English
شنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۸, ۱۵:۰۰
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

تضعیف اقتصاد ایران منطقه خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند

پایگاه خبری فولاد ایران - رئیس اتحادیه صنایع آلمان نگران است که تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران خطر بی‌ثباتی سیاسی در خاورمیانه را افزایش دهد. او می‌گوید این تحریم‌ها می‌تواند فعالیت شرکت‌های آلمانی در داخل این کشور را نیز به خطر بیندازد.یک روز پیش از به اجرا درآمدن رسمی دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، فعالان اقتصادی آلمان هشدارهای ماه‌های اخیر خود نسبت به عواقب این تحریم‌ها را تکرار کرده‌اند.

دیتر کمپف، رئیس اتحادیه صنایع آلمان ابراز نگرانی کرد که تحریم‌های جدید آمریکا می‌تواند ارتباط شرکت‌های آلمانی با ایران را با مشکلات جدی روبرو کند.در پی خروج ایالات‌متحده از توافق هسته‌ای میان شش قدرت جهانی و ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی، در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال خواهد شد.دور نخست تحریم‌ها علیه ایران حدود سه ماه پیش آغاز شد و دور دوم که به‌طور عمده صادرات نفت و گاز، حمل‌ونقل دریایی و مبادلات بانکی بین‌المللی ایران را هدف قرار می‌دهد از بامداد دوشنبه ۱۴ آبان اجرایی می‌شود.دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا این تحریم‌ها را "شدیدترین تحریم‌های تاریخ" توصیف کرده و هدف آن را فشار بر جمهوری اسلامی برای تغییر رفتار این کشور عنوان می‌کند.به گزارش خبرگزاری آلمان، دیتر کمپف می‌گوید با تشدید تحریم‌های واشنگتن علیه تهران، خطر بی‌ثباتی سیاسی در منطقه خاورمیانه نیز افزایش می‌یابد. او افزود که استفاده ابزاری از اقتصاد برای پیشبرد اهداف سیاسی آمریکا روابط دوجانبه آلمان با ایالات‌متحده و مناسبات بین‌المللی را نیز به چالش می‌کشد.رئیس اتحادیه صنایع آلمان بر این نظر است که اکثر کشورها دریافته‌اند که افزایش قدرت اقتصادی ایران به ثبات منطقه و قدرتمند شدن جریان‌هایی که خواهان اصلاحات در این کشور هستند کمک می‌کند. او هشدار داد که تحریم‌های جدید آمریکا چشم‌انداز اقتصاد ایران را با محدودیت‌های غیرضروری مواجه می‌کند.اریک شوایتسر، رئیس اتاق صنایع و بازرگانی آلمان نیز با اشاره به این که صادرات نفت و گاز مهم‌ترین منبع درآمد جمهوری اسلامی است می‌گوید اقتصاد ایران در مرز بحران قرار دارد و می‌تواند در آینده نزدیک بیشتر تحلیل برود.

اختلال در همکاری شرکت‌های آلمانی با ایران

صنایع آلمان در سال گذشته فقط نزدیک به یک درصد انرژی مورد نیاز خود را از ایران تهیه کرده‌اند و از این نظر به نفت ایران وابسته نیستند. به گفته شوایتسر روابط بازرگانی با ایران به شکل آشکاری متاثر از تحریم‌های بانکی و حمل‌ونقل هستند. او خاطر نشان کرد از آنجا که کمتر بانکی با تهران همکاری می‌کند شرکت‌های آلمانی بیش از پیش به رابطه با ایران خاتمه می‌دهند و دفترهای خود در این کشور را می‌بندند.سه کشور اروپایی و چین و روسیه که همچنان به توافق هسته‌ای با ایران پایبند هستند قصد دارند با تمهیداتی فشار تحریم‌ها بر تهران را کاهش دهند و راه‌هایی برای مبادلات بانکی و مالی با جمهوری اسلامی باز کنند. جزئیات بسته پیشنهادی کشورهای اروپایی برای این منظور هنوز مشخص نیست.رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای روز شنبه تحریم‌های جدید آمریکا را "جنگ اقتصادی" خواند و گفت: «در جنگ اقتصادی نیز آنچه اتفاق افتاده، بر خلاف خواست امریکا است زیرا حرکت به سمت خودکفایی و تولید در داخل، سرعت گرفته و امروز صدها گروه فعال از جوانان خوش‌فکر دانشگاهی مشغول فعالیت‌ها و کارهای مهمی در کشور هستند.»مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی پیش از این نیز بارها تحریم‌های آمریکا را فرصتی برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و رونق و شکوفایی تولید داخلی عنوان کرده‌اند اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاده و محدودیت‌های اعمال شده، اقتصاد جمهوری اسلامی را به مرز فروپاشی کشانده است.

در مسیر کاهش بیشتر صادرات نفت ایران

دونالد ترامپ پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای اعلام کرده بود که این کشور قصد دارد صادرات نفت و گاز ایران را به صفر برساند. واشنگتن به مرور از این موضع عقب‌نشینی کرده و هشت کشور، از جمله کره‌جنوبی، هند، ترکیه، عراق و ژاپن را به‌طور موقت از مجازات‌های نقض تحریم‌ها معاف کرده است.با این همه چنان که محمد باقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه چندی پیش گفته میانگین فروش نفت ایران در پنج ماه نخست امسال روزی دو میلیون و ۴۵۷ هزار بشکه بوده اما در ماه سپتامبر که هنوز دور دوم تحریم‌ها آغاز نشده بود به روزی یک میلیون و ۱۱۸ بشکه کاهش یافته است.مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که با معافیت موقت هشت کشور تنها به این دلیل موافقت شده که آنها واردات نفت از ایران را به شکل قابل توجهی کاهش داده و در مسیر به صفر رساندن صادرات نفت ایران قدم‌های مهمی برداشته و همکاری‌های خوبی داشته‌اند. قرار است این مهلت موقت پس از یافتن جایگزین مناسب برای نفت و گاز ایران خاتمه یابد. ناتوانیآ لمان درکمک سریع به شرکت‌های آلمانی

رسانه‌های آلمان گزارش دادند که با توجه به آغاز تحریم‌های ایران از طرف آمریکا آلمان قادر نیست در کوتاه‌مدت به شرکت‌های فعال آلمانی در ایران کمک کند. حزب دمکرات آزاد آلمان از دولت این کشور در این رابطه انتقاد کرده است.روزنامه اقتصادی آلمانی "هندلزبلات" روز یکشنبه چهارم نوامبر (۱۳ آبان) نوشت که امکان کمک به شرکت‌های آلمانی فعال در ایران حتی از طریق برخی مقررات مقابله‌ای اتحادیه اروپا با تحریم‌ها هم در مدت زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست.اشاره رسانه‌های آلمان از جمله "هندلزبلات" به مقررات موسوم به "قانون مسدودکننده" یا "مقررات مقابله‌ای" است که به اتحادیه اروپا این امکان را می‌دهد تا با نادیده گرفتن احکام صادرشده در دادگاه‌های ایالات‌متحده، در برابر تحریم‌های فرامرزی آمریکا علیه ایران بایستد.این قانون همچنین دارای مکانیسم‌هایی است که پرداخت غرامت به شرکت‌های اروپایی را، در صورت متضرر شدن احتمالی آنها به خاطر معامله با ایران، امکان‌پذیر کرده و آنها را قادر به طرح دعاوی متقابل خواهد کرد.اما اکنون "هندلزبلات" خبر داده است که اجرای چنین مقرراتی در کوتاه مدت نمی‌تواند عملی شود. این روزنامه در این رابطه به پاسخ دولت این کشور به پرسش فراکسیون حزب دمکرات آزاد آلمان در پارلمان استناد کرده است.وزیر خارجه آلمان در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف، از ادامه توافق اتمی برجام حمایت کرده بود. هایکو ماس در تماس تلفنی گفته بود که  "تلاش شدیدی" خواهد کرد تا شرکت‌هایی که در انطباق با قوانین اتحادیه اروپا فعالیت می‌کنند به‌طور قانونی و مشروع به کار خود ادامه دهند.فراکسیون حزب دمکرات آزاد آلمان پیرامون این موضوع پرسیده است ولی دولت آلمان درباره چگونگی فعالیت این شرکت‌ها و چارچوب فعالیت آنها توضیح واضح و مشخصی نداده است.طبق گزارش "هندلزبلات" پاسخ دولت درباره ایجاد "نهاد مالی مستقل اروپایی" هم ناروشن بوده است.دولت آلمان توضیح مشخصی درباره پذیرش انتقال وجه بانک‌های ایرانی با مجوز آلمان توسط بانک‌های آلمانی نداده و در این موضوع هم از شرکت‌های آلمانی فعال در ایران حمایتی نکرده است.کریستیان دور، نایب رئیس فراکسیون حزب دمکرات آزاد آلمان، از دولت این کشور انتقاد کرده است که از شرکت‌های این کشور در برابر تحریم ایران پشتیبانی نمی‌کند.به گفته این مقام حزب دمکرات آزاد دولت باید از شرکت‌های آلمانی‌ای که به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران دچار مشکلات مالی می‌شوند حمایت کند. به گقته او ولی دولت نگران این مسئله نیست. کریستیان دور این موضوع را جنجال تلقی می‌کند و می‌گوید تحریم‌ها حتی تشدید پیدا می‌کند ولی دولت آلمان در مقابل آن دست روی دست گذاشته و هیچ اقدامی نمی‌کند.

ساعت 24

۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۲۸
تعداد کلیک: ۸۵

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.