به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

اولفین‌ها در 2020

نکاتی برای پتروشیمی‌های ایرانی
پایگاه خبری فولاد ایران – 

✅ محصولاتی از قبیل اتیلن، پروپیلن و بوتادین به عنوان اولفین‌های پایه، بخش قابل‌توجهی از صنعت پتروشیمی جهان و ایران و همچنین بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند. براساس گزارش وودمکنزی سال آینده شرایط برای این محصولات دشوارتر از امسال و قیمت‌ها بیشتر از امسال تحت فشار خواهند بود. اما چرا؟

1️⃣ رشد عرضه LPG و اتان آمریکا در نتیجه انقلاب شیل ادامه خواهد یافت و قیمت‌ها در آمریکا به گونه‌ای پیش می‌رود که قیمت LPG زیر برابری (Parity) با اتان باشد و در نتیجه LPG بیشتری در مقایسه با 2019 مصرف شود.

2️⃣ سرمایه‌گذاری بیش از اندازه در پایین‌دستی اتیلن باعث شده تا انتظار کاهش نرخ بکارگیری واحدهای تولید محصولاتی از قبیل پلی‌اتیلن و منواتیلن‌گلایکول و استایرن را داشته باشیم. متعاقباً این باعث کاهش نرخ بکارگیری واحدهای اتیلن نیز خواهد شد.

3️⃣ برای نخستین بار در هفت سال اخیر، نرخ بکارگیری واحدهای اتیلن به زیر 90 درصد سقوط خواهد کرد. افت در آسیا شدیدتر خواهد بود. افت 6 درصد در این قاره از بحران سال 2009-2008 تاکنون سابقه نداشته است.

4️⃣ به طور سنتی قیمت‌های اتیلن آسیا شدیداً تحت‌تاثیر واحدهای غیریکپارچه پایین‌دستی این محصول بوده است. اما این وضعیت تغییر کرده و سرمایه‌گذاری بیش از اندازه در پایین‌دستی اتیلن، موجب شده در نتیجه کاهش نرخ بکارگیری، توانایی این واحدها برای خرید اتیلن (Affordability) افت بالایی را تجربه کند.

5️⃣ همزمان شاهد رشد تولید پروپیلن به عنوان محصول نسبتاً فرعی در واحدهای مختلف و همچنین تولید از مسیر PDH خواهیم بود.

✅ جمع‌بندی وودمکنزی آن است که رشد به مراتب بیشتر عرضه در مقایسه با تقاضا، نرخ بکارگیری را در این واحدها به یکی از کم‌ترین ارقامی کاهش می‌دهد که صنعت تاکنون شاهد آن بوده است. درباره ایران می‌توان گفت:

1️⃣ بدون لحاظ رشد ارز، واحدهای اولفینی به ویژه در محصولات مرتبط با اتیلن ریسک کاهش قیمت را در پیش دارند.

2️⃣ درباره پروپیلن احتمالاً وضعیتی مشابه روندی که در اتیلن قبلاً شاهد بودیم تکرار خواهد شد و رجوع به روند سه سال اخیر راهگشاست.

3️⃣ دسترسی به خوراک‌های نسبتاً رقابت‌پذیرتر بخشی از افت را جبران خواهد کرد.

4️⃣ ظاهراً محصولات پایین‌دستی اتیلن بعضاً افت بیشتری داشته‌اند و در نتیجه باید کل سبد پتروشیمی را رصد و پیگیری کرد.

5️⃣ در نهایت اینکه تحلیل‌های فوق فقط مبتنی بر سمت درآمد هستند و سمت هزینه به تنهایی می‌تواند تمام افت احتمالی سمت درآمد را جبران کند.


اقتصاد و نفت

۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۴۹
تعداد بازدید : ۴۷۶
کد خبر : ۵۳,۸۰۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید