به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

چین در آستانه برنده شدن در "کودتای دیپلماتیک"

 

پایگاه خبری فولاد ایران - پانزده کشور آسیا و اقیانوسیه از جمله چین و ژاپن قصد دارند آخر این هفته بزرگترین معامله تجارت آزاد جهان را به امضا برسانند. این توافق تجارت آزاد (FTA) تعرفه ها را کاهش می دهد، زنجیره های تأمین را طبق قوانین مشترک اعضاء تقویت می کند و قوانین جدید تجارت الکترونیکی را کد گذاری می نماید.

انتظار می رود مشارکت جامع اقتصادی منطقه ای (RCEP) در اجلاس انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (آسه آن) که ویتنام به طور مجازی میزبان آن است، اعلام شود. ده کشور عضو بلوک آسه آن عبارتند از برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام و همچنین شرکای تجاری آنها استرالیا، چین، ژاپن، نیوزلند و کره جنوبی هستند.  


به گزارش فولاد ایران، این بلوک اقتصادی جدید حدود یک سوم تولید ناخالص داخلی و جمعیت جهان را شامل می شود و اولین توافق تجارت آزاد خواهد بود که شامل چین، ژاپن و کره جنوبی به عنوان اولین، دومین و چهارمین اقتصاد بزرگ آسیاست. هند، به عنوان یکی از شرکای اصلی، در نوامبر گذشته گفت که به دلیل نگرانی از باز شدن دست چین به بازار این کشور و احتمال افزایش کسری تجاری آن با چین در مذاکرات شرکت نمی کند.


طرح این مشارکت جامع اقتصادی منطقه ای برای اولین بار در سال 2011 با برنامه حذف حداکثر 90 درصد تعرفه واردات بین کشورهای امضا کننده ظرف 20 سال پیشنهاد شد. این توافق از اوایل سال آینده اجرایی می شود. این مشارکت همچنین قوانین مشترکی برای تجارت الکترونیکی، کسب و کار و مالکیت معنوی ایجاد خواهد کرد. شان روچ، اقتصاددان ارشد آسیا و اقیانوسیه به بلومبرگ گفت: "چین یک کودتای دیپلماتیک در تشکیل مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای انجام داده است. در حالی که این مشارکت هنوز اجرایی نشده اما در برابر پیمان تجاری اقیانوس آرام گسترده تر بوده و بسیاری از اقتصادها و کالاها را پوشش می دهد."


نخست وزیر چین صبح جمعه در اجلاس تجارت و سرمایه گذاری آسه آن در هانوی گفت که رهبران آسیای شرقی به زودی شاهد تصویب طرح مشارکت جامع اقتصادی منطقه ای (RCEP) خواهند بود. وی از طریق پخش اینترنتی گفت: "امضای RCEP سیگنالی مثبت، واضح و مثبت برای پیشرفت ادغام منطقه ای و جهانی سازی اقتصادی ارسال خواهد کرد."


منبع: راشاتودی
ترجمه: ف. اسکندرخو

۲۵ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۱۳۷
کد خبر : ۵۶,۱۸۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید