English
یکشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸, ۲۱:۵۲
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

در یک خواب دسته جمعی و منتظر روز فاجعه

پایگاه خبری فولاد ایران - هشدار     

مرکز پژوهش‌های مجلس: بحران به حدی است که دولت توان مقابله نخواهد داشت.

 

آمارها نشان می دهند منابع نقدی سازمان تأمین اجتماعی در سال‌های ١٣٨٤ تا ١٣٩٣ به طور متوسط حدود ٢٧,٥ درصد رشد داشته است؛ در حالی که رشد هزینه‌های سازمان در همان مدت ٣٠ ٪ بوده و به طور میانگین ٢.٥ درصد بیش از منابع نقدی رشد داشته است.

 

در سال ١٣٩٥ منابع نقدی حاصل از حق بیمه، حدود ٥٣ هزار میلیارد تومان و مصارف سازمان حدود ٦٢ هزار میلیارد تومان بوده است لذا سازمان با کسری نقدینگی حدود ٩ هزار میلیارد تومان مواجه شده است. یعنی حدود ١٤.٦٣ درصد از کل مصارف سازمان تأمین اجتماعی را به خود اختصاص داده است.

 

لذا در صورت تداوم شرایط کنونی میزان کسری نقدینگی تأمین اجتماعی در سال ١٤٠٤ حدود ١١٩ هزار میلیارد تومان خواهد شد.

 

سوال اینجاست، با توجه به اینکه علاوه بر درآمد حاصل از سرمایه گذاریها، ۳۰ درصد از حقوق دریافتی بیمه شدگان تامین اجتماعی (که حدود ۱۴ میلیون سرپرست را شامل می شود) هر ماه به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز می شود، چرا باید یک صندوق بازنشستگی با این عظمت با بحران کسری نقدینگی مواجه شود؟

 

🔺 به نظر می رسد عواملی مانند، سوء مدیریت در سازمان و حقوق بگیران نجومی که توان مدیریت و سرمایه گذاری اندوخته ها را ندارند یک عامل اساسی و بحران زا می باشد.

 

🔷 دومین مشکل عدم تفویض برخی امور به سازمانهای دیگر و عدم برونسپاری بعضی کارهای سازمان است که لازم است در این زمینه تجدید نظر شود.

 

🔻 سرمایه گذاری در صنایع قدیمی و عدم استفاده از تکنولوژیهای جدید که بهره‌وری مناسبی ندارند و ضرورت نوسازی یا واگذاری آنها اجتناب ناپذیر است.

 

🔷 بیکاری بیش از حد که باعث کاهش دریافت حق بیمه و افزایش پرداخت غرامت بیکاری توسط سازمان شده است.

 

🔺 تصادفات رانندگی و سوانح ناشی از کار که باعث افزایش غرامت شده است.

 

🔷 عدم وجود نهاد نظارتی ناظر بر فساد احتمالی موجود در بدنه مدیریتی سازمان که باعث به هدر رفتن سرمایه های مردم می شود.

 

🔻 بازنشستگیهای زودتر از موعد که مدت زمان درآمد سازمان را کاهش و زمان پرداخت مستمری را افزایش می دهد

 

🔷 طرح تحول سلامت که بدون محاسبات فنی اقتصادی و بیمه‌ای باعث تحمیل هزینه کلانی بر بخش بیمه درمانی سازمان شده است.

 

🔺 عدم استقلال سازمان از دولت که موجب مداخلات نا کارآمد دولتها در امور فنی سازمان می شود.

 

لازم به ذکر است ، اموال تامین اجتماعی یک حق‌الناس است و کسانی که موجب ایجاد بحران مالی در این سازمان شده اند بایستی در برابر قانون و پیشگاه حضرت باریتعالی پاسخگوی تک تک بیمه شدگان باشند و از دولت انتظار می رود با اسیب شناسی این سازمان مشکلات آنرا حل کنند تا مردم در زمان بازنشستگی و ناتوانی دچار بحران نشوند.

 

منصور علیمردانی

 

پ.نوشت: متاسفانه با وجود اینکه این فاجعه بیخ گوش مملکت و نظام است؛ هشدارهای دلسوزان کشور به نتیجه نرسیده و در کمال شگفتی حداقل خواسته های کارشناسان امر در مورد بکارگیری یک مدیر توانمند با سوابق کاری بیمه ای و آشنا به بحران های بیمه ای مورد توجه ی دولت قرار نگرفته و فساد در انتصابات و باندبازی و رانت و ... به وضوح دیده می شود؛ کلونی های فساد  در قراردادها؛ ژن های مرغوب؛ خریدهای غیر افتصادی و ... به شدت رشد نموده و مترقیان نردبان رانت در حال حرکت در مسیر تسلط بر تمامی امور تامین اجتماعی از اقتصادی و اداری و.... تا بخش های تخلفات و ...هستند. به نظر می رسد بد نیست که جناب آقای شریعتمداری در گام اول عملی مبارزه با فساد ارزیابی کنند که آیا خریدها و قراردادها نقشی در ارتقا یا کله پا شدن مدیران دارند؟! به نظر می رسد رد پای فساد را می توان از همینجا یافت... ما همچنان منتظر یک گام عملی در مبارزه با فساد در سازمان تامین اجتماعی هستیم.


اقتصاد شفاف

۱۹ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۳۰
تعداد کلیک: ۱۰۹

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.