به IFNAA.IR خوش آمدید.
۰
[ سبد خرید شما خالی است ]

شکل 2021 رقابت امریکا و چین

پایگاه خبری فولاد ایران - بر اساس اظهار مشاوره ریسک گروه اوراسیا، رقابت بین ایالات متحده و چین که اقتصاد جهانی را طی چند سال گذشته تهدید کرده است می تواند در سال جدید به اشکالی پیچیده تری بروز کند. گسترش تنش های ایالات متحده و چین در میان ده خطر اصلی برای سال 2021 قرار دارد که توسط گروه اوراسیا پیش بینی شده است.


به گزارش فولاد ایران، لئون لوی، تحلیلگر ارشد اقتصادی می گوید یک دلیل احتمالی جدید تنش بین این دو کشور فن آوری های سبز است. به ویژه اینکه رئیس جمهور منتخب جو بایدن مقابله با تغییرات آب و هوایی را به عنوان یکی از اولویت های خود ذکر کرده است. آنچه احتمالاً شاهد خواهیم بود رقابت بیشتر در انرژی سبز بین ایالات متحده و چین است. و این یک جبهه کاملا جدید است که ما در چهار سال گذشته تحت دولت ترامپ آن را ندیدیم.


گروه اوراسیا در گزارش سالانه خود که دوشنبه منتشر شد، گفت که چین در حال حاضر در توسعه بسیاری از صنایع مربوط به انرژی پاک و فن آوری آن از جمله باتری های ذخیره انرژی، پیشرو است. در این گزارش آمده است که پکن تلاش می کند "امتیازات دیپلماسی عمومی" را بدست آورد و با تعهد به خنثی کردن انتشار کربن تا سال 2060 از ایالات متحده جلو بزند. بایدن نیز در صدد جبران اقدامات منفی ترامپ در راستای تغییرات آب و هوایی برآمده است.


در این گزارش آمده است ایالات متحده سرمایه گذاری های عمده ای انجام خواهد داد تا بخشهایی از زنجیره های تأمین انرژی پاک را به ایالات متحده بازگرداند.


گروه اوراسیا در گزارش خود گفت، علاوه بر فناوری های سبز، ترجیح بایدن برای یک جبهه چندجانبه در برابر چین می تواند بر تنش بین دو کشور بیفزاید. بایدن گفته است که با متحدان قدیمی ایالات متحده در اروپا و آسیا مشورت خواهد کرد تا "یک استراتژی منسجم" در مورد چین ایجاد کند. طبق این گزارش این استراتژی به نوبه خود شکافهای عمیق تری بین پکن و متحدان ایالات متحده ایجاد می کند و منجر به نبرد دیپلماسی بین ایالات متحده و چین می شود.


منبع: CNBC
ترجمه: ف. اسکندرخو

۱۷ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۳۹۵
کد خبر : ۵۶,۶۷۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید