به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

جبهه جدید جنگ تجاری امریکا

پایگاه خبری فولاد ایران - دولت ترامپ با استفاده از همان قانونی که به ایالات متحده اجازه می دهد تعرفه هایی را علیه میلیاردها دلار واردات چینی اعمال کند، تحقیق در مورد شیوه های تجارت یکی از بزرگترین شرکای تجاری خود یعنی ویتنام را آغاز کرد. این تحقیق که به دستور رئیس جمهور دونالد ترامپ آغاز شده و توسط دفتر نماینده تجارت ایالات متحده اعلام شده، روی دو موضوع تمرکز دارد. اولین مورد این است که آیا ویتنام به طور عمدی ارزش پول خود را کم می کند تا محصولات خود را در خارج از کشور ارزان تر کرده و به تجارت ایالات متحده آسیب برساند. رابرت لایتهایزر، نماینده تجاری ایالات متحده گفت: "اقدامات ناعادلانه ارزی می تواند به کارگران و مشاغل آمریکایی که با محصولات ویتنامی رقابت می کنند آسیب برساند."


واشنگتن همچنین می خواهد برداشت یا تجارت غیرقانونی چوب ویتنام را بررسی کند که به گفته آن "به محیط زیست آسیب می رساند و برای کارگران و مشاغل آمریکایی ناعادلانه است."


به گزارش فولاد ایران،  این تحقیق بر اساس بند 301 قانون تجارت 1974 استوار است، همان ماده ای که دولت ترامپ برای شروع جنگ تجاری با چین و اعمال مجازات بر واردات چین از آن استفاده کرد. واشنگتن همچنین در اوج تنش های تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان از ادعاهای دستکاری ارز علیه چین استفاده کرد. سال گذشته، ایالات متحده آمریکا رقیب جنگ تجاری اش را به عنوان یک عامل تغییر ارز معرفی کرد اما سرانجام پکن از این لیست خارج شد زیرا دو طرف به آتش بس تجاری نزدیک شدند.
ویتنام در حال حاضر یکی از 10 شریک تجاری بزرگ ایالات متحده است، اما در عین حال چهارمین مازاد تجاری اش را با این کشور دارد. کسری تجاری آمریکا با ملت آسیا تا ژوئیه نزدیک به 35 میلیارد دلار بود که بیشترین آن با چین، مکزیک و سوئیس بوده است.


ویتنام از سال گذشته در لیست دست کاری کنندگان ارزی خزانه داری امریکا قرار گرفت اما هانوی بارها این ادعاها را رد کرده و گفته است که از نرخ ارز و سیاست پولی برای ایجاد مزیت های رقابت ناعادلانه در تجارت بین الملل استفاده نمی کند.


ویتنام یکی از برنده های بزرگ درگیری تجاری آمریکا و چین تلقی می شود زیرا برخی از تولیدکنندگان تصمیم گرفتند برای فرار از تعرفه ها، فعالیت های خود را به این کشور منتقل کنند. اگرچه اقدام واشنگتن علیه ویتنام ممکن است ضرر آن تولیدکنندگان را به همراه داشته باشد اما بعید است که تحقیقات قبل از انتخابات به پایان برسد زیرا معمولاً ماهها طول می کشد.

منبع: راشاتودی
ترجمه: ف. اسکندرخو

۱۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۰
تعداد بازدید : ۴۰۰
کد خبر : ۵۵,۷۹۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید