به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

تنها شش کشور از ۱۸۷ کشور جهان موفق به تضمین حقوق برابر میان زنان و مردان بصورت کامل شده اند

پایگاه خبری فولاد ایران - نتیجه یک تحقیق که توسط بانک جهانی انجام شده نشان می دهد تنها شش کشور از ۱۸۷ کشور جهان موفق به تضمین حقوق برابر میان زنان و مردان بصورت کامل شده اند. همه این شش کشور اروپایی هستند.این شش کشور عبارتند از:

 سوئد، بلژیک، دانمارک، فرانسه، لتونی و لوکزامبورگ.

۳۵ معیار مشخص از قبیل تصمیم گیری برای انتخاب محل زندگی، قوانین محیط کار علیه اذیت و آزار جنسی، حق طلاق و ازدواج مجدد، حق گشودن حساب بانکی، سن بازنشستگی برابر و حق انتخاب پوشش از جمله معیارهایی بوده اند که در این تحقیق مورد توجه قرار گرفته اند.

بسیاری از کشورهای جهان که تصور می رود حقوق زن و مرد در آن ها تضمین شده است دارای رتبه های قابل تاملی هستند. برای مثال زنان کشورهایی مانند زیمبابوه، کنیا و تانزانیا جایگاهی بمراتب بهتر از زنان ایالات متحده آمریکا در رابطه با برابری زن و مرد دارند. و یا کشورهای لهستان، بلغارستان، پرو و صربستان در دست یابی برابری میان زن و مرد موفق تر از آلمان بوده اند. زنان کشورهای سنگاپور، بولیوی، مغولستان و ارمنستان دارای حقوقی بهتر از زنان سوئیس هستند. سوئیس همواره یکی از عقب مانده ترین کشورهای اروپای غربی در رابطه با مقوله برابری زن و مرد بوده است.

جایگاه زنان کشور امارات متحده عربی که پیشرفت های ظاهری اش آن را بعنوان یک کشور به ظاهر «متمدن» نمایش می دهد یکی از قابل تامل ترین موارد در این تحقیق است. امارات متحده عربی در رتبه یکی مانده به آخر این تحقیق قرار گرفته است و تنها زنان عربستان سعودی وضعیت بدتری دارند.

زنان کشور افغانستان وضعیت بهتری در مقایسه با زنان بحرین، اردن، کویت و قطر دارند. وضعیت زنان افغانستان از نقطه نظر تضمین های قانونی در رابطه با حقوق برابر با مردان هفت پله بهتر از زنان ایران است.

اما کشور فارسی زبان تاجیکستان که روزگاری بخشی از ایران بود یکی از صدر نشینان فهرست کشورهای دارای حقوق برابر برای زن و مرد  است. زنان تاجیکستان پس از ارمنستان دارای بهترین وضعیت از نقطه نظر برابری زن و مرد در کل منطقه هستند.

تاجیکستان در دست یابی به حقوق برابر با مردان موفق تر از  کشورهایی مانند ژاپن، ترکیه، تایلند و روسیه عمل کرده است.

منبع

https://wbl.worldbank.org/

۱۸ فروردین ۱۳۹۸ ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۱۳۹
کد خبر : ۴۹,۶۹۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید