برخي از ايرانيان براي جلوگيري از سقوط اقتصاد ايران پيشنهاد پذيرش ملاقات را مي دهند اما مقامات ايراني فعلا با آرامش بيشتري رفتار مي كنند.  

محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران ، در حالي كه به طور قاطعانه اين پيشنهاد را رد نكرده ، در يك توئيتي گفت: «ايران و ايالات متحده ۲ سال مذاكره داشتند. به همراه سه كشور اروپايي و اتحاديه اروپا به علاوه چين و روسيه يك توافق چندجانبه يكتا - برجام - را تدوين كرديم. اين توافق كارايي داشت. ايالات متحده براي خروج از توافق و ميز مذاكره بايد خود را مقصر بداند. تهديد، تحريم و تردستي‌هاي [تبليغاتي] كارايي ندارند. تلاش كنيد به ايراني‌ها و تعهدات بين‌المللي احترام بگذاريد.»

اما همچنان مشخص نيست كه آيا اظهارات ترامپ در مورد ملاقات با رهبران ايراني در واكنش به سوال نشست خبري بوده يا اين كه از قبل در اين مورد فكر كرده است. احتمالا اقتصاد متزلزل و ضعيف ايران نقش گسترده ي را در اتخاذ تصميم ترامپ به اعلام ملاقات با ايران ايفا كرده است. در واقع پس از خروج آمريكا از برجام و ايجاد عدم اطمينان پس از آن ، اقتصاد ايران با وضعيت آشفتگي روبرو شده است.

در طي ده روز گذشته، شاهد سقوط 25 درصدي ارزش ريال در مقابل دلار بوده ايم. در طي دو ماه گذشته ( 22مي تا 22 ژوئيه ) نرخ رسمي تورم در مقايسه با ماه قبل ( 21 آوريل تا 21 مي) ، 8 درصد افزايش داشته است.

با اين وجود دولت ترامپ قدرت تحريم ها را براي تغيير هويت دولت ايران بيش از اندازه تخمين زده ، و اراده ايران در مقاومت در برابر چنين فشارهايي را دست كم گرفته است. همانطور كه جان ساورس يكي از مذاكره كنندگان تيم هسته اي بريتانيا در سال 2005م.گفت: « ايران حتي به هزينه جنگ ، غني سازي خود را آغاز خواهد كرد.»

در اين راستا جمهوري اسلامي ايران مهر و موم آژانس بين المللي انرژي اتمي بر روي تجهيزات غني سازي خود را شكست و با وجود تحريم هاي فلج كننده و نزديك شدن به لبه پرتگاه جنگ با آمريكا و اسرائيل به غني سازي اروانيوم ادامه داد. بر اساس برآورد صندوق بين المللي پول، به دليل تحريم ها عليه ايران ، اين كشور در بين سال هاي 2011- 2016 به ميزان 185 ميليارد دلار فقط از حوزه درامدهاي نفتي ضرر كرده است.

دليل ديگري كه اثبات مي‌كند چرا استراتژي ترامپ در مقابل ايران محكوم به شكست است اين است كه موازنه در سياست داخلي ايران از عناصر پراگماتيك به سمت نيروهاي تندرو تحول پيدا كرده است. نيروهاي راديكال در ايران كه دولت در سايه را در اختيار دارند منتظر فرصتي هستند تا با به حاشيه  راندن دولت حسن روحاني ، در اختيار آن ها قرار بگيرد. براي نمونه مي توان به واكنش نيروهاي راديكال ايران به مذاكره ظريف و قدم زني وي با جان كري در رودخانه رون در ژنو اشاره كرد كه از سوي آن ها گناه نابخشودني بود.

پس از پيشنهاد ترامپ براي ملاقات با رهبران ايران، سرلشكر محمد علي جعفري فرمانده سپاه پاسداران در يك نامه آتشين گفت: « آقاي ترامپ ايران كره شمالي نيست كه به درخواست ملاقات شما پاسخ مثبت بدهد. بدانيد مردم ايران هرگز به مسئولين خود اجازه مذاكره و ملاقات با شيطان بزرگ را نمي دهند. شما اين آرزو را به گور خواهيد برد كه مقامات جمهوري اسلامي ايران از شما درخواست ملاقات كنند يا اجازه ملاقات با شما را از ملتشان دريافت نمايند. هرگز چنين روزي را نخواهيد ديد.»

يك نظريه پرداز اصولگراي ديگر نيز گفت: « ترامپ در هيچ سطحي به دنبال جنگ مستقيم با ايران نيست؛ چرا كه به خوبي از عواقب دردناك چنين جنگي براي ايالات متحده آمريكا آگاه است.» وي افزود: « هدف استراتژيك آقاي ترامپ ايجاد فضايي براي وادارسازي مقامات جمهوري اسلامي از طريق تهديد و عمليات هاي رواني براي رسيدن به ميز مذاكره است. ترامپ از توافق هسته اي خارج شد و از طريق فشارهاي اقتصادي و رواني درصدد ايجاد ناآرامي و هرج و مرج در ايران است. او فكر مي كند كه در نهايت مقامات جمهوري اسلامي به دليل ترس از فروپاشي داخلي به سمت پذيرش مذاكره حركت خواهند كرد.» وي گفت: « هيچ وقت چنين چيزي اتفاق نخواهد افتاد زيرا ملت ايران و دولت اسلامي از توافق هسته اي عبرت گرفته اند كه آمريكا تحت هيچ  شرايطي قابل اعتماد نيست كه با آن صحبت كنيم.. و همچنين ملت ايران ياد گرفته كه مشكلات اقتصادي ما از طريق گفتگو با آمريكا حل نمي شود.» سرمقاله اين روزنامه به اين نتيجه مي رسد كه تحريم هاي آمريكا يك « فرصت طلايي» را براي وحدت ايران و تكيه آن ها بر توسعه توانمندي هاي داخلي كشور ايجاد كرده است .

به نظر مي رسد كه ترامپ مي داند دست به چه قماري زده است. او گفت به مذاكرات به ويژه هنگامي كه شما در مورد پتانسيل جنگ و مرگ صحبت مي كنيد» اعتقاد دارد. بنابراين در صورتي كه اگر ايران احساس كند كه دوباره به انزوا رانده شده اند، آيا در مقابل وسوسه اختلال در جريان عرضه نفت از خليج فارس مقاومت مي كند؟ حتي اگر اين اقدام منجر به يك جنگ با عواقب غيرقابل پيش بيني باشد. ترامپ در عوض يك رئيس جمهور توافق ساز و قهرمان جهان در حال تغيير كه آرزوي آن را دارد مي تواند به عامل خون ريزي بيشتر در خاورميانه  و اختلال و بي نظمي هاي اقتصادي در جهان تبديل شود.

منبع: انتخاب

۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۰
تعداد کلیک: ۷۶

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست