به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

نقشه خوانی تلاش آمریکا برای حذف ایران از تجارت جهانی گاز

پایگاه خبری فولاد ایران -

🔺 از نخستین مذاکرات ایران با پاکستان و هند برای اجرای خط لوله صلح و صادرات گاز به همسایگان شرقی ایران، امریکا ورود کرد و با تهدید، تطمیع و سیاسی کاری های مغرضانه، بر سر اجرای خط لوله صلح سنگ اندازی کرد. در ادامه تلاش های سیاسی امریکا، هند عملا از این پروژه کنار رفت و پروژه خط لوله صلح به خط صادرات گاز به پاکستان تقلیل یافت.

🔺امریکا برای عدم تحقق صادرات گاز ایران به پاکستان، تلاش برای پاسخ گویی به بخشی از نیاز گازی این کشور را با جایگزینی LNG به جای تأمین از طریق خط لوله در برنامه قرار داد و در این خصوص، علاوه بر اعلام آمادگی برای ارسال LNG امریکا به این کشور آسیایی، پای عربستان و قطر را نیز به مذاکرات گازی با پاکستان باز کرد.

🔺امریکا در تلاش برای تصاحب دیگر بازارهای صادراتی گاز ایران، در سال 2019 به سراغ ترکیه رفت و در ماههای پایانی سال 2019 شاهد آغاز صادرات گاز امریکا به ترکیه به صورت LNG بودیم. این اقدام امریکا که همزمان با مذاکرات فشرده سیاسی با این کشور همسایه ایران صورت گرفت، گامی دیگر در منزوی کردن ایران در بازار گاز منطقه است.

🔺دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ماههای اخیر سفری به هند داشت و در دیدار با همتای خود، خواستار هموارتر شدن صادرات گاز امریکا به این کشور شد. در واقع آمریکا به دنبال آن است تا با صادرات شیل گاز خود به هند در قالب LNG مانع از وابسته شدن این کشور به ایران شود.

🔺دیپلماسی فعال آمریکا هزاران کیلومتر آنطرف تر علیه صادرات گاز ایران در جریان است اما در مقابل دیپلماسی ضعیف ایران در این جنگ، حتی توانایی اجرایی نمودن قراردادهای قطعی خود را ندارد. دیپلماسی که نتیجه ای جز کنار رفتن ایران از بازار گاز جهان را نخواهد داشت.

تسنیم
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۰۲
تعداد بازدید : ۳۳۷
کد خبر : ۵۴,۸۲۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید