English
سه شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۷, ۰۸:۱۶
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

اقتصاد جهاني همگاني

پايگاه خبري فولاد ايران - نابرابري در كسب منفعت همگاني تهديدي براي رسيدن به دوره شكوفايي جهاني است.

از زمان پايان جنگ جهاني دوم، توافقاتي كلي در حمايت از ادغام اقتصاد جهاني در جهت صلح و رفاه و نظم بين المللي به جريان افتاد و از زمان سقوط ديوار برلين قدرت بازارها در گسترش پيشرفت اقتصادي بر همگان آشكار شد. توافقات تجارت جهاني و ايجاد اتحاديه اروپا، اقدام موسسات برتون وودز و  حذف كنترل فراگير سرمايه، گسترش سرمايه گذاري خارجي و به جريان افتادن پول افراد در وراي مرزها گواه روشنتري از اين مسير را ارائه مي دهد. توسعه اقتصادهاي داخلي به همراه فن آوري هايي از جمله اينترنت و حمل و نقل هاي كانتينري همينطور تغييرات قوانين داخلي و برون مرزي دنيا را كوچكتر و ارتباطات را نزديكتر كرد. به گزارش فولاد ايران، اين روند بسيار موفق تر از حد تصور بوده، جنگي بين قدرتهاي برتر صورت نگرفت و استانداردهاي زندگي جهاني بيش از هر زماني پيشرفت كرد ضمن اينكه اميد به زندگي در كشورها نيز بهبود چشمگيري داشت.   

با اين حال، هنوز عكس العمل و نگرش ها عليه پارادايم فعلي ادغام جهاني و رفتارهاي سياسي و اقتصادي به گونه اي است كه ممكن است تا سالها نتيجه مطلوب حاصل نشود. عدم مشاركت امريكا در پيمان ترنس پسيفيك، جنگ تجاري بين چين و امريكا و اختلافات تجاري بين امريكا با ساير كشورها كه زيان قابل توجهي براي صنايع و كشورها بوجود مي آورد از موانع ايجاد اقتصاد مشترك جهاني است. صندوق بين المللي پول هزينه افزايش تنش هاي تجاري امريكا با ساير دنيا را 0.5 درصد توليد ناخالص داخلي يا 430 ميليارد دلار تا سال 2020 برآورد كرده است. قوانين مهاجرتي جديد نيز در اين راستا قابل توجه است. اتحاديه اروپا قوانين مهاجرتي خود را سخت تر كرده و قوانين جديد مهاجرتي امريكا رشد كسب و كار را مختل كرده است. در عين حال، محدوديت سرمايه گذاري خارجي در امريكا جلوي سرمايه گذاري چين در اين كشور را گرفته و چين نيز با اعمال قوانين مشابه سرمايه گذاري امريكا در كشور خود را محدود كرده است. اروپا نيز شركتهاي داخلي خود را ارجح به شركتهاي خارجي مي داند.

نگرش منفي نسبت به ادغام جهاني ريشه هاي بسياري دارد كه برخي موجب كاهش سرعت رشد و افزايش نابرابري ها مي شود و برخي منعكس كننده مشكلات حفظ هماهنگي جوامع چند مليتي است. اما سوء تعبيرهايي نيز در اين بين ديده مي شود و آن اين است كه ادغام جهاني پروژه نخبه ايست كه در درجه اول به نفع نخبگان است و ظاهرا هدف اين امر در برخي شاخه هاي موسسات مالي فراتر از حمايت از جمعيت كارگران مي باشد. برخي مي گويند حفاظت از ماهيت معنوي شركتهاي جهاني در اين پروژه مهم تر از جلوگيري از رقابت ناسالم شركتهاي خارجي است كه از قوانين فرار مي كنند.

اگر ادغام جهاني به دنبال بقاي بنيان سياسي خود در كشورهاي ثروتمند دنياست مي بايست تغيير جهت بدهد. رهبران سياسي مي بايست با هدف ايجاد منافع ملموس براي قشر متوسط به ادغام جهاني بپيوندند و ثابت كنند كه همكاري بين المللي جلوي بهره برداري نخبگان از شهروندان عادي را مي گيرد و اطمينان حاصل كنند كه حمايتهاي اجتماعي برابر به درستي اجرا شده و كسانيكه بايد با تغييرات اقتصادي سازگار شوند تحت حمايت قرار مي گيرند.

در كتاب "عواقب اقتصادي صلح" نوشته جان مينارد كينز پس از جنگ جهاني اول كه اقتصاد را مقدم مي داند آمده "مخاطرات آينده نه در مرزها و حاكميت ها بلكه در غذا، زغال سنگ و حمل و نقل است." اين نويسنده عواقب فاجعه باري براي همكاري دوجانبه قدرتهاي سياسي جهت ارتقاء رفاه بيان مي كند. آيا امريكا و جامعه جهاني از پارادايم ادغام جهاني منصرف شده و به ناسيوناليسم محدود و كوچك كينز رو مي آورند؟ يا راهي براي گسترش ادغام اقتصاد جهاني كه به نفع كل مردم در سرتاسر دنياست پيدا خواهند كرد؟ اين امر مستلزم همكاريهاي عظيم در زمينه هاي مالياتي، اختيارات قانوني و برنامه هاي جامع داخلي خواهد بود و پاسخ به اين گزينه ها تعيين كننده تاريخ قرن بيست و يكم است.

منبع : Bloomberg    

ترجمه: ف. اسكندرخو

موضوعات مرتبط: فولاد - قراضه - سنگ آهن - قيمت آهن آلات - تحليل اخبار - اخبار اقتصادي

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳
تعداد کلیک: ۷۷

نظرات بينندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
 Error!
Attention

An error has occurred in this page or site is temporary down for update.

سایت به دلیل انجام عملیات به روز رسانی یا بروز خطا برای لحظاتی در دسترس نیست