به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

مشکل اصلی بستن چاه های نفت

پایگاه خبری فولاد ایران - بسته شدن چاه های نفت مشکل تازه ای است. ظاهرا تمام تولیدکنندگان از جمله تولیدکنندگان شیل ایالات متحده، در پاسخ به وضعیت رکود بزرگ سال 2020، چاره ای جز بستن چاه های نفت خود ندارند. سوال این است که پس از بهبود قیمت ها، این چاه ها چطور دوباره راه اندازی می شوند.
جواب؟ هیچکس نمی داند.
به گزارش فولاد ایران، بستن چاه های نفت با چرخاندن یک سوئیچ متفاوت است. این کار با توجه به خصوصیت حفر چاه، میزان تولید آن و مشخصات نفتی که تولید می کند، باید با احتیاط بسیاری انجام شود. اما حتی با برنامه ریزی دقیق، اگر چاه بیش از دو هفته بسته بماند، خطر آسیب دائمی وجود دارد.
در اینجا به برخی از مشکلات که با بستن چاه های نفتی ممکن است ایجاد شود، می پردازیم.

oil


رفتار فشاری
نوعی خاموش کردن چاه وجود دارد که هدف آن افزایش تولید نفت و یا گاز با ایجاد فشار در بستر صخره ای حاوی هیدروکربن است. این نوع خاموشی بیش از چند ماه نمی تواند ادامه داشته باشد و یک امر کوتاه مدت است و مناسب چاه هایی است که در صخره هایی با فشار مناسب حفر شده اند، یعنی فشارهایی که پتانسیل ایجاد آن را دارند. این امر در مورد چاه های کم فشار قابل اجرا نیست. طبق گفته کارشناسان مجله فن آوری نفت، در چاه های کم فشار، بسته شدن این سیستم می تواند بر نفوذپذیری سنگ نفتی تأثیر منفی بگذارد.
نفوذپذیری چیست؟ منافذ کوچک ریز در سنگ که نفت و گاز در آن قرار دارد. فشار بالای مخزن، این نفت و گاز را به راحتی آزاد می کند و فشار کم مخزن، آنها را در جای خود نگه می دارد. کارشناسان می گویند، این مشکل با مواد شیمیایی قابل حل است، اما فراموش نشود که مواد شیمیایی هزینه بر هستند و این باعث می شود هزینه احیای چاه های بسته شده افزایش یابد.

جریان متقاطع
جریان متقاطع به جریان نفت و گاز از مناطق پر فشار از مناطق سنگی به مناطق کم فشار اشاره دارد. (اشکال سنگی یکسان نیستند) در این مورد، از یک طرف، این یک مشکل وجود دارد که بازیابی نفت و گاز از ناحیه کم فشار دشوارتر است و از طرف دیگر، جریان متقاطع مشکل ساز است زیرا منجر به اختلاط نامطلوب انواع هیدروکربن ها از مناطق مختلف در منطقه می شود و جدا کردن هیدروکربن های مختلف ممکن نیست.

پستی و بلندی
فراز و نشیب در چاه های افقی امر متداولی است. یکی از بزرگترین مزایای چاه های افقی ارتباط مناسب بین چاه و مخزن است. هدف از فراز و نشیب کردن چاه ها افزایش بیشتر ارتباط بین چاه و مخزن و بهبود بازده است. با این حال، همه چیز با بستن چاه به مشکل برمی خورد.
تجمع آب در چاه مشکلی است که کارشناسان هشدار می دهند در نهایت چاه را غیر قابل استفاده می کند. اگر آب زیادی در چاه جمع شود، پمپاژ تمام آن برای رسیدن به نفت ممکن است به صرفه نباشد. برخی از کارشناسان خاطرنشان می کنند در صورت بسته بودن طولانی مدت چاه نفتی، آب تنها ماده ای نیست که در یک چاه افقی جمع می شود. مواد هیدروکربنی سنگین تر مانند پارافین و قیر نیز می توانند در چاه جمع شده و بر عملکرد آینده چاه تاثیر منفی بگذارند.

همه چاه ها یکسان نیستند
فراز و نشیب تنها مشکل بستن چاه های شیل نیست. مشکل بزرگتر این است که تعطیلی چاه های شیل برای صنعت بسیار ناشناخته است، در حالی که در حفاری های متداول نفتی، اطلاعات زیادی در مورد چگونگی بستن مناسب چاه ها وجود دارد.
به دلیل ماهیت خاص چاه های شیل، مشکلات زیادی می تواند در اثر تعطیلی طولانی مدت ایجاد شود، از مشکلات مربوط به تجهیزات موجود در زمین گرفته تا واکنش های شیمیایی غیر منتظره در سنگ بستر. در هر صورت، مشکل جمع شدن آب برای تمام چاه ها وجود دارد.

حرف آخر
به نظر می رسد انتخاب بهترین چاه برای تعطیل کردن، کار بسیار دشواری است و حتی اگر در انتخاب آن دقت شود، باز هم ممکن است در راه اندازی مجدد آن مشکلات ناخوش آیندی مشاهده شود و اینجاست که ناخوشایندترین تفاوت بین چاه های نفت معمولی و شیل بروز می کند: چاه های معمولی لزوماً نیازی به تعطیلی ندارند.
همانطور که اخیراً مدیر زاروبژنفت روسیه به رسانه های محلی گفت، با یک چاه معمولی، آنچه شما نیاز دارید تنها تنظیم سطح جریان تولید به 2 تا 3 درصد پایین تر است تا تولید روزانه خود را 200 تا 300 هزار بشکه کمتر کنید. وقتی تمام اخبار در مورد بستن چاه ها و یا تعویق پروژه های جدید استخراج است، این گزینه مناسبی برای شیل نیست.
ایالات متحده در تلاش است تا تولید نفت خام خود را 1.7 میلیون بشکه در روز کاهش دهد که بیشتر این موارد از خاموش شدن بسترهای شیل حاصل می شود. به دلیل عدم اطمینان در مورد محتملترین تأثیرات این تعطیلی ها روی تولید، اخبار چند ماه آینده جالب خواهد بود. شاید آسیب زیادی وارد نشود و تولید کنندگان به سرعت قیمت ها را بازیابی کنند یا شاید نیاز باشد بسیاری از این چاه ها بسته شده و حفر چاه های جدید لازم باشد. عدم قطعیت در این مورد همچنان حاکم است.

منبع: Oilprice
ترجمه: ف. اسکندرخو

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۳۰
تعداد بازدید : ۵۰۳
کد خبر : ۵۴,۷۹۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید