به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

تعرفه های ترامپ ناقض قوانین تجارت جهانی

پایگاه خبری فولاد ایران - سازمان تجارت جهانی روز سه شنبه اعلام کرد تعرفه های رئیس جمهور دونالد ترامپ بر کالاهای چینی ناقض قوانین تجارت بین الملل است. این سازمان در شکایت چین از تعرفه های اعمال شده بر حدود 234 میلیارد دلار کالا در سال 2018 ، طرف چین را گرفت. هیئت مدیره این سازمان اظهار کرد که این تعرفه ها چندین قانون از جمله این قانون که کشورها نرخ تعرفه برابر برای همه شرکای تجاری عضو اعمال کنند را نقض کرده است.

به گزارش فولاد ایران، این حکم سازمان تجارت جهانی تأثیر عملی چندانی نخواهد داشت زیرا هیئت تجدیدنظر این گروه پس از ممانعت امریکا از انتصابات مورد نیاز، اعضای کمی برای پیگیری آن دارد. ترامپ در تلاش برای آوردن پکن روی میز مذاکره و رسیدگی به مسائل مربوط به سرقت مالکیت معنوی و انتقال اجباری فناوری، تعرفه هایی را بر میلیاردها دلار واردات چین وضع کرده است.
ایالات متحده و چین در اوایل سال جاری بر یک توافق اولیه موافقت کردند، اما بیشتر تعرفه ها همچنان برقرار است. این تعرفه ها باعث گران شدن کالاها برای مشاغل ایالات متحده شده و گاهی منجر به افزایش قیمت مصرف کنندگان می شوند.
دولت ترامپ مدت هاست سازمان تجارت جهانی را به دلیل نادیده گرفتن اقدامات چین مورد انتقاد قرار می دهد. رابرت لایتیزر، نماینده بازرگانی آمریکا با انتقاد از حکم در بیانیه ای گفت: "اگرچه این سازمان در مورد شواهد گسترده ارائه شده توسط ایالات متحده مبنی بر سرقت مالکیت معنوی توسط چین نظر مخالفی نداشت، اما تصمیم آن نشان می دهد که هیچ راه حلی برای سوء رفتار چین نشان نمی دهد."
چین از تصمیم سازمان تجارت جهانی به عنوان "عینی و عادلانه" استقبال کرد و اعلام کرد عزم راسخ دارد که به قوانین این سازمان و اقتدار یک سیستم تجارت چند جانبه احترام بگذارد. در حال حاضر چین تعرفه هایی برای کالاهای تولید آمریکا نیز وضع کرده، اما ایالات متحده شکایتی رسمی در مورد آن ارائه نکرده است.

اعمال تعرفه ابزار اولیه ترامپ است. وی در جریان مذاکرات جایگزینی توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی، آن را علیه همسایگان مانند کانادا و مکزیک اعمال کرد. روز سه شنبه، ساعاتی پیش از آنکه کانادا تعرفه های تلافی جویانه را اعلام کند ایالات متحده موافقت کرد که تعرفه های آلومینیوم کانادا را لغو کند. در عوض، ایالات متحده سهمیه ای را اعمال می کند که طی آن در صورت عبور از سطح سهمیه حق استفاده مجدد از تعرفه ها را دارد. امریکا در ماه آگوست، با استدلال به اینکه واردات امنیت ملی ایالات متحده را تهدید می کند، مجددا تعرفه 10 درصدی روی آلومینیوم کانادا وضع کرد، درحالیکه در سال گذشته در میان مذاکرات جدید نفتا، تعرفه های کانادا و مکزیک را برداشته بود. توافق مجدد تجاری، معروف به توافق نامه آمریکا و مکزیک - کانادا، در ماه جولای اجرایی شد.

اتاق بازرگانی ایالات متحده از اقدام دولت ترامپ در لغو تعرفه ها استقبال کرد زیرا این تعرفه ها آلومینیوم را برای برخی از تولیدکنندگان آمریکایی گران می کرد. اما این گروه از عدم اطمینان به جا مانده ابراز نگرانی کردند.
میرون برلیانت، رئیس امور بین الملل اتاق بازرگانی ایالات متحده در بیانیه ای گفت: "آنچه تولیدکنندگان آمریکایی در حال حاضر به آن احتیاج دارند اطمینان از عدم ظهور تعرفه های جدید دیگر است."

منبع: CNN
ترجمه: ف. اسکندرخو
۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹
تعداد بازدید : ۱۲۳
کد خبر : ۵۵,۶۶۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید