English
سه شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۷, ۰۸:۱۷
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

گام بعدي ترامپ مقابل ايران

پايگاه خبري فولاد ايران -  رئيس جمهور آمريكا كه ارديبهشت با اعلام خروج كشورش از برجام، مسير جديدي را در مقابل ايران آغاز كرده بود؛ در روزهاي اخير چند بار وعده بازگشت ايران به مذاكره در آينده نزديك را داده و نيز از آمادگي براي ديدار و مذاكره با مقام‌هاي ايران «در هر زمان» و «بدون هرگونه پيش‌شرطي» سخن گفته است.

موضعي كه اگرچه براي برخي غير منتظره بود، اما طول عمرش آن قدر طولاني نبود و دو ساعت بعد از آن، پمپئو سه شرط براي مذاكره با ايران گذاشت كه تقريبا خلاصه 12 شرط قبلي وي بود كه در بنياد هريتيج مطرح كرده بود. شايد فهم اين دوگانگي در رفتار و گفتار آمريكا نيازمند برخي نشانه شناسي ها باشد.
يكي از نشانه ها، مكاني است كه پمپئو جنگ رواني خود را در آن كليد زد؛ انديشكده «هريتيج» (The Heritage Foundation) بنيادي كه در زمره 5 انديشكده ارشد آمريكا در عرصه سياست خارجي است و اگرچه ترامپ به صورت كاملا متمايزي نسبت به نظرات آن اعتنا مي كند تا جايي كه برخي آن را عقل منفصل ترامپ ناميده اند اما سابقه آن به جنگ سرد قبلي آمريكا باز مي گردد، اين موسسه، اتاق فكر هدايت كننده سياست ‌هاي آمريكا در در دهه ۱۹۸۰ عليه شوروي دانسته مي‌ شد.
هريتيج  از حدود دو سال پيش از انتخابات 2016 از ترامپ پشتيباني مي كرد. هنوز چندان كسي احتمال اقامت ترامپ در كاخ سفيد را جدي نگرفته بود كه اين انديشكده در گزارشي خطاب به دولتمردان آينده آمريكا، «7 فرمان مسير مقابله با جمهوري اسلامي» را براي بعد از برجام ارائه داد. مفادي كه ستون اصلي مواضع انتخاباتي ترامپ در موضوع ايران را تشكيل داد و همان گامهايي است كه ترامپ پس از استقرار در كاخ سفيد، يك به يك برداشته است. فرمان اول،  دولت آمريكا را دعوت مي كرد به فوريت همه تحريم‌هاي تعليق شده توسط برجام را احيا كند و نيز با تعامل با كنگره تحريم‌ها را افزايش دهد.
فرمان دوم خواستار بازسازي بنيه نظامي تضعيف شده آمريكا براي ارسال علائمي به ايران براي آمادگي جهت « حمله پيش دستانه نظامي» بود. سومين فرمان تقويت رژيم اشغالگر قدس و ايجاد ائتلافي نظامي ميان اعضاي شوراي همكاري خليج فارس با رژيم صهيونيستي در برابر ايران توصيه مي كرد. به عنوان گام تكميلي، فرمان چهارم تقويت سپر دفاع موشكي در كشورهاي منطقه كه هم پيمان آمريكا هستند را ضروري مي دانست.
فرمان پنجم تضمين آمريكا براي تأمين امنيت كشورهاي عربي منطقه در برابر تهديدات را خواستار شده بود و فرمان ششم، توصيه هايي براي امكان حذف نفت ايران از بازار جهاني را در دستور داشت. فرمان آخر، توصيه به توافق با ايران مي كرد، توافقي كه سخت گيرانه تر از برجام باشد و همه زيرساخت هاي هسته اي همچون فردو ، نطنز و تاسيسات آب سنگين اراك را از بين ببرد.
اين همان مسيري است كه ترامپ به خوبي آن را تا امروز پيموده است و به ظاهر براي برداشتن گام آخر تلاش مي كند. شروط دوازده گانه پمپئو در نطق انديشكده هريتيج نيز منبعث از همين فرامين بود. ترامپ برجام را در يك نمايش پر هيجان يك ساله، سرانجام لغو كرد، بودجه نظامي را افزايش داد تا جايي كه افكار عمومي آمريكا را براي اعلام مخالفت با جنگ جديد و جدي گرفته شدن اين تهديد از سوي ايران تحريك كرد، در يمن ائتلاف عبري - عربي را تشديد كرد، حجم زيادي سلاح و سامانه دفاع موشكي به عربهاي منطقه فروخت و ... براي به صفر رساندن فروش نفت ايران فعاليت خود را تشديد كرد و در همه حال، ادعاي آمادگي براي مذاكره با ايران را داشت. تا جايي كه همگان بگويند او در عالم سياست، از روش اقتصادي افزايش فشار براي انجام معامله خود گرته برداري كرده است.
 
اما واقعيتي ديگري نيز قابل انكار نيست؛ آنچه اين نوع انديشكده ها بر روي خروجي خود قرار مي دهند، «سياست هاي اعلامي» است كه قرار بر اجراي علني آنها است. طبيعتا «سياستهاي اعمالي» هميشه منطبق بر اجزاي آن نيست و حتي ممكن است در مواردي 180 درجه متفاوت از سياست هاي رسانه اي شده باشد.
او به خوبي دريافته است كه توان آمريكا براي مقابله با ايران، با آنچه ادعا مي كند فاصله دارد. او ديده است كه نفت عربستان هنوز وارد عرصه جبران تحريم ايران نشده، دچار مشكل چگونگي صدور شده است و با تعطيلي مسير باب المندب از سوي عربستان به دليل حمله يمن به نفت كش ها و اعلام آمادگي ايران براي بستن تنگه هرمز، خيال حذف ايران از بازار نفت دست نايافتني است؛ به ويژه در شرايطي كه او دلنگران اثر افزايش قيمت بنزين در آمريكا بر انتخابات كنگره در پاييز پيش رو است.
او اگر از آسيب پذيري زياد اشغالگران قدس مقابل ايران هم آگاه نبود، بعد از پاسخ موشكي جولان به خوبي واقعيات را درك كرد.
در كنار اين موارد، او از خطرات بالقوه ناپايدار كننده داخلي آمريكا به خوبي آگاه است؛ مي داند كه يك شوك اقتصادي با افزايش نفت تا بالاي 250 دلار چه بلايي سر ايالات متحده خواهد آورد و نيز مي داند كدام ايالت ها، در تلاش براي جدايي طلبي هستند. رخدادي كه اگر با كاليفرنيا آغاز شود؛ هم شوك اقتصادي غيرقابل جبراني خواهد بود و هم آغاز يك دومينوي فروپاشي اتحاد ستارگان نقش بسته بر پرچم آمريكا كه از پيروزي دونالد ترامپ تا كنون صداي استقلال طلبي شان را به گوش جهان رسانده اند.
به نظر مي رسد دونالد ترامپ هنوز اين عبارت كليدي را كه سه دهه قبل در كتاب «هنر معامله گري» درباره چگونگي انجام مذاكرات برنده نوشته است، قبول دارد: «بدترين كاري كه ممكن است در يك معامله انجام دهيد اين است كه ناتوان از موفقيت به نظر برسيد. اين باعث مي‌شود بوي خون به مشام طرف مقابل برسد و سپس شما مي‌ميريد
روزنامه عكاظ عربستان كه از آن به عنوان نيويورك پست عربي ياد مي شود، بر اساس چنين شناختي سران عرب را شماتت كرد كه چرا از پيشنهاد مذاكره ترامپ در مورد ايران غافلگير شده اند و به آنها يادآوري كرد كه اساسا، افزايش تنش لفظي و سپس مذاكره براي دست يابي به بيشترين دستاوردها، شيوه اصلي ترامپ در برخورد با پرونده هاي مهم همچون كره شمالي، چين، مكزيك، اروپا، ناتو، روسيه و تركيه بوده است. اين روزنامه با اطمينان به اعراب گفت «ترامپ هيچگاه، هيچ روزي در انديشه حمله به ايران نبوده و نيست؛ در حقيقت، ترامپ به دنبال آن است كه با گشودن دري به روي ايران، كشورش را از بحران خارج كند
اما به نظر مي رسد دولت آمريكا به خوبي مي داند كه ايران، با بسياري از كشورهاي ديگر متفاوت است و با تشرهايي از اين دست، نمي توان آن را بر سر ميز مذاكره كشاند؛ از اين رو هدف اصلي ترامپ در شرايط فعلي را شايد بتوان اثر گذاري بر فضاي داخل كشور دانست. در شرايطي كه آمريكا به خوبي از نقاط ضعف خود در رويارويي با ايران آگاه است، چنين مي نمايد بيش از آنكه قصد رويارويي داشته باشد قصد اعمال فشار رواني با بزرگنمايي قدرت خود در تحريم و نيز دو قطبي كردن فضاي سياسي و در مرحله بعد، ايجاد تنش اجتماعي را دنبال مي كند. قرار گرفتن ايران در چنين شرايطي، نقاط ضعف آمريكا را پوشش خواهد داد و راه را براي كشاندن ايران به سوي مذاكره اي كه منافع آمريكا را تأمين كند، هموارتر خواهد كرد. با اين حساب، مواضع متناقض نماي امروز دولت آمريكا بخشي از گام بعدي ترامپ مقابل ايران و تلاش براي ايجاد آشوب با برجسته سازي نارضايتي ها، به خيابان كشاندن مردم، كشته سازي، امنيت زدايي و ... است.
پدافند اين موضوع چندان دشوار نيست، نگاهي به تغيير لحن و زمين بازي ترامپ پس از پاسخ مقتدرانه سردار سليماني و نيز نمايش يكپارچگي سلايق گوناگون مقابل زياده خواهي هاي آمريكا كه در آينه رسانه ها و شبكه هاي اجتماعي قابل رويت است، نشان مي دهد كه چاره كار چيست؛ راهكاري كه در طول چهار دهه گذشته سرمايه اجتماعي مشاركت عمومي را نيز به ميدان آورده است. رهبر معظم انقلاب اسلامي با بلندنگري در متن تنفيذ دكتر روحاني - كه اينك سالگرد آن است- با شناخت همين موضوع بود كه متذكر شدند: « مطمئن باشند كه ملّت غيور و شجاع، خدمتگزاران كشور را در دشواري‌ها و در مقابله با زورگويي‌ها و زياده‌خواهي‌هاي استكبار تنها نخواهد گذاشت

منبع: خبرآنلاين

۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۳۱
تعداد کلیک: ۸۵

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست