به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

همه چیز درمورد اینستکس

پایگاه خبری فولاد ایران-  اینستکس راه‌اندازی شد تا کمی از خسارات ایران در اثر خروج آمریکا از برجام جبران شود. کارکرد اصلی اینستکس، سهولت تجارت برای طرف ایرانی است. از طریق این سازوکار ایران روی کاغذ می‌تواند با فروش کالا یا نفت به کشورهای اروپایی، درآمد را در اینستکس نگهداری کند و سپس، با استفاده از آن نیاز وارداتی خود را از داخل خاک اروپا تامین کند.

 

💠 در این سازوکار ایران به‌طور مستقیم به درآمدهایش دسترسی ندارد، بلکه می‌تواند از سوئیفت اروپایی برای پرداخت تعهدات خود در قبال خرید کالا از شرکت‌های اروپایی اقدام کند. اینستکس در گام‌های نخست کالاهای بشردوستانه یعنی غذا و دارو را در بر می‌گیرد.

 

💠 اینستکس نیاز به منابع ورودی دارد تا ایران از طریق آن بتواند، کالاهای وارداتی را در اروپا خریداری کند. این منابع از ۲ روش قابل تحقق است: صادرات نفت یا کالاهای غیرنفتی از ایران به اروپا و تخصیص خط اعتباری از اروپا یا کشور ثالث به ایران.

 

💠 با توجه به اینکه تحریم آمریکا، در درجه اول درآمدهای نفتی ایران را هدف گرفته است، بهترین روش برای ایران، تامین مالی اینستکس از طریق فروش نفت است.

 

💠 اما به نظر چنین موردی از دسترس دور است و اروپا و شرکت‌های اروپایی تمایلی به تقبل ریسک خرید نفت از ایران را ندارند.

 

💠 راه دوم تامین مالی اینستکس، اختصاص خط اعتباری از سوی طرف اروپایی است تا ایران از طریق آن بتواند کالاها و خدمات مورد نیاز را از شرکت‌های اروپایی خریداری کند.

 

💠 به نظر اروپا درحال‌حاضر راه دوم را آغاز کرده تا امکان واردات از اروپا برای ایران ممکن شود. البته زمزمه‌هایی هم شنیده می‌شود که چین برای وارد شدن به‌عنوان طرف ثالث به این ابزار مالی، ابراز علاقه کرده است.

 

💠 نکته‌ای که وجود دارد اینکه هدف این ابزار مالی، ایجاد یک کانال برای محافظت تجارت ایران و اروپا از تحریم‌های آمریکا است، در حقیقت این کانال قرار نیست خسارت‌های احتمالی برآمده از تحریم شرکت‌های اروپایی بابت تجارت با ایران را پوشش دهد.

 

💠 همان‌طور که مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند، اینستکس تنها یک ابزار و گزینه در کنار دیگر ابزارها، برای عبور از شرایط فعلی است.

 

💠 اولین تراکنش‌ اینستکس هفته گذشته وارد مرحله پردازش شدبا این وجود، همچنان خواسته‌های ایران از این سازوکار مالی با اقدام اروپا فاصله قابل‌توجهی دارد.

 

کانال رسمی روزنامه دنیای اقتصاد

۱۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۲۰
تعداد بازدید : ۱۹۰
کد خبر : ۵۱,۰۷۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید