به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

مسیرهای متفاوت اقتصاد شرق و غرب

پایگاه خبری فولاد ایران - اقتصادهای بزرگ آسیا موفق شده اند از رکود طولانی مدت کرونا نجات پیدا کنند. اکنون آنها فقط باید اطمینان حاصل کنند که افزایش موارد ابتلا در سایر نقاط جهان بهبودهایشان را به خطر نمی اندازد. ژاپن روز دوشنبه گزارش داد که اقتصاد این کشور در سه ماه جولای تا سپتامبر 5 درصد رشد کرده که به این کشور اجازه خارج شدن از رکود را می دهد چراکه با این نرخ رشد به نرخ رشد سالانه 21.4 رسیده که سریعترین سرعت افزایش رشد ثبت شده برای سومین اقتصاد بزرگ جهان است. ساعاتی پس از انتشار اخبار ژاپن، چین نیز داده هایی مبنی بر افزایش رشد اقتصادی خود منتشر کرد. تولید صنعتی در دومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه گذشته نزدیک به 7 درصد افزایش یافت. فروش خرده فروشی نیز کمی بیش از 4 درصد رشد کرد که سریعترین سرعت رشد در سال جاری بوده است.


به گزارش فولاد ایران، اخبار امیدوار کننده آسیا در تضاد شدید با غرب است، جایی که بسیاری از کشورها با تجدید انتشار Covid-19 دست و پنجه نرم می کنند و مجبور شده اند بار دیگر محدودیت هایی را برای کنترل شیوع بیماری اعمال کنند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، پنجشنبه گذشته اظهار کرد که اقتصاد ایالات متحده برای عبور از بحران نیاز به محرک های بیشتری از طرف دولت و بانک مرکزی دارد. بانک انگلیس در اوایل ماه جاری هشدار داد که اقتصاد انگلیس با ورود مجدد این کشور به قفل اقتصادی، رکود اقتصادی دو برابری خواهد داشت. اتحادیه اروپا نیز با سرنوشتی مشابه روبرو است. لوییز کوئیزس، رئیس اقتصاد آسیا در آکسفورد گفت: " به دلیل مهار قابل توجه ویروس در آسیا، اکثر اقتصادهای این منطقه عملکرد بهتری نسبت به کشورهای غربی داشته اند". وی احتمال می دهد اکثر اقتصادهای بزرگ اروپا طی سه ماهه جاری به دلیل محدودیت های جدید مربوط به کووید کوچک شوند. او گفت: ایالات متحده نیز ممکن است اعلام کاهش رشد کند، حتی اگر دولت در آنجا اقدامات محدودیتی اعمال ننماید".


آسیا اکنون با این چالش موجه است که چگونه با توجه به کاهش رشد اقتصادی شرکای یزگ تجاری اش، به حرکت خود ادامه دهد. فردریک نویمان، رئیس تحقیقات اقتصادی آسیا گفت: "قفل شدن در اروپا و کاهش مجدد سرعت در ایالات متحده می تواند صادرات آسیا را تحت الشعاع قرار بدهد." وی خاطرنشان کرد که اقتصاد آسیا به تجارت جهانی بستگی دارد و تقاضای کند غرب می تواند این روند را از بین ببرد. وی افزود: "آسیا به تنهایی نمی تواند اقتصاد جهانی را از رکود خارج کند."


دولت چین روز دوشنبه خطرات ناشی از ادامه شیوع بیماری همه گیر را در سایر نقاط تأیید کرد. فو لینگویی، سخنگوی اداره ملی آمار چین به خبرنگاران در پکن گفت که شیوع بیماری در اروپا و ایالات متحده عدم اطمینان در مورد صادرات چین را ایجاد کرده است. وی گفت ارزش کل تجارت چین در سال جاری افزایش یافته که نقطه عطفی در روند جهانی است. کوجیس از اقتصاد آکسفورد نیز خوش بین بود. وی گفت اگرچه ضعف اقتصاد در ایالات متحده و اروپا بر تجارت و سرمایه گذاری در آسیا سنگینی می کند، اما این امر نباید اقتصاد را به طور کامل از بین ببرد.


وی گفت: "اگر اقتصادهای آسیایی بتوانند همچنان روند تعطیلی های بزرگ را تحت کنترل داشته باشند، تأثیر ضعف در اروپا و آمریکا می تواند فقط روند بهبودی در آسیا را کندتر کند و جلوی آن را نمی گیرد". صرف نظر از وضعیت همه گیری، کشورهای منطقه در تلاشند روابط خود را با یکدیگر تقویت کنند. در این هفته، چین، ژاپن و بیش از دوازده کشور دیگر در آسیا و اقیانوسیه مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای را امضا کردند. این یک توافق نامه مهم تجاری است که تقریباً یک دهه از طرح ریزی آن می گذرد.

اقتصاددانان در یادداشت تحقیقی که روز یکشنبه منتشر شد، نوشتند: "این امر می تواند روندی که از دهه ها پیش در حال انجام است را تقویت نماید".

منبع: CNN
ترجمه: ف. اسکندرخو

۲۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۲۱
تعداد بازدید : ۱۰۵
کد خبر : ۵۶,۲۴۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید