English
جمعه، ۱ شهریور ۱۳۹۸, ۰۳:۱۱
به پایگاه خبری تحلیلی فولاد خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

اخبار

ما و سیکل های معیوب اقتصادِ ما

پایگاه خبری فولاد ایران - اگر از تاریخ اقتصادی حدود یک قرن اخیر ایران چیزی شبیه نوار قلب تهیه کنیم، به وضوح وضعیت فرد بیماری را مشاهده میکنیم که هر چند سال یکبار(4 الی 8 سال) دچار فشار خون بالا میشود و هر بار این فشار خون در قالب شوک و سکته ای بزرگ و به تبع آن نحیف تر شدن پیکره اقتصاد کشور خود را تخلیه میکند و تا دوره بعدی دچار شدن به این عارضه ،دولت با سرکوب علائم بیماری و نه درمان ریشه های آن، سعی میکند ادامه حیات دهد!

 

📍ریشه ها کدامند؟! راهکار چیست؟!

👈1. تأمین مالی کشور را تماما در نظام بانکی متمرکز کردیم، درصورتیکه باید عمق بخشی بازار سرمایه را در دستور کار قرار دهیم 2. بانکداری را به شغلی برای بنگاه داران و سفته بازان تبدیل کردیم و 3. بازی پانزی بین بانکها را تشویق و نرخ بهره را بی پروا و نامتناسب با ظرفیتهای کشور برای رشد بخش واقعی اقتصاد افزایش دادیم در صورتیکه باید با استقلال بانک مرکزی دست سیاستگذار ولخرج و بدخرج مالی را از سیاستهای پولی کوتاه میکردیم 4. برای تأمین سرمایه در گردش شرکتهای دولتی ناچار به زورگیری از نظام بانکی! و حجیم تر شدن مطالبات بانکها از دولت شدیم در حالیکه باید بر ارتقا بهره وری آنها تمرکز کنیم 5. صندوق های بازنشستگی را به دلیل مدیریت های پوپولیستی و سراسر اشتباه به هیولای منابع خوار! بودجه عمومی کشور تبدیل کردیم 6. بودجه عمومی دولت را به فروش ناپایدار و پرریسک نفت گره زدیم در صورتیکه باید با منابع پایدارتری چون اصلاح قیمت حامل های انرژی و توسعه پایه های مالیاتی، بودجه عمومی را تأمین کنیم 7. نظام مالیاتی را روی بنگاه های خدماتی و تولیدی متمرکز کردیم در صورتیکه باید آن را بر ثروت و درآمد اشخاص وضع کنیم 8. برای خروج سفته بازان و دلالان از بازار دارایی ها، خواستیم با برخوردهای تعزیراتی و قضایی آرامش را در بازار حکمفرما کنیم در صورتیکه باید با وضع مالیات بر دارایی ها و ازدیاد سرمایه ها و سودهای معاملاتی در بازار دارایی ها و خانه های خالی و ... سوداگری را ریشه کن کنیم 9. برای کنترل تورم به سرکوب قیمتها و برخورد با گران فروشی روی آوردیم، حال آنکه گران فروشی معلول تورم است و نقدینگی علت تورم! پس باید با اصلاح نظام بانکی و نظام بودجه ریزی علت را مهار کنیم 10. افزایش ارزش پولی ملی را در سرکوب تصنعی و دستوری کردن نرخ ارز جستجو کردیم در صورتیکه نیل به این هدف مقدس را باید از راه توسعه صادرات و ارتقا بهره وری تولید محقق کرد.

 

⛔️دولت های مختلف برای مقابله با فشار خون ایجاد شده ناشی از علتهای فوق در طول این سالها، بسته های سیاستی مشابهی را طراحی و اجرا کرده اند، محورهای این بسته تماما غلط عبارتند از: 1. سرکوب نرخ ارز با تزریق بی پروا ارز به بازار 2. سرکوب قیمت ها با برخوردهای تعزیراتی در بازار 3. سوبسیدپاشی های گسترده روی قیمت کالاهای اساسی و حامل های انرژی 4. اعطای ارزهای ارزان قیمت به واردکننده ها. اما از قضا در همه این سالها سرکنگبین صفرا فزود! و این بسته سیاستی عایدی جز عدم تعادل بیشتر در نظام مالی دولت و نظام بانکی و صندوق های بازنشستگی و انتقال همه این ناترازی ها به بانک مرکزی و به تبع آن اقتصاد کلان کشور نداشت!

 

📉با این اوصاف هزینه فرصت سرمایه گذاری همواره بالا میرود و هزینه فرصت سفته بازی و دلالی همواره پایین تر می آید و طبیعتا نه نقدینگی و نه اعتبار انگیزه سرازیر شدن به سمت تولید را نخواهند داشت و بدیهی است که هر سال کیک اقتصادی مان کوچکتر شود!

 

📌اجرای راهکارهای اشاره شده در موارد دهگانه فوق هرچند به مثابه جراحی، دردآور است اما ریشه های بیماری را درمان میکند!

طاهر رحیمی

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۵۵
تعداد کلیک: ۷۸

نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا) به شماره ثبت 29568/91 از وزارت ارشاد اسلامی می باشد.
برداشت مطالب بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.