به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

قیمت هر اونس طلا ممکن است به 5000 دلار برسد

پایگاه خبری فولاد ایران - همه گیری COVID جهشی در خرید طلا ایجاد کرده است و برخی از تحلیلگران معتقدند که این فلز زرد هنوز پتانسیل صعودی زیادی دارد. ظاهرا امسال سال مهمی برای سرمایه گذاران این فلز بوده است. قیمت طلا در حال حاضر 1933 دلار در هر اونس است که فاصله زیادی با بالاترین رقم تاریخی خود یعنی 2075 دلار یک ماه پیش ندارد. این رقم برای سود 26.5 درصدی نسبت به سال گذشته و 30.9 درصدی نسبت به کمترین رقم 52 هفته گذشته در ماه مارس قابل توجه است. رقابت پرشوری در بازار طلا در جریان است و این با توجه به اینکه طلا مدت ها به عنوان یک دارایی امن که بسیاری از سرمایه گذاران در زمان بحران های عمیق به آن متوسل می شوند، تعجب آور نیست.


وضعیت Covid-19 تا حدودی بهبود یافته است، با این حال صندوق های مالی، وال استریت و سرمایه گذاران همچنان معتقد به روند صعودی قیمت طلا هستند و پیش بینی می کنند قیمت آن تا سطح 3 هزار و یا حتی 5 هزار دلار در هر اونس نیز برسد. اما چنین صعودی برای بقیه بازارهای مالی چه معنایی دارد؟

به گزارش فولاد ایران، آنچه مسلم است این ویروس سیل نیروهایی را که به تقاضای بی وقفه طلا و اعتبار آن به عنوان یک پناهگاه امن دامن زده اند را جاری کرده است. بازارهای طلا در شرایط بحران های عمیق اقتصادی که اوراق قرضه بازدهی منفی دارند یا بازارهای سهام بیش از حد متزلزل می شوند، شکوفا می شود. اقتصاد جهانی قبل از همه گیری Covid-19 علائم بیماری را نشان می داد و همین امر باعث شد بانک های مرکزی جهان نرخ بهره را به پایین ترین سطح تاریخی کاهش دهند. سرمایه گذاران تمایل دارند در محیط های کم بهره به دارایی امن مانند طلا روی آورند، اگرچه رابطه نرخ بهره طلا از دهه 1970 پس از کنار گذاشتن استاندارد طلای ایالات متحده در حال ضعیف شدن است.

گفته می شود رابطه واضحی بین بحران های اقتصادی و روند صعودی طلا وجود دارد. چندین ماه پیش، بانک جهانی هشدار داد که این بحران ممکن است اقتصاد را به بدترین رکود از زمان جنگ جهانی دوم وارد کند. مردم تمایل دارند در مواقع افزایش عدم اطمینان اقتصادی و ژئوپلیتیکی به پناهگاه های امن مانند طلا و نقره روی بیاورند، که این امر به نوبه خود از قیمت بالاتر طلا به دلیل کشش قیمتی آن پشتیبانی می کند. هیت یانسن، تحلیلگر سیتی گروپ می گوید: "وقتی سرمایه گذاران گرسنه طلا هستند، این فلز که مشابهی در میان فلزات ندارد، عادت دارد که به طور تصاعدی رشد کند."

بسته های محرک بی سابقه بانک های مرکزی نیز در این روند نقش داشته اند. چند ماه پیش، بانک های مرکزی جهان بسته های محرک بزرگ به مبلغ 15 تریلیون دلار به منظور حمایت از اقتصاد در برابر اثرات Covid-19 ارائه کردند. هرچند این امر به بازارهای سهام کمک کرد تا سریعتر از آنچه انتظار می رفت بازیابی شوند، اما متأسفانه افزایش بیش از حد این محرک ها منجر به بروز عواقب ناخواسته ای شد که یکی از آنها تضعیف دلار است. دلار ضعیف قیمت کالاهایی که با آن ارزش گذاری می شوند، مثل طلا را افزایش می دهد.

بالا رفتن قیمت طلا در حد 5 رقمی می تواند عواقب زیادی داشته باشد. یکی اینکه چنین سطوحی به معنی تورم بیش از حد و احتمالاً تورم به سبک دهه 1970 در ایالات متحده است. این امر به معنای ناآرامی های سیاسی و اجتماعی استثنایی است و کشور را به سمت مارپیچ مرگ فوق تورمی سوق می دهد که تقریباً قیمت همه کالاها سر به فلک می کشد. در عین حال، ارزش واقعی اکثر کالاها به طرز چشمگیری کاهش می یابد چون مردم توجه خود را فقط به حفظ بقا معطوف می کنند.

اگر قيمت طلا به 10 هزار دلار نزدیک شود، دلار احتمالاً وضعیت خود را به عنوان ارز برجسته جهان از دست می دهد و بسیاری از ارزهای فیات در برابر سایر ارزهای دیگر ارزش خود را از دست می دهند، مانند فرانک سوئیس به عنوان ارز ذخیره جهان. با این ناامیدی، دولت های جهان اول احتمالاً به ترفندهای کثیف متوسل می شوند، از جمله اعمال کنترل بر روی هر نوع تبادل پول از مرزها یا حتی مصادره طلاهای شهروندان، همانطور که دولت آمریکا در دوران رکود اقتصادی انجام داد.

قیمت طلا در حال حاضر نزدیک به بالاترین حد ممکن است. 10، 20، یا حتی 30 درصد افزایش دیگر طی 12 تا 24 ماه آینده ممکن است لزوما اقتصاد جهانی را از وضعیت بد خارج نکند، اما رسیدن آن به 5 هزار دلار غیر قابل هضم خواهد بود.

منبع: راشاتودی
ترجمه: ف. اسکندرخو

۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۴۷
تعداد بازدید : ۲۸۳
کد خبر : ۵۵,۵۸۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید