به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

فرمانروایی انرژی خورشیدی با افزایش تقاضای جهانی برق

پایگاه خبری فولاد ایران - بر اساس گزارشات منتشره، انرژی های تجدیدپذیر به رهبری انرژی خورشیدی می تواند 80 درصد از رشد تولید برق در دهه آینده را تشکیل دهد. آژانس بین المللی انرژی گفت اکنون تولید برق با استفاده از انرژی خورشید ارزان تر از سوزاندن زغال سنگ یا گاز طبیعی در اکثر کشورها است.
یک آژانس مستقر در پاریس اعلام کرد: سلول های فتوولتائیک خورشیدی به لطف فناوری های پیشرفته و سیاست هایی که هزینه سرمایه گذاری ها را کاهش داده اند، هم اکنون یکی از ارزان ترین منابع تولید برق هستند. سیستم های فتوولتائیک را می توان به عنوان پنل در خانه ها یا مشاغل و همچنین در پارک ها نصب کرد.
گزارش این آژانس سه سناریو را برای توسعه آینده بازارهای جهانی انرژی بیان می کند که توسط همه گیر ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفته است. در حالی که سوخت های فسیلی آینده روشنی ندارند، چشم انداز منابع تجدیدپذیر تولید برق روشن و شکوفاست، ضمن اینکه هزینه تولید این نوع انرژی بطور چشمگیری کاهش یافته است.
فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی گفت: "می بینم که خورشید به سلطان جدید بازارهای برق جهان تبدیل می شود."
یکی از سناریوهای مطرح شده توسط آژانس بین المللی انرژی، بازگشت تقاضای جهانی انرژی تا اوایل سال 2023 به سطح قبل از بحران، رشد تعداد سیستم های فتوولتائیک و افزایش ظرفیت انرژی خورشید به طور متوسط 12 درصد در سال تا سال 2030 است. طبق این سناریو، تجدیدپذیرها تقریباً 80 درصد رشد تولید برق جهانی را در همین مدت برآورده می کنند و تا سال 2025 به عنوان وسیله اصلی تولید برق از زغال سنگ سبقت می گیرند.
با توجه به اینکه تأمین انرژی پاک برای بخشهایی مانند حمل و نقل برای آینده با کربن پایین بسیار حیاتی است، انتظار می رود که برق سهم فزاینده ای در مصرف کلی انرژی داشته باشد.
طبق اظهار آژانس بین المللی انرژی، انرژی خورشیدی حتی در سناریوی باقی بودن همه گیری که باعث آسیب مداوم به اقتصاد و شروع یک دهه با کمترین میزان رشد تقاضای انرژی از دهه 1930 می شود نیز یک گزینه مقرون به صرفه است.
به گفته بیرول: "اگر دولت ها و سرمایه گذاران تلاش های خود را در زمینه انرژی های پاک افزایش دهند، رشد هر دو انرژی خورشیدی و بادی بسیار چشمگیرتر خواهد بود و برای غلبه بر چالش آب و هوایی جهان بسیار دلگرم کننده است."
به گزارش فولاد ایران، برخی از دولت ها تعهدات زیست محیطی را در برنامه های بازیابی ویروس کرونا قرار داده اند، زیرا با درخواست های فزاینده ای برای استفاده از بیماری همه گیر به عنوان فرصتی برای مقابله با بحران آب و هوا با تسریع در تغییر جهت از سوخت های فسیلی مواجه هستند.
شرکت های نفتی نظیر بریتیش پترولیوم و رویال شل هلند از تغییرات عمده استراتژیک به سمت انرژی با کربن کم رونمایی کرده اند و این نشان دیگری است که این همه گیری تغییرات اساسی در بازارهای جهانی انرژی ایجاد می کند.

نابودی ذغال سنگ
افزایش تولید انرژی خورشیدی در تقابل با کاهش زغال سنگ است که از دهه های گذشته یکی از پایه های اصلی سیستم های انرژی جهانی بوده است.
کاهش فعالیت اقتصادی و تقاضای برق به عنوان نتیجه بیماری همه گیر، کاهش ساختاری تقاضای ذغال سنگ جهانی را تسریع کرده و انتظار می رود 275 گیگاوات تا سال 2025 تولید برق از زغال سنگ کاهش پیدا کند که حدود 13 درصد از ظرفیت کل زغال سنگ در سال 2019 است.
حتی اگر اقتصاد جهانی از بیماری همه گیر در سال آینده رهایی یابد، سهم زغال سنگ در تولید جهانی از 37 درصد به 28 درصد در سال 2030 کاهش می یابد.
در این گزارش آمده است: "افزایش انرژی های تجدیدپذیر، همراه با سیاست های ارزان قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ، به این معنی است که تقاضای ذغال سنگ در کشورهای پیشرفته تا سال 2030 تقریبا به نصف کاهش می یابد." افزایش استفاده از زغال سنگ در اقتصادهای در حال توسعه آسیا، مانند هند، بسیار کمتر از حد انتظار است و برای جبران کاهش در جاهای دیگر کافی نیست.
به عنوان مثال، تعهد رئیس جمهور چین شی جین پینگ مبنی بر کاهش انتشار کربن این کشور طی 40 سال، به این نیاز دارد تا بزرگترین مصرف کننده ذغال سنگ جهان وابستگی خود به سوخت های فسیلی را به طور چشمگیری کاهش دهد.
کاهش هزینه های خورشیدی فقط باعث نابودی زغال سنگ می شود. آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر در ماه ژوئن اعلام کرد که قیمت انرژی خورشیدی به طور متوسط 3.9 سنت در هر کیلووات ساعت برای پروژه هایی که سال آینده به بهره برداری می رسد تمام می شود که 42 درصد کاهش نسبت به سال 2019 و بیش از یک پنجم ارزان تر از نیروگاه های زغال سنگ است.
چشم انداز قیمت نفت نیز روشن نیست. تقاضای نفت خام با تعطیل شدن کارخانه ها، زمین گیر شدن هواپیماها و ماندن رانندگان در خانه فروکش کرد. در حالی که بهبودی نسبی در این مورد حاصل شده اما برخی از تحلیلگران فکر می کنند که ممکن است تقاضای نفت هرگز به بالاترین حد خود در سال 2019 بازنگردد، زیرا همه گیری تغییرات پایداری در نحوه زندگی و مسافرت مردم ایجاد کرده و دولت ها را وادار به اقدامات تهاجمی تر برای مهار کربن می کند.
آژانس بین اللمللی انرژی انتظار دارد رشد تقاضای نفت در دهه آینده پایان یابد، اما اظهار کرد بدون تغییر عمده ای در سیاست های دولت، هیچ نشانه ای از کاهش سریع به وجود نمی آید. بیرول گفت: "براساس تدابیر و سیاست های امروز، یک جهش اقتصادی جهانی به زودی تقاضای نفت را به سطح قبل از بحران سوق خواهد داد."
گزارش سازمان بین المللی انرژی پیش بینی می کند در سال جاری 5 درصد تقاضای انرژی، 7 درصد انتشار کربن و سرمایه گذاری انرژی 18 درصد افت کند.


منبع: CNN
ترجمه: ف. اسکندرخو
۲۳ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۲۵
تعداد بازدید : ۳۳۸
کد خبر : ۵۵,۸۹۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید