English
چهارشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۱۴:۳۶
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

کشورهای تولیدکننده نفت

پایگاه خبری فولاد ایران - کشورهای تولیدکننده نفت شناخته شده اند. به گزارش فولاد ایران، سه کشور اصلی این حوزه روسیه، عربستان و امریکا هستند اما طبق اطلاعات سازمان انرژی امریکا تقریبا صد کشور در دنیا وجود دارند که روزانه چند بشکه نفت تولید می کنند. در ادامه آمار تولید هشت کشور را در این بین بررسی می کنیم:

باربادوس

1000 بشکه در روز، رتبه 89

شواهدی مبنی بر وجود نفت در این جزیره با مساحت 166 کیلومتر مربع وجود دارد. در قرن هجدهم استخراج نفت در این منطقه به صورت دستی انجام می شد که در اواخر قرن ماشین های حفاری توسط شرکتهای نفتی به این منطقه آورده شد.

نیوزلند

35.374 بشکه در روز، رتبه 57

صنعت نفت نیوزلند نقش کوچکی در اقتصاد این کشور دارد و تولید 2.5 میلیارد دلاری آن تنها یک درصد تولید ناخالص ملی را شامل می شود. نخست وزیر جدید این کشور در راستای اهداف خود و رساندن سطح تولید گازهای گل خانه ای به صفر تا سال 2050 به جای صدور مجوز حفاری های جدید نفتی دستور کاشت صد میلیون درخت را صادر کرده است. در حال حاضر 31 دکل نفتی در نیوزلند فعال است که تنها چهار تای آن تولید دارند.

هلند

18.087 بشکه در روز، رتبه 69

هلند به لطف شرکتهایی مثل رویال داچ شل که ششمین شرکت بزرگ نفتی دنیاست مترادف با صنعت نفت شناخته شده است و خود نیز سابقه تولید نفت دارد. این شرکت اولین اکتشاف و استخراج نفت در این منطقه را در دهه 1930 انجام داد و فعالیت خود را تا سال 1996 ادامه داد و پس از آن با بهره گیری از پیشرفتهای تکنولوژی در استخراج نفت هزینه های تولید را در صنعت نفت منطقه پایین آورد.

  بحرین

50.000 بشکه در روز، رتبه 51

فرانک هولمز زمین شناس انگلیسی-نیوزلندی پس از اتخاذ اولین امتیاز نفتی بحرین در سال 1920 به پدر نفت بحرین لقب گرفت و پس از آن متوجه وجود نفت در این کشور شد. پیش از آن این کشور به خاطر مرواریدهایش در منطقه خاور میانه معروف بود اما پس از آن تبدیل به اولین تولیدکننده نفت در منطقه خلیج فارس شد. این پادشاهی در مناطق مشترک خود با عربستان دارای ذخایر نفتی زمینی و دریایی نفتی بسیاری است اما مدتهاست تولید بالایی نداشته و نخواسته عضوی از کارتل نفتی اوپک باشد. صنعت راکد بحرین با اکتشاف ذخایر عظیم شل در سواحل غربی این کشور در بهار امسال جان تازه ای گرفت. برآورد کارشناسان خبر از استخراج حداقل 80 میلیون بشکه نفت خام از این منطقه را می دهند که به این ترتیب این تولید رتبه بحرین را در جدول تولید جهانی بالاتر خواهد برد.

یونان

3.172 بشکه در روز، رتبه 82

یونان سومین تولیدکننده بزرگ روغن زیتون دنیا با تولید سالانه 350 هزار تن است و این 1.5 برابر مقدار نفتی است که از این منطقه استخراج می شود. حجم استخراج نفت این منطقه جوابگوی نیاز داخلی نیست و یونان 60 درصد نیاز نفتی خود را از روسیه تامین می نماید که البته ممکن است با تحقق وعده های نخست وزیر این کشور در مورد بهره برداری بیشتر از منابع طبیعی، این رقم تغییر نماید. تحقیقات اخیر در مورد این منطقه نشان از وجود ذخایر نفتی دریایی آن دارد.

تایلند

257.525 بشکه در روز، رتبه 34

تولید نفت در این منطقه تقریبا جدید است و به دهه 1980 برمیگردد هرچند بیش از نیمی از نیاز نفتی این کشور از طریق واردات تامین می شود. بیشترین منابع نفتی داخلی تایلند در خلیج این کشور است ضمن اینکه شرکت نفتی پی تی تی آن بزرگترین شرکت داخلی و بین المللی انرژی تایلند است که در لیست فورچون جهانی 500 نیز قرار دارد.

آرژانتین

510.650 بشکه در روز، رتبه 27

هرچند ونزوئلا رتبه طراز اول تولید نفت در منطقه امریکای شمالی را دارد اما رقبایی مثل آرژانتین نیز دارد که چهارمین ذخایر نفتی شل دنیا را داراست و در صورت عملی شدن وعده های رییس جمهور این کشور در بخش انرزی، استخراج نفت آن می تواند جان تازه ای به اقتصاد منطقه بدهد. ظاهرا قرار است طرح های اکتشاف و استخراج نفتی این منطقه با مشارکت شرکتهای دولتی و خصوصی انجام شود.

فرانسه

16.418 بشکه در روز، رتبه 71

وسایل حفاری کهنه و قدیمی موزه نفت فرانسه ادای احترام به صنعتی است که زمانی در منطقه آلزاس این کشور رونق داشت و باعث رشد اقتصادی آن بود. تقریبا 650 چاه فعال نیمه عمیق در این منطقه قرار داشت که پس از گذشت حدود یک قرن تعداد این چاههای فعال به زحمت به دوازده عدد می رسد. کشف ذخایر غنی در فرانسه طی دهه 1960 پایانی بر رونق نفتی آلزاس بود. هرچند اظهارات امانوئل ماکرون در مورد ممنوعیت اکتشافات نفتی و گازی فرانسه تا سال 2040 رونق این صنعت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

منبع: New York Times

ترجمه: ف. اسکندرخو

موضوعات مرتبط: فولاد - قراضه - سنگ آهن - قیمت آهن آلات - تحلیل اخبار - اخبار اقتصادی

۱۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۴۳
تعداد کلیک: ۷۴

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.