به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

قدرت های اقتصاد ایران

پایگاه خبری فولاد ایران - بررسی ها نشان می دهد مراکز دیگری هسته قدرتمندی شکل داده اند که اداره اقتصاد ایران را به دست گرفته اند. این مراکز چنان قدرتی در اختیار دارند که حتی واکنش صریح رئیس جمهور در سال 93 برای واگذاری اموال آنها و مصوبه هیئت دولت هم چندان تاثیری در احوالشان نداشت. بانک ها درحال حاضر مالکان واقعی نظام شرکت داری اقتصاد ایران و صاحبان بخش مهمی از صنایع کشور شده اند.

 

در میان 32 بانک و موسسه مالی، موقعیت چند نمونه از آنها متفاوت از دیگران است. این چند بانک توسط شرکت هایی اداره می شوند که دامنه نفوذشان در اقتصاد ایران به شکلی پیچیده درآمده است؛

 

بانک ملی: گروه صنعتی بلا، شرکت ملی مسکن و صنایع ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی اتمسفر، شرکت سرمایه گذاری شفادارو، شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران، شرکت المکاسب، شرکت نکاچوب و شرکت کشت و صنعت و دامپروری دشت چشمه بناب از زیرمجموعه های آینده پویا به حساب می آیند. اما بخش مهمی از فعالیت های این هلدینگ مربوط به بازار سهام است. آنها در بانک اقتصادنوین، شرکت سیمرغ، شرکت بیمه معلم، شرکت عمران زاگرس، کارت اعتباری ایران‌کیش، ذوب‌آهن اصفهان، شرکت ساسان، صنایع مخابراتی راه دور ایران و عمران و مسکن سازی چند استان سهامدار اصلی هستند. اصلی ترین دارایی بانک ملی، شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی است.

 

اقتصادنوین : ریشه این بانک به سال 57 بازمی گردد که عده ای از پیمانکاران ساختمانی شرکت «استراتوس» را تاسیس کردند. صدر هاشمی‌نژاد مدیرعامل این شرکت و مؤسس واقعی آن بود. او یکی از پررمز و رازترین مدیران اقتصادی ایران است. شرکت ساختمانی گروه صنایع بهشهر، شرکت به پخش، شرکت تامین مسکن جوانان، شرکت سرمایه گذاری گروه صنایع بهشهر ایران، شرکت مدیریت صنعت قند توسعه صنایع بهشهر، شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق بازنشستگی کشوری عمده سهامداران این مجموعه در کنار شرکت های هاشمی نژاد به شمار می آیند.

 

بانک ملت: میزان دارایی های بانک ملت 9، 221 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. از سازمان تامین اجتماعی تا کارکنان بانک در این مجموعه سهام دارند. اما یکی از مهمترین سهامداران و مجموعه های بانک ملت، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین است. همچنین در فولاد توکا و پالایش نفت اصفهان نیز سهامدار اصلی است.

 

 بانک سپه: به‌زودی تمام مجموعه های مالی نظامی و بانک انصار در بانک سپه ادغام می شوند. شرکت سرمایه گذاری امید به این بانک تعلق دارد. «امید» یکی از بزرگترین هلدینگ های اقتصاد ایران به شمار می آید. در این مجموعه هر نوع فعالیت اقتصادی صورت می گیرد. گفته می شود سرمایه گذاری امید 15 هزار میلیارد تومان دارایی در اختیار دارد. دستور رئیس جمهور برای فروش اموال امید تاکنون بی نتیجه مانده و این شرکت سرمایه گذاری رشد دارایی های حتی تا 200 درصد را نیز تجربه کرده است.

 

بانک آینده: این مجموعه پیچیده ترین معظل نظام بانکی ایران است. بخش مهمی از دارایی های بانک آینده در پروژه های عظیمی مانند ایران مال هزینه شده است. 48 درصد سهام این بانک در اختیار شرکت پروژه های صنعتی ایران است. این شرکت در صنایع گردشگری قشم، شرکت صنایع کربنات کلسیم کاشان، شرکت صنایع پتروشیمی زنجان، شرکت بازرگانی پژوهش های صنعتی ایران، کارخانجات نساجی و شرکت توسعه صنایع بین المللی امید حضور دارد.

 

 بانک پاسارگاد: در میان سهامداران این بانک، شرکت سرمایه گذاری خوارزمی یکی از خاص ترین‌هاست. این شرکت از نفت و گاز تا تولید دارو حضور دارد. سرمایه گذاری آتی سپهر ایرانیان، داده‌پردازی خوارزمی، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، لابراتورهای سینادارو، توسعه ساختمان خوارزمی، توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی، تجارت گستران خوارزمی، تولید و توسعه ایستگاه های نیرو پارسه، کارگزاری آینده نگر خوارزمی، توسعه برق و انرژی سپهر، توسعه معادن صدر جهان، نفت گاز و پتروشیمی زیما و خوارزمی اینوسمنت شرکت های زیرمجموعه این هلدینگ به شمار می آیند.

 

 بانک دی:  یکی از مخلوقات بنیاد شهید و امور ایثارگران به شمار می آید که سهامدار اصلی آن نیز سازمان کوثر است. شیمی دارو، پنبه و دانه های روغنی خراسان، کشت و صنعت خاوردشت، جمکو، نیروگاه زاگرس کوثر، خدمات بازرگانی تفحه، تهران الکتریک، بیمارستان خاتم النبیاء، مرغ مادر دیزباد، مرغ اجداد زربال، شرکت سیم و کابال تبریز و تعدادی دیگر شرکت در اختیار این مجموعه است.

 

منبع : اقتصاد بازار

۵ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۳۴
تعداد بازدید : ۱۱۷
کد خبر : ۵۰,۵۶۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید