به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

آنچه برای نجات اقتصاد جهانی انجام نشده است

پایگاه خبری فولاد ایران - بانک های مرکزی با استفاده از ابزار کامل خود برای مقابله با آنچه که می تواند بدترین رکود قرن باشد، هزاران دلار جهت ایجاد محرک به بازار عرضه کرده اند. دولت ها نیز با پرداخت تریلیون ها دلار از این شیوه پیروی کرده اند. اما در مواجهه با آینده نامعلوم، سیاستگذاران چه کارهایی باید انجام دهند؟
این سؤالی است که اقتصاددانان و سرمایه گذاران با وجود شروع بهبود و روند اقزایشی بازار سهام به دلیل سیاست های حمایتی بسیار، می پرسند.
به گزارش فولاد ایران، بانک های مرکزی، به نوبه خود، بسیاری از مهمات خود را ارائه داده اند و رهبران سیاسی هنوز در حال بحث و گفتگو در مورد آنچه در آینده پیش می آید، هستند. اما گزینه های دیگری نیز باقی مانده است.

یکی از این گزینه ها، نرخ بهره منفی است. یک تاکتیک بحث برانگیز که قبلاً در اروپا و ژاپن مطرح شده است. بحث ها حاکی از این است که در صورت ادامه بیش از انتظار بحران، فدرال رزرو و بانک انگلستان چه رویه ای را در پیش می گیرند.
جیمز اسمیت، اقتصاددان بازارهای توسعه یافته پس از اعلام بانک انگلیس در هفته گذشته مبنی بر ادامه خرید اوراق قرضه در عین نگه داری نرخ بهره اصلی روی 0.1 درصد گفت: " نیاز به ادامه حمایت از اقتصاد، بدون شک بحث بیشتری درمورد ادامه نرخ بهره منفی را تقویت خواهد کرد."
نرخ بهره منفی باعث می شود بانک ها برای نگه داری پول خود در بانک های مرکزی بهره پرداخت کنند و این امر از نظر تئوریک وام دهی بیشتری را ترغیب می کند. اما منتقدین معتقدند این سیاست به زیان بانک هاست و ممکن است باعث شود آنها در زمانی که نرخ بهره نزدیک به صفر باشد، عملکرد خوبی نداشته باشند.

ایده دیگر این است که بانک فدرال "نرخ بهره وام های ارائه شده به دولت های ایالتی و محلی را کاهش دهد، سررسید این وام ها را تمدید کند و آنها را در دسترس شهرها و شهرستانها قرار دهد."
محرک مالی بیشتر نیز امکان پذیر است. در حقیقت، بسیاری از اقتصاددانان و ناظران بازار آن را ضروری می دانند.
جاش بیونز از موسسه سیاست اقتصادی می گوید: "فدرال رزرو کارهای بیشتری در مورد نرخ سود می تواند انجام دهد اما ابزارهای موجود آن برای تأمین کمک مورد نیاز خانواده های معمولی بسیار ضعیف است و عملکرد آن به کنگره و رئیس جمهور بستگی دارد."
کاخ سفید روی یک بسته زیرساختی عظیم کار می کند که طبق گزارشات می تواند تا یک تریلیون دلار باشد. اما چنین برنامه هایی همواره در حال تغییر است.
مجلس نمایندگان در ماه مه یک لایحه محرک  3 تریلیون دلاری برای اختصاص بودجه به دولت های ایالتی و محلی جهت آزمایشات کروناویروس و دور جدیدی از پرداخت مستقیم به آمریکایی ها تصویب کرد، اما جمهوریخواهان با این لایحه در بدو ورود به مجلس سنا مخالفت کرده اند.
 
گلدمن ساکس در هفته گذشته چشم انداز رشد اقتصادی ایالات متحده را در نیمه دوم سال افزایش داد. این در حالی است که بانک سرمایه گذاری امریکا گفت اگر عدم توافق کنگره در مورد دور چهارم بسته مالی می تواند این پیش بینی را در معرض خطر قرار دهد.

منبع: CNN
ترجمه: ف. اسکندرخو

 

https://www.instagram.com/ifnaa.ir      ما را در ایستاگرام دنبال کنید 

۲ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۷
تعداد بازدید : ۳۴۹
کد خبر : ۵۵,۰۶۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید