به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

چرا بیو پلاستیک مسئله پلاستیک جهان را حل نمی کند

پایگاه خبری فولاد ایران - فروشندگان صنعتی از بیو پلاستیک به عنوان راه حل برای حل مسئله آلودگی پلاستیک نام می برند. اما این ایده که بطری ها و بسته بندی هایی که پایه گیاهی دارند می توانند به سادگی تجزیه شوند عقیده درستی نیست و بازیافت و استفاده مجدد، تنها استراتژی های مربوط به آنهاست که می تواند مفید باشد.

به گزارش فولاد ایران، بطری گیاهی، نوع جدیدی از ظرف پلاستیکی قابل بازیافت است که 30 درصد آن از نیشکر و گیاهان دیگر ساخته می شود و 70 درصد باقیمانده از پلاستیک بر پایه نفت است. این نوع بطریها  اکنون تقریباً یک سوم از حجم بطری های آمریکای شمالی و هفت درصد بطری ها در سطح جهان را تشکیل می دهد. اما آیا استفاده از این نوع بطری ها یکی از بزرگترین مشکلات زیست محیطی جهان را از بین می برد؟ لازم به ذکر است که شرکت های تولیدکننده نوشیدنی تاکنون نتوانسته اند ماده یا روشی به اندازه پلاستیک یکبار مصرف ارزان و موثر پیدا کنند.

ساخت بیو پلاستیک ها که هم ارزان هستند و هم کارا، یک چالش اساسی به وجود آورده است. به گفته رامانی نارایان، استاد دانشکده بسته بندی در میشیگان: "این مفهوم که ما می توانیم از آن استفاده کنیم، آن را دور بیندازیم و مهم نیست که کجا آن را پرتاب می کنی و با خیال راحت ناپدید می شود، وجود ندارد. هیچ کس نمی تواند چنین چیزی را مهندسی کند، حتی طبیعت".

بسیاری از کارشناسان معتقدند که راه حل زباله های پلاستیکی، تولید بیوپلاستیک های بهتر نیست، بلکه در ارتقاء اساسی اقتصاد جهان برای بازیافت مقادیر بسیار بیشتری از پلاستیک های مورد استفاده حال حاضر است. مطالعات نشان می دهند که با وجود تلاش های صنعت، دولت ها و سازمان های غیردولتی، مشکل پلاستیک بسیار بدتر شده است. موسسه تحقیقاتی پیو تخمین می زند که هر ساله حدود 11 میلیون تن پلاستیک به اقیانوس ها راه پیدا می کند، 3 میلیون بیشتر از برآوردهای قبلی. این مطالعه می گوید اگر جهان به روند فعلی افزایش سرسام آور مصرف پلاستیک ادامه دهد، میزان زباله های پلاستیکی تولید شده تا سال 2040 سه برابر خواهد شد.

به عقیده پیو، تنها راه حل برای این مشکل در حال رشد، تغییرات اساسی 600 میلیارد دلاری در سیستم پلاستیک در جهان است که در یک اقتصاد چرخشی پلاستیک را مورد استفاده مجدد قرار داده یا بازیافت می نماید، همراه با سایر تغییرات کوچکتر، از جمله تولید بیو پلاستیک ها. طبق گزارش پیو، در صورت اجرای این امر، طی دو دهه آینده ضایعات پلاستیک می تواند تا 80 درصد کاهش یابد.

از جمله راه حل های پیشنهادی در این گزارش، حذف بسته بندی های پلاستیکی تا جای ممکن، جایگزین کردن کاغذ یا مواد ترکیبی، طراحی محصولات برای بازیافت موثر؛ افزایش بازیافت مکانیکی؛ تلاش برای جمع آوری و بازیافت در کشورهایی با درآمد متوسط و کم درآمد که اکثریت قریب به اتفاق پلاستیک اقیانوس از آنجا سرچشمه می گیرد و پایان صادرات مواد زائد پلاستیکی است.

منبع: e360.yale.edu

۱۷ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۰۱
تعداد بازدید : ۲۹۸
کد خبر : ۵۵,۵۸۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید