به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

مالیات بر ارزش‌افزوده (Value Added Tax) در ایران و جهان

پایگاه خبری فولاد ایران - در اکثر کشورها، اخذ مالیات یکی از مهم‌ترین و باثبات‌ترین منابع کسب درآمد برای دولت‌ها می‌باشد. در بین انواع مالیات‌های موجود نیز یکی از بهترین روش‌ها اخذ مالیات، مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

 

🔹 مالیات بر ارزش افزوده مالیات غیرمستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات می‌پردازد و دریافت‌کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

 

🔹 از آنجا که خود فروشنده نیز ضمن خرید اولیه چنین مالیاتی را پرداخته ولی مصرف‌کننده محسوب نمی‌شود، او حق دارد کل «مالیات‌های ارزش افزوده» پرداختی خود را از کل «مالیات بر ارزش افزوده»‌های دریافتی کسر کرده و مابه تفاوت را به دولت بپردازد. در حال حاضر حدود ۱۵۰ کشور در دنیا از این روش استفاده می‌کنند و نرخ مالیات بر ارزش افزوده متفاوتی را نیز مورد استفاده قرار می‌دهند. برای مثال نرخ مالیات بر ارزش افزوده در دانمارک ۲۵ درصد، در ایران ۹ درصد و در قطر ۱۶ درصد است.

 

🔷 اصلی‌ترین دلایلی که برای توجیه مالیات بر ارزش افزوده عنوان می‌شود عبارت‌اند از:

ساده و آسان بودن اجرای آن، انعطاف‌پذیری، درآمدزایی برای تأمین هزینه‌های دولت، وجود مکانیزم کنترل متقابل در قبال فرار از پرداخت، مالیات، کارایی بالا، مستند کردن سیستم مالیات بر درآمد، سهولت کنترل و حسابرسی، اجتناب از پدیده مالیات مضاعف و سهم بالای مالیات بر ارزش افزوده اخذ شده قبل از سطح خرده فروشی.

ناظر اقتصاد

۱۹ فروردین ۱۳۹۸ ۰۹:۲۳
تعداد بازدید : ۱۱۸
کد خبر : ۴۹,۷۱۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید