به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

افزایش غنی سازی اورانیوم توسط ایران و عواقب آن

پایگاه خبری فولاد ایران - مقامات سازمان انرژی اتمی ایران خبر دادند که تهران از روز دوشنبه ۲۰ می ضمن حفظ درصد غنی‌سازی بر اساس برجام، میزان تولید اورانیوم با غنای پایین را به چهار برابر افزایش داده است.

 

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد از امروز تولید مواد غنی شده ٣.٦٧ درصد ایران به چهار برابر افزایش یافت.

 

این موضوع به به معنای افزایش غنای مواد و یا افزایش تعداد ماشین‌های سانتریفوژ و یا تغییر نوع سانتریفوژها نیست بلکه با همین وضعیت فعلی این مواد چهار برابر خواهد شد.

 

ایران در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، از توقف برخی از تعهداتش ذیل برجام خبر داد، و در ضمن به بریتانیا، آلمان و فرانسه ضرب‌الاجلی ۶۰ روزه داد که منافع اقتصادی ایران تأمین شود وگرنه به گفته حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، «دو اقدام دیگر را شروع می‌کنیم و سطحی در غنی‌سازی‌ برای ما مطرح نخواهد بود».

 

افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم ایران در حالی انجام شده که مطابق برجام، میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران نباید از سقف ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر شود.

 

در همین حال کمالوندی گفت که ذخیره اورانیوم ایران « ظرف چند هفته» به سقف ۳۰۰ کیلو خواهد رسید.

 

وی تاکید کرد: ظرفیت چهار برابری امروز پیامی است به طرف‌های مقابل. این ظرفیت با همین میزان سانتریفوژ قابل افزایش بیشتر هم هست. لذا دیری نخواهد بود که ما از سقف ٣۰۰ کیلو مواد غنی شده ٣.٦٧ درصد عبور خواهیم کرد، پس بهتر است، طرف‌های مقابل هرچه زودتر اقدامات لازم را انجام بدهند.

 

در همین حال در بیانیه‌ای که توسط یکی از مهندسان سایت نطنز قرائت شد، تاکید شد که براساس ابلاغیه رئیس شورای عالی امنیت ملی «مبنی بر عدم رعایت سقف ۳۰۰ کیلوگرم UF۶ در کشور» ظرفیت تولید محصول غنی‌سازی کشور بدون اضافه کردن زنجیره و یا سانتریفیوژ با برخی تغییرات فنی به حدود چهار برابر افزایش یافته و «اطلاعات طراحی DIQ (پرسشنامه اطلاعات طراحی) در این خصوص به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده است».

 

پایان دادن آمریکا به دو معافیت مبادله اورانیوم غنی‌شده با اورانیوم طبیعی (کیک زرد) بین ایران و دیگر کشورها و همچنین انتقال آب سنگین مازاد نیروگاه اراک به خارج از کشور، چالش‌هایی جدی برای ایران پدید خواهد آورد.

 

بر اساس این پیش‌بینی، در صورتی که ایران نتواند مازاد این ذخیره را از کشور خارج کند با وضعیت دشواری روبه‌رو خواهد شد که ناچار است یا غنی‌سازی را متوقف کند یا تن به نقض برجام بدهد.

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اقدامات بعدی ایران و غنی‌سازی ۲۰ درصد نیز گفت: «نیازهای فنی ما و دستورات مقامات بالا تعیین کننده خواهد بود که در گام‌های بعدی چه اقداماتی خواهیم کرد».

 

ایران تا پیش از برجام، اورانیوم را تا ۳.۵ درصد و در مقطعی بالاتر از ۲۰ درصد غنی‌سازی می‌کرد.

 

بلومبرگ فارسی✔️

 

۴ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۳۶
تعداد بازدید : ۹۰
کد خبر : ۵۰,۵۳۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید