English
یکشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸, ۲۱:۴۴
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

ناتوانی فدرال رزرو در کنترل نرخ بهره

پایگاه خبری فولاد ایران - به گفته رئیس سابق کمیته بانکداری سنا، فدرال رزرو در معرض خطر عدم توانایی کنترل نرخ بهره قرار گرفته است. وی معتقد است تلاش بانک مرکزی در سیاست عادی سازی نرخ بهره مادامیکه در ترازنامه خود در صدد کاهش سطح اوراق بهادار است امری کاملا اشتباه است. بانک مرکزی نرخ بهره خود را چهار بار در سال 2018 افزایش داد و سطح موجودی خزانه و اوراق بهادار را تا 3.4 درصد معادل 136 میلیارد دلار کاهش داد و آن را به 3.88 تریلیون دلار رساند که این اقدامات بارها مورد انتقاد دونالد ترامپ قرار گرفت. از طرفی بازارها نیز از ترس رکود دچار آشفتگی شدند. گرام معتقد است در حال حاضر فدرال رزرو کمترین توانایی برای کنترل نرخ بهره در کل 105 سال گذشته را دارد و می بایست به دنبال سیاست های عادی سازی موقعیت های شدید بحران مالی باشد.

به گزارش فولاد ایران،  فدرال رزرو در حال حاضر هم نرخ بهره را افزایش داده و هم سطح اوراق قرضه را در ترازنامه خود پایین آورده ضمن اینکه در سال 2018 موضوعی را مطرح کرد مبنی بر برابری نرخ سود صندوق های سرمایه گذاری مطابق با سطح بهره فدرال رزرو، گرام معتقد است اگر سود بانکی وام ها بیشتر از سود پرداختی فدرال رزرو برای سپرده ها باشد این امر می تواند موجب انفجار نقدینگی و بروز تورم بشود.

طبق نظر گرام، کاهش دارایی و ذخایر فدرال رزرو می تواند ریسک افزایش نرخ بهره را به دنبال داشته باشد و یک اشتباه کوچک در نرخ بهره می تواند تغییر بزرگی در عرضه پول ایجاد نماید. وی اظهار کرد فدرال رزرو می تواند وضعیت فعلی را رو به بهبود پیش ببرد هرچند زمان زیادی برای آن نیاز دارد.  

منبع: CNBC

ترجمه: ف. اسکندرخو

موضوعات مرتبط: فولاد - قراضه - سنگ آهن - قیمت آهن آلات - تحلیل اخبار - اخبار اقتصادی

۱۸ دی ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷
تعداد کلیک: ۸۹

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.