به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

آیا بلاکچین می تواند شکاف مالی تجارت جهانی را کاهش دهد و به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل برسد؟

 

پایگاه خبری فولاد ایران - تجارت جهانی اکنون با شکاف مالی 3.4 تریلیون دلاری روبرو است. معمولاً اینطور است که شرکتهای کوچک و متوسط (SME) برای دستیابی به منابع مالی تجارت در تلاش هستند. این امر با ترکیبی از عواملی از جمله اعتبار، الزامات وثیقه ای، نقدینگی کوتاه مدت و ریسک سیاسی یا ارزی همراه است که عواقب آن کمتر شناخته شده. شکاف مالی تجارت جهانی مانع عمده ای در کاهش فقر و به حداقل رساندن نابرابری هاست، دو موردی که در اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDG) برای ریشه کن کردن آنها برنامه ریزی شده است.
در سال 2019، بانک توسعه آسیا، پیش از این شکاف مالی تجارت جهانی را به میزان سرسام آور 1.5 تریلیون دلار تخمین زده بود اما در این میان عواقب ناشی از Covid-19، این شکاف را بسیار بیشتر کرده است.
به گزارش فولاد ایران، تحقیقات جدید اتاق بازرگانی بین المللی (ICC) تخمین می زند که ظرفیت 1.9 تا 5 تریلیون دلار در بازار اعتبار تجاری صرفاً برای بازگشت به سطح 2019 ضروری است. در نظر داشتن این برآورد همراه با شکاف موجود در بودجه تجارت 2019 (1.5 تریلیون دلار) ، به این معنی است که ما اکنون برای تأمین اهداف توسعه پایدار سازمان ملل به 3.4 تا 6.5 تریلیون دلار نیاز داریم. برای دستیابی به این مهم، نقشی که بانک ها می توانند بازی کنند را نباید نادیده گرفت.

آسیب بنگاه های کوچک و متوسط در اقتصادهای نوظهور
در حالی که موانع تأمین مالی تجاری به همه کشورها آسیب می رساند، این بنگاه های کوچک و متوسط  هستند که در اقتصادهای نوظهور بیشترین آسیب را می بینند. گزارش بانک توسعه آسیا (ADB) در سال 2019 نشان می دهد که بیش از 40 درصد از برنامه های مالی تجاری توسط بنگاه های کوچک و متوسط رد شده است. سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اظهار می کند که این بنگاه ها در تجارت جهانی همچنان در سطح پایین باقی مانده اند ..." جالب است که در اقتصادهای نوظهور، بنگاه های کوچک و متوسط بزرگترین کارفرمایان و مشارکت کنندگان اقتصادی هستند. طبق اظهار مجمع جهانی اقتصاد (WEF) عدم دسترسی به بودجه تجاری یکی از موانع عمده صادرات در نیمی از کشورهای جهان، به ویژه فقیرترین آنهاست.

بانک ها باید اقدامات خود را افزایش دهند
بانک ها به عنوان تأمین کنندگان مهم مالی تجارت باید جهت کاهش شکاف مالی تجاری اقدامات مشترکی انجام دهند. اهمیت این امر با توجه به پتانسیل بسیار زیاد رشد تجارت، به ویژه در اقتصادهای در حال ظهور، حتی بیشتر نمود پیدا می کند.
گزارش شاخص استاندارد Trade20 که در سپتامبر 2019 راه اندازی شد، نشان می دهد که بازارهای نوظهور به سرعت در حال تقویت قدرت تجارت خود هستند که به آنها پتانسیل رشد بالایی نسبت به اندازه شان می دهد.
سازمان تجارت جهانی با همکاری شش بانک توسعه چند جانبه، با برجسته کردن این اضطرار، در جولای سال 2020 بیانیه مشترکی را برای حمایت مالی تجاری این بنگاه ها صادر کرد و خواستار پیوستن بانک های دیگر به این مشارکت شد.

کمک فناوری
برای غلبه بر موانع تأمین مالی شرکت های کوچک و متوسط، فناوری نقش مهمی را ایفا می کند. یکی از راه حل های امیدوار کننده و گاه نادیده گرفته شده، بلاکچین است. یک تصور غلط رایج این است که بلاکچین فقط توسط شرکت های بزرگ قابل استفاده است، اما این فن آوری می تواند یک تغییر دهنده بازی برای شرکت های کوچک و متوسط باشد که به دنبال تأمین مالی تجارت هستند. بلاکچین سازمانی مانند Corda ، فرآیندهای ناکارآمد مبتنی بر کاغذ را از بین می برد و از رعایت مقررات اطمینان حاصل می کند، ضمن حفظ حریم خصوصی داده ها به راحتی قابل کنترل است و پتانسیل بهبود شفافیت بین طرف های معامله را دارد.
بانک استاندارد چارترد این پتانسیل را به رسمیت شناخت و در Contour که یک بستر صنعتی مبتنی بر بلاکچین متمرکز بر اعتبار اسنادی دیجیتال (L / C) است، سرمایه گذاری کرد. این سرمایه گذاری منجر به دستاوردهای موفق متعددی شد، از جمله اولین اعتبار اسنادی یوانی بلاکچین. این بانک در حال بررسی راه اندازی ضمانت برای مشتریان در بازارهای نوظهور است.


این بانک نشان داده است که کاربرد مسیر دیجیتالی نسبت به قبل فوریت بیشتری دارد. تیم ژانگ، مدیر تجارت جهانی تجارت دیجیتال در استاندارد چارترد، گفت: "وضعیت Covid-19 باعث شده است تا در جامعه تجاری درک شود که دیجیتال سازی دیگر فقط یک بازی کارآمد نیست، بلکه یک بازی مقاوم است."
استاندارد چارترد همچنین برای بهبود اعطای منابع مالی به مشتریان قابلیت ارتقاع داده ها را فراهم کرده است. آشیش کوهلی، مدیر برنامه اکوسیستم استاندارد چارترد گفت: "فرایندهای فعلی ارزیابی ریسک بر اساس مدل های ریسک اعتباری و تأکید بر الزامات نظارتی متمرکز شده اند. این رویکرد ممکن است بنگاههای اقتصادی کوچکتر را در معرض آسیب قرار دهد زیرا سایر عوامل قابل توجه نیست. برای جلوگیری از این امر، استاندارد چارتر یک مدل ارزیابی ریسک ساخته است که بر اساس عملکرد ساخته شده و اطلاعات معاملات شرکت ها را در نظر می گیرد و می تواند با در نظر گرفتن سوابق قبلی آنها، از تامین کنندگان پشتیبانی کند. بانک استاندارد چارترد از قدرت یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ برای گسترش تأمین مالی به تأمین کنندگانی که به طور سنتی برای به دست آوردن تأمین مالی رسمی تلاش کرده اند، استفاده می کند.

حرف آخر
در میان مجموعه محصولات بانکی موجود، تجارت مالی یکی از تلفات شیوع Covid-19 است. با این حال، بانک ها فرصت بی نظیری برای هدایت سرمایه به مهمترین جای مورد نیاز را دارند. و حقیقت اصلی این است که اگر بانک ها و موسسات مالی نسبت به کاهش شکاف مالی تجارت اقدام منسجمی انجام ندهند، رسیدن به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل در معرض تهدید قرار می گیرد. با استفاده از فناوری و پیشرفت فرآیندها به طور همزمان، فرصتی برای بانک ها فراهم می شود تا پلی روی شکاف فزاینده مالی ایجاد نمایند. این امر باعث می شود شرکت های متوسط و بزرگ بتوانند نقش خود را به عنوان موتور مورد نیاز رشد اقتصادی ایفا کنند. مهمتر از همه، با این کار، جهان یک قدم به سمت کاهش فقر و نابرابری نزدیک خواهد شد.

منبع: cnbc
ترجمه: ف. اسکندرخو

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۳۱
تعداد بازدید : ۲۷۲
کد خبر : ۵۵,۵۹۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید