English
یکشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, ۲۲:۰۱
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

در ستایش شکست

پایگاه خبری فولاد ایران - در ژاپن هنری سنتی با نام کینتسوگی (Kintsugi) وجود دارد که ظروف شکسته را به‌جای آنکه دور بیندازند، از طریق لاکی حاوی پودر طلا بند می‌زنند و بر ارزش آن می‌افزایند و در معرض دید می‌گذارند. این در واقع بروز هنری تفکری است که در آن شکست‌ها و ضعف‌ها به‌جای آنکه پنهان شوند، تجلیل می‌شوند.

 

✍️ این تفکر نتایج ذی‌قیمتی برای مردمان ژاپن داشته است؛ آنها پس از چندین مرتبه شکست و مواجهه با حوادث طبیعی و غیرطبیعی مجددا برخاسته‌اند، دشمنان خود را به سادگی بخشیده‌اند و با تلاش بیشتر برای غلبه بر ضعف‌های خود راه‌های بیشتر و بهتری برای بهروزی یافته‌اند.

 

✍️ در مقابل، ما مردمانی هستیم که در بسیاری موارد نه تنها حاضر به پذیرش ضعف‌های خود نیستیم، بلکه تلاشِ سیستماتیک و ستوده‌شده‌ای برای پنهان کردن ضعف‌های خود می‌کنیم؛ عدم‌انتشار آمار و اطلاعات در شرایط دشوار یا اطلاق «سیاه‌نمایی» به انتقاد از وضع موجود و بسیاری مصادیق دیگر که حین خواندن این متن حتما در دور و بر خود سراغ دارید.

 

✍️ در حالی‌که اگر ضعف‌ها و شکست‌هایمان را بپذیریم، حداقل آن است که مجددا آنها را تکرار نمی‌کنیم.

 

✍️ بحران ارزی کنونی چندمین بحران ارزی ما در دهه‌های گذشته است؟ مواجهه‌مان با آن چه تفاوتی با دفعات قبل داشته است؟ هر بار سعی کرده‌ایم کل واقعیات بازار ارز را در پسِ ایجاد قیمت‌های غیرواقعی مخفی کنیم و هر بار وجود بازار آزاد را به کل کتمان کرده‌ایم و به مبارزه پلیسی با آن پرداخته‌ایم.

 

✍️ باید بپذیریم در سیاست‌گذاری ارزی شکست خورده‌ایم. باید بپذیریم در مدیریت درآمدهای نفتی شکست خورده‌ایم و نتوانستیم با ایجاد حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی بر عطش خرج کردن منابع نفتی فائق آییم.

 

✍️ هر سال تصمیم می‌گیریم از امسال سهم نفت را در بودجه کم کنیم ولی شیرینی دلارهای نفتی و عطش بسط محبوبیت و قدرت در داخل و خارج هر بار مانع می‌شود.

 

✍️ ما در بین این همه کشور تنها مملکتی هستیم که نزدیک به نیم قرن با تورم دورقمی زندگی کرده‌ایم، باید بپذیریم راه مقابله با تورم تعزیرات نیست که اگر بود تا الان پاسخ داده بود.

 

✍️ باید بپذیریم که حمایت تعرفه‌ای برای حمایت از صنعت خودرو سبب شده که این نوزاد متولد ۵۰ سال قبل همچنان نتواند روی پای خود بایستد...

 

✍️ باید بپذیریم استقلال را به غلط به خودکفایی در اقتصاد و تقابل در سیاست‌ خارجی معنا کردیم که اگر این تفسیر صحیح بود هم اکنون در وضعیتی نبودیم که به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت جهان تکلیف کنند محصول خود را به چه میزان و به چه کسی بفروش.

اقتصادنیوز

 

۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۲۶
تعداد کلیک: ۵۳

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.