به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

چین به دنبال چیست؟

راه ابریشم در خدمت هژمونی جهانی پکن

پایگاه خبری فولاد ایران-

🔺در سال ۲۰۱۷ میلادی، شرکت‌های چینی ۱۸۰۰ قرارداد مختلف در ۶۲ کشور میزبان پروژه و به ارزش ۳۲ میلیارد دلار امضا کردند. این پروژه در جهان امروز با سیاست خارجی چین پیوند خورده و ژی پنگ، رئیس‌جمهوری مادام‌العمر این کشور معمار آن خواهد بود.تاکنون چینی‌ها تلاش کرده‌اند تا اهداف قدرت طلبانه خود را مخفی کنند. آن‌ها این پروژه را در جهت توسعه صلح معرفی کرده‌اند. در آگوست سال ۲۰۱۸ میلادی، وزیر خارجه چین اعلام کرد: دولت چین تأمین‌کننده بودجه پروژه راه ابریشم است، اما این طرح به جهانیان تعلق دارد.

 

🔺بر اساس یک باور تاریخی، چینی‌ها خواهان رویارویی با هژمونی آمریکا و روسیه توسعه روابط تجاری با دولت‌های اروپایی و همکاری با کشورهای درحال‌توسعه آفریقایی و آسیایی و آمریکای لاتین است. رهبران پکن از کریدور یک کمربند، یک‌راه برای توسعه روابط تاریخی خود با کشورهای درحال‌توسعه و ایجاد فصلی نو در روابط با آنان بهره می‌گیرند.

 

🔺بسیاری معتقدند این پروژه در راستای تحقق راهبردهای چین و تأمین منافع شرکت‌های این کشور است. بسیاری از شرکت‌های چینی خود را برای حضور در ایجاد زیرساخت‌های این طرح آماده کرده‌اند.کارشناسان آمریکایی و اروپایی نگران‌اند که پروژه یک کمربند یک‌راه تأثیرگذاری جهانی و منافع بین‌المللی غرب را نابود کنند. بازی بین‌المللی پروژه یک کمربند، یک‌راه آغازشده و با حرکت سیاست خارجی پکن در فراسوی این پروژه، چینی‌ها به‌سرعت درحال‌توسعه پرشتاب همکاری‌های خود با کشورهای جنوب هستند. اقدامی که به معنای کنار گذاشته شدن و در بهترین حالت به حاشیه رانده شدن ایالات‌متحده خواهد بود. خورشید بار دیگر از مشرق طلوع خواهد کرد.

 

میز نفت

۳۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۵
تعداد بازدید : ۷۱
کد خبر : ۵۱,۳۳۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید