به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

اقدامات ضروری در برابر تغییرات اقلیمی

 
پایگاه خبری فولاد ایران - برای متوقف کردن تغییرات آب و هوا خیلی دیر نیست. طبق تحقیقات جدید، کربن زدایی سریع جهت تثبیت شرایط آب و هوا و به صفر رساندن انتشار گازهای گل خانه ای بستگی به طرز فکر و عمل ما دارد.

 

طبق گزارشی که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده (PNAS) منتشر شده است، شش شیوه معرفی شده که می تواند به عنوان کاتالیزور عمل کرده و می تواند تحولات سریع اجتماعی و فناوری را به سمت آینده ای پایدار سوق دهد. 

 

این تحقیق سعی در معرفی روش هایی در جهت کم اهمیت تر جلوه دادن سوخت های فسیلی داشته و تمرکز اصلی سرمایه گذاری و تقاضای مصرف کننده را از سوخت های فسیلی به سمت منابع انرژی پایدارتر سوق می دهد. 

 

موارد این تحقیقات عبارتند از:
•  از بین بردن یارانه های سوخت های فسیلی و ایجاد انگیزه برای حرکت به سمت سیستم های غیر متمرکز انرژی و ایجاد سیستم های تولید و ذخیره اقتصادی رقابتی تر انرژی پاک.
•  ترغیب بازارهای مالی برای تغییر جهت سرمایه گذاری دارایی های مرتبط با سوخت های فسیلی به سمت فن آوری های پاک تر.
•   ساخت شهرها مطابق با روش های کاربری منابع انرژی تجدید پذیر.
•   آشکار ساختن "پیامدهای اخلاقی" سوختهای فسیلی.
•   افشای اطلاعات مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای.
•   تقویت آموزش و مشارکت در امور آب و هوایی.

 به گزارش فولاد ایران، در حالی که آگاهی از وضعیت اضطراری آب و هوا رو به افزایش است، تلاش های جهانی برای کاهش انتشار کربن به اندازه کافی سریع پیش نمی رود تا از آسیب های جبران ناپذیر به سیاره زمین جلوگیری شود.

 

تغییر جهت از سوخت های فسیلی که باعث گرم شدن کره زمین است به سمت منابع انرژی پاک تر مانند باد یا انرژی خورشیدی، اساسی ترین اقدام در جهت کربن زدایی است. هنوز انتشار گازهای گل خانه ای ناشی از تولید برق در حال افزایش اس و میزان انتشار گاز دی اکسید کربن در این بخش از دهه 1970 بیش از دو برابر شده و همچنان در یک مسیر صعودی قرار دارد.

 

هنگامی که به نقطه‌ای برسیم که منابع انرژی پایدار بازده مالی بالاتری نسبت به زغال سنگ و نفت داشته باشد، جهان می تواند  به نقطه شروع توقف افزایش انتشار گاز دی اکسید کربن برسد و روند معکوس را آغاز نماید.

 

اما ایجاد یک روند تجاری برای انرژی پاک تنها بخشی از این چالش است. این مطالعه همچنین اهمیت تغییر ارزش های اجتماعی و رفتاری را نیز مشخص می کند.

 

پیشرفت در مبارزه با تغییرات آب و هوایی در گرو تبدیل آگاهی به عمل است و در این صورت است که انتقال به یک سبک زندگی بدون کربن برای جامعه جهانی آسان می شود. بنابراین، به یک جهان بینی جدید به منظور بازنگری اساسی در رفتارهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نیاز است که تمام دنیا باید از آن پیروی نمایند. 

 

نویسندگان این تحقیق با آشکار کردن پیامدهای اخلاقی سوخت های فسیلی و افشای اطلاعات مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای، و در عین حال تقویت آموزش و تعامل در مورد تغییرات اقلیمی در بین جمعیت جهانی، می توانند شفافیت بیشتری را به وجود آورند که ایده آل های گذشته را تغییر می دهد. 

 

تغییرات آب و هوایی موضوع اصلی در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد 2020 در داووس بود. کلاوس شواب، بنیانگذار و رئیس اجرایی این مجمع، و روسای بانکهای آمریکا و رویال DSM ، نامه ای را به همه شرکت کنندگان اجلاس ارسال کرده و از شرکت ها و سرمایه گذاران خواست که به تعهدات خود در مورد تغییرات آب و هوایی عمل نمایند و تاکید کردند که اجرای این امر سریعتر از گذشته مورد نیاز است. هدف این مجموعه رساندن سطح انتشار گازهای گلخانه ای به صفر تا سال 2050 است.

 

چالش های اقلیمی مربوط به تغییرات اقلیمی امری فرا مرزی است که نیاز به اقدام فوری سیاست گذاران، مشاغل، سازمان ها و جوامع دارد. 

 

منبع: World Economic Forum
ترجمه: ف. اسکندرخو

۱۹ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۱۰
تعداد بازدید : ۳۵۵
کد خبر : ۵۳,۷۵۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید