به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

قاچاق در ایران هوشمند شده است

پایگاه خبری فولاد ایران - پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران در گفت‌وگویی تفصیلی:

 

💢قاچاق در ایران به دلیل اینکه سال‌ها تداوم داشته و به شکل درست هم با آن مبارزه نکرده‌اند، سازمان ‌یافته و هوشمند شده و به راحتی هم قابل رفع نیست. البته چند دسته عوامل کلی در گسترش آن نقش داشته‌اند؛

 

💢نخست، سیاست‌های ارزی دولت که به‌نظر به بانک مرکزی تحمیل شده نقطه آغاز این بحران است. با اینکه انتقادات از این تصمیم فراگیر شده ولی تا همین لحظه هم سیاستگذار پولی برای تداوم ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان کالاهای اساسی اصرار دارد که البته ناشی از پافشاری دولت است.

 

💢دلیل اینکه این سیاست در گسترش پدیده قاچاق دخیل است به مابه‌التفاوت یا شکاف قابل توجهی برمی‌گردد که در بهای کالاهای اساسی در بازار آزاد با بهای تمام‌شده آنها پس از دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی ایجاد شده و سودی بادآورده و رانتی را نصیب واردکنندگان می‌کند.

 

💢دوم، سیاست‌های دستوری کنترل قیمت‌ها در بازار که باعث رساندن قیمت اجناس و مواد و کالاها به سطحی پایین‌تر از نرخ تعادلی عرضه و تقاضا می‌شود و بر ضد تولیدکننده هم هست، مورد نخست را تقویت کرده و یکی دیگر از دلایلی است که وسوسه قاچاق و واسطه‌گری را با دست به دست کردن کالا حتی تا آن‌سوی مرزها افزایش می‌دهد.

 

💢قاچاق معکوس نتیجه طبیعی اجرای این دو شیوه است که امروزه در اقتصاد ایران به وفور پیدا شده و صادرات کالاهای اساسی وارداتی را حتی تا آن‌سوی خلیج فارس هم کشانده است. در عین حال ممنوعیت واردات ۱۴۰۰ قلم کالا آن ‌هم یک ‌دفعه و بدون اعلام و زمان‌بندی قبلی یکی از عوامل مهم دیگری است که با توجه به تقاضای وافر برای بسیاری از آنها در بازار مثل خودروهای خارجی، انگیزه زیادی در عوامل داخلی برای حرکت به سمت قاچاق ایجاد می‌کند.

 

اقتصادنیوز
۱۸ فروردین ۱۳۹۸ ۱۰:۴۹
تعداد بازدید : ۱۱۲
کد خبر : ۴۹,۶۹۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید